Co je to DEET? Vše, co potřebujete vědět o účinné složce repelentů

DEET, chemická sloučenina známá také jako diethyltoluamid, je jednou z nejběžnějších a nejúčinnějších složek používaných v repelentech proti hmyzu. Tato látka se za posledních 80 let její existence stala základem mnoha komerčně dostupných repelentů po celém světě. Jak funguje a jak ji používat?

Jak DEET funguje?

DEET se řadí v podstatě mezi pesticidy – látka byla totiž vyvinuta pro ochranu zemědělských plodin před škůdci. Za druhé světové války se ale začala používat k ochraně vojáků před klíšťaty a komáry. Toto se velmi dobře osvědčilo a tak se DEET stal nedílnou součástí některých repelentů proti hmyzu. 

Repelentní přípravky s obsahem DEET hmyzu zapáchají. Aroma také zároveň maskuje přirozené pachy hostitelů a hmyz se tedy vydá za potravou jinam. Samotná účinnost DEET závisí především na koncentraci, ale i na kombinaci s některými dalšími látkami. 

Obecně platí, že čím vyšší koncentrace látky je, tím účinnější je repelent. Nejvyšší koncentrace, se kterou se u běžně dostupných produktů setkáte, nepřesahuje 30 %. Díky tomu se jedná o poměrně bezpečné produkty, které lze aplikovat jak na oděvy, tak na kůži. V druhém případě ale stále myslete na fakt, že jde o chemickou látku, které může způsobit alergické reakce a podráždění.

repelent s deet

Jak vybrat repelent do tropů 

Pokud se chystáte do tropických oblastí, kde je vysoké riziko nemocí přenášených hmyzem, jako je malárie, dengue nebo zika, je důležité zvolit repelent s vysokým obsahem DEET. V tropických oblastech doporučují odborníci používat repelenty s obsahem DEET mezi 20 % a 50 %. Repelent Bros Max obsahuje 25% DEET a funguje i na komáry tygrované.

Pro ochranu v extrémních podmínkách, jako jsou husté tropické džungle nebo oblasti s vysokou koncentrací hmyzu, se doporučují repelenty s vysokým obsahem DEET. Repelenty, které obsahují 80 % nebo více DEET, poskytují dlouhodobou a silnou ochranu. Tyto produkty jsou však vhodné především pro dospělé a jejich použití by mělo být pečlivě zváženo, zejména pokud se jedná o citlivé osoby nebo děti.

V tropech se mnoha cestovatelům i místním osvědčila také kombinace DEET a citronelového oleje. Pokud nemáte přímo repelent s oběma složkami, můžete esenciální olej aplikovat zvlášť.

Co obsahuje repelent?

Kromě DEET existují i další účinné látky, které se používají v repelentech. Jednou z nich je IR3535, syntetická látka, která je často používaná v Evropě a má podobné vlastnosti jako DEET, ale s nižším rizikem podráždění kůže. Najdeme ji tak u repelentů vhodných i pro děti. To samé platí pro icaridin, známý také jako picaridin, který je populární díky své nižší toxicitě a stejně dlouhé době ochrany jako u DEET. 

Můžete se setkat i s repelenty, které kombinují více těchto látek pro zvýšení účinnosti. Velmi se osvědčilo například spojení DEET a icaridinu, který má lepší hydrofobní vlastnosti a lze jím DEET v repelentu z části nahradit. Díky tomu je produkt šetrnější k pokožce. Spojení vysokých koncentrací obou látek se pak opět doporučuje při cestování do tropických rizikových zemí.

Repelent bez DEET

Pro ty, kteří hledají alternativy, jsou dostupné repelenty bez DEET. Tyto produkty často obsahují již zmiňované látky jako je IR3535 nebo icaridin, které nabízejí účinnou ochranu s nižším rizikem podráždění kůže. 

Existují také různé přírodní a šetrné repelenty, které obsahují nejčastěji výtažky z citronové trávy, ale také všelijaké druhy esenciálních olejů z bylin. Jejich účinnost opět závisí na koncentraci olejů i jejich kombinace, obvykle ale nebývají tolik účinné jako repelenty s DEET, IR3535 nebo icaridinem. Nehodí se tedy určitě do tropů, naopak pro ochranu nejmenších dětí v našich podmínkách jsou skvělou volbou.

DEET škodlivost – je DEET bezpečný?

Debaty ohledně bezpečnosti DEET probíhají již několik desetiletí. Výzkumy ukazují, že při správném použití je DEET bezpečný pro většinu lidí. 

Doporučuje se však dodržovat několik základních pravidel: 

  • vyhnout se aplikaci na poškozenou pokožku, 
  • omezit použití u dětí (zejména dětí mladších než 2 roky)  
  • vyhnout se aplikaci na obličej nebo kolem očí. 

Někteří lidé mohou zaznamenat podráždění kůže nebo sliznic, zejména pokud používají repelent s vysokým obsahem DEET. 

Závěrem

Ať už hledáte ochranu pro cestu do tropů, nebo jen něco pro letní večery na zahradě, je důležité vědět, co obsahuje váš repelent a který je vhodný pro vaše potřeby. DEET zůstává jednou z nejúčinnějších složek repelentů na trhu, a to díky své dlouhodobé ochraně a širokému spektru účinnosti. Pokud vám ale složka z jakéhokoliv důvodu nesedí, existuje hned několik obdobně účinných alternativ.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: