Lepové desky jsou efektivním řešením pro boj s drobným hmyzem. Kromě hubení je lze použít i k monitorování nebo prevenci. Jde o ekologické a rychlé řešení bez nutnosti použití chemie, které ochrání vaše rostliny na zahradě i v interiéru.
Proč zvolit žluté lepové desky?
Žluté lepové pasti a desky jsou jedním z nejefektivnějších způsobů, jak nalákat hmyz. Ten totiž od přírody preferuje syté barvy, které jim připomínají květy rostlin. A právě žlutou některé druhy hmyzu vyhledávají nejčastěji.
Desky neslouží pouze k nalákání, ale také k eliminaci škůdců. Ti se totiž k jejich lepkavému povrchu přichytí a už se z něj nedostanou. Výhodou je, že můžete zjistit, jaké konkrétní druhy vašim rostlinám škodí a učinit i další potřebné kroky. Dalším plusem je fakt, že se jedná o ekologický způsob hubení. Desky se umístí do blízkosti rostlin a dále je nezatěžují zbytečnou chemií.
Jak použít žluté lepové desky?
- V interiéru (např. v květináčích, kde zachytí smutnice a mšice)
- Na zahradě či v záhonech (k odchycení mšic, molic, dřepčíků a jiných škůdců)
- Na stromech a keřích (zejména pro monitoring přítomnosti škůdců)
Druhy lepových desek podle barvy a účelu
Žlutá barva desek je nejběžnější a využívá se nejvíce. Ne všechen hmyz ale na žluté odstíny reaguje. Některé druhy preferují bílou barvu, která jim připomíná květy ovocných stromů, jiné se z nějakého důvodu zaměřují na modrou.
- Žluté lepové desky – tyto pásky využijeme v celé zahradě i interiéru. Lákají nejvíce druhů hmyzu a chytí se na ně například dřepčíci, molice, mšice, smutnice, vrtule nebo nosatci.
- Modré lepové desky – modrá barva je atraktivní především pro různé druhy třásněnek, které škodí na okrasných rostlinách a některé plodové zelenině.
- Bílé lepové desky – bílá je atraktivní hlavně pro pilatky. Ty škodí na ovocných stromech a bílá jim připomíná barvu květů těchto dřevin.
Výběr správné barvy zajistí nejen vyšší účinnost, ale omezí také riziko, že se na lepkavou část dostanou užiteční opylovači.
Kam umístit lepové desky a jak je správně použít?
Žluté lepové šipky do květináčů
Desky je nutné nejen správně vybrat, ale i použít. Co se týče interiéru, zde volíme menší desky v podobě žlutých zápichů, které se snadno umístí do květináčů. Tyto zápichy se dají využít i do květináčů nebo vyvýšených záhonů na zahradě.
Žluté lepové desky do zahrady
Větší obdélníkové desky je dobré přichytit menším hřebíkem k nižšímu dřevěnému zápichu a opět je strategicky rozmístit mezi rostliny v záhonech. Na stromy se desky vážou provázkem. Některé mají již předchystané dírky, do jiných můžete otvory vytvořit třeba děrovačkou.
Žluté lepové desky desky do skleníků
Nezapomeňte ani na lepové desky do skleníků. V těch využijete všechny druhy a je dobré je rozmístit podle toho, s jakými škůdci se potýkáte. Jsou-li to drobní broučci typu dřepčík, použijte zápichy, u létavého hmyzu pak desky zavěste. Do skleníku se vyplatí instalovat i modré lepové pasti.
Výhody a nevýhody lepových desek
Použití lepových desek s sebou nese rozhodně více výhod než nevýhod. Které to jsou?
- Ekologický a šetrný způsob boje proti škůdcům
- Rychlá a jednoduchá aplikace
- Pomáhají monitorovat aktivitu hmyzu
- Dají se využívat po celé vegetační období
- Lze využít uvnitř i venku
Nevýhody lepových pastí
Na druhou stranu mohou mít lepové desky i určité nevýhody. Tou největší je asi estetika – samotný sytě barevný pásek nevypadá v květináčích a záhonech příliš dobře. O to horší to je později, s přilepeným mrtvým hmyzem.
Zásadní je také výběr a umístění – dodržujte rady, návod k použití a volbu správné barvy. V opačném případě se do lepivé pasti mohou chytit čmeláci, včely nebo motýli.
Jak dlouho lepové desky vydrží a kdy je měnit?
Účinnost lepových desek se postupně snižuje, jakmile se jejich povrch začne zaplňovat mrtvým hmyzem nebo zapráší. Déšť jim zpravidla nevadí a výměna po srážkách tak není nutná.
Obvykle je vhodné desky měnit každé 2–4 týdny, nebo častěji podle potřeby. Vše závisí na množství škůdců, které se v záhonech pohybují. U některých desek jde lepicí vrstva obnovit tak, že tu starou stačí sloupnout a objeví se pod ní nová. Většinou se ale desky mění za nové.
Alternativy – dají se desky něčím nahradit?
Desky jsou ekologické a šetrné, není je tedy nutné přímo nahrazovat. Pokud se vám ale nelíbí jejich vzhled nebo četnost výměny, dají se nahradit i jinými způsoby ochrany.
Mezi oblíbené alternativy patří třeba bílá netkaná textilie, která je skvělou prevencí před mnoha škůdci. Využít se dají i jemné sítě nebo přírodní insekticidy či výsadba vhodných doplňkových rostlin. Ideální je kombinace hned několika ochranných opatření.
Žluté lepové desky jsou skvělým pomocníkem pro každého, kdo chce efektivně a ekologicky chránit své rostliny. Ať už se rozhodnete využít lepové desky v květináčích, záhonech nebo sklenících, pomohou vám nejen kontrolovat počet škůdců, ale také monitorovat jejich přítomnost a včas zasáhnout. Kombinace správné barvy a umístění lepových desek zajistí jejich maximální účinnost, čímž přispějete k zdraví vaší zahrady i domácnosti.