Zimostráz neboli buxus se vysazuje nejen do živých plotů, ale také jako solitéra do okrasných zahrad. Velmi dobře totiž snáší řez, a tak ho můžeme tvarovat dle libosti. Přesto, že se buxusům v našich podmínkách daří velmi dobře, ani jim se jisté problémy nevyhýbají. Nejčastější z nich je zavíječ zimostrázový - škůdce, který dokáže zničit dekorativní keře i zelený plot. Jak ho poznáme a co na něj platí?
Zavíječ zimostrázový
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je druh motýla, jehož larvy si rády pochutnávají právě na zimostrázu, případně také na brslenu a cesmíně. Tento hmyz je původní v jihovýchodní Asii. K nám se dostal jako invazivní, zaznamenán byl v roce 2011 a největší populační růst zažil v roce 2016.
Housenky zavíječe zimostrázového žijí v keřích a požírají nejen listy, ale také mladé letorosty, přičemž rostlinu dále pokrývají zámotkem. Že se jedná o larvy tohoto druhu poznáme také při pohledu na ně. Housenky jsou po vylíhnutí žluté, později světle zelené, přes hřbet vedou dva tenké černé pruhy. Hlava je černá a lesklá. Vzrostlé larvy před zakuklením mohou být velké i čtyři centimetry, nejčastěji se však jedná o centimetr až dva velké larvy.
Na rostlinách se mohou v jednom roce objevit až dvě generace, v přirozeném prostředí zavíječe zimostrázového se setkáváme i s několika generacemi ročně.
Dospělí jedinci jsou drobní motýlci s bílými křídly s hnědým lemováním, v některých případech mohou být křídla celá hnědá. V obou případech je na křídlech přítomna bílá srpkovitá skvrnka.
Napadený buxus
Buxusy bychom měli během celého vegetačního období pravidelně kontrolovat. Pokud totiž škůdce zlikvidujeme včas, keře poměrně dobře obrůstají. S kontrolami začínáme od března, a keře prohlížíme z vnitřní strany. Právě odtud začínají larvy keře požírat, proto se u vzrostlejších kusů může stát, že přítomnost housenek z počátku nepostřehneme. Ke kontrole výskytu zaviječe zimostrázového je dobré používat feromonové lapače.
Feromonové pasti na zaviječe zimostrázového
V případě napadení najdeme na koncích větví zápředky, různé pavučinky (nevytvářejí celistvý pokryv keře), trus, okousané a skeletované listy, případně také poškozené letorosty. Později začínají celé keře usychat, listy jsou hnědé a v porostu se začínají tvořit mezery.
Samotné housenky bývají okem patrné až trochu povyrostou, nicméně v tuto chvíli již bývá jejich likvidace náročnější. Dospělci jsou poměrně drobní a kromě keřů zimostrázu se s oblibou zdržují i na všech okolních rostlinách.
Jak zachránit napadený buxus?
Zimostráz může po napadení zavíječem působit až “mrtvě” - větve jsou zaschlé, listy hnědnou a odumírají. Obvykle se však jedná o estetické poškození a po likvidaci škůdců keře opět rychle obrůstají. Problém nastává při výrazném přemnožení, kdy dochází k holožíru a některé rostliny už je nemožné zachránit.
V první řadě je důležitá prevence, jak už jsme zmínili výše - nové keře dobře prohlížíme již při nákupu, vysazené kusy pečlivě kontrolujeme po celé vegetační období. Zjistíme-li, že je některý z nich napadený, neprodleně zlikvidujeme škůdce postřikem. Poté, co krušpánek zbavíme housenek, je vhodné jej očistit silným proudem vody. K tomu může posloužit hadice, ještě lépe pak vysokotlaký čistič.
Není-li keř silně okousaný až na starší dřevo, zotaví se poměrně snadno. Po likvidaci housenek a “koupeli” buxusu v čisté vodě se snažíme všechny okousané části co nejvíce sestřihnout, abychom se zbavili suchých částí. Poté můžeme ještě dodat živiny a vláhu, abychom obrůstání keře podpořili a nezapomínáme ani na další pravidelné kontroly pro případ, že by se škůdci opět vrátili.
Jak zničit zavíječe zimostrázového
Možností, jak se zavíječe zbavit, je hned několik. Použitá metoda závisí na stavu přemnožení škůdce, umístění keřů a dalších faktorech. Obvykle se však používá kombinace několika způsobů likvidace.
Ruční sběr
“První pomocí” při napadení zavíječem je ruční sběr. Všechny housenky, které najdete, ručně sesbírejte do nádoby a zlikvidujte. Pokud se rozhodnete s tímto škůdcem buxusu bojovat pouze tímto způsobem, musíte ruční sběr housenek opakovat každé dva až tři dny. Důvodem je líhnutí stále nových larev a také fakt, že nikdy na keři všechny jedince nedohledáte. Proto je vhodné tento způsob kombinovat s některým z dalších uvedených.
Omytí keřů vysokotlakým čističem
Pokud máte keře na vhodném místě a k vašemu zahradnímu vybavení patří také vysokotlaký čistič, můžete jej v boji se zavíječem použít. Pod keře položte plachtu a pod tlakem je opláchněte. Většina housenek z větví opadá na plachtu, díky čemuž je snadno sesbíráte a zničíte. Oplach se používá také po použití insekticidu, kdy se z buxusů odstraní mrtvý hmyz.
Postřik na zavíječe zimostrázového
Ani jedna z výše uvedených metod však nezlikviduje vajíčka, je tedy nezbytné ruční sběr i stříkání keřů vodou pravidelně a poměrně často opakovat. Mnohem účinnější je použití postřiku proti zavíječi zimostrázovému. Využít můžete některý z chemických insekticidů. Nikdy nepoužívejte kontaktně působící insekticidy, které hubí i užitečný hmyz. Nejlepší jsou požerové insekticidy, které zahubí jen škůdce, který ošetřenou rostlinu okusuje. Další možností jsou pak přírodní insekticidy, například postřik na bázi nimbového oleje a podobně.
Bakterie jako přirozený nepřítel
Nejúčinnější metodou je nasadit proti zavíječi zimostrázovému jeho přirozeného nepřítele. Je jím bakterie Bacillus thuringiensis, kterou na trhu najdeme pod názvem Lepinox plus.
Tento postřik obsahující speciální bakterii působí pouze proti zavíječům, bakterie nenapadá žádný další hmyz, přípravek neznehodnotí okolní půdu ani neuškodí zdravým částem keřů.