Zavíječ paprikový jako škůdce - jak na něj

Zavíječ paprikový, vědecky známý jako Plodia interpunctella, je významný škůdce v domácnostech, skladech a provozovnách. Tento drobný noční motýl, původem z tropických oblastí, vyhledává zejména sušené potraviny, které máme běžně ve spížích. Larvy napadají ořechy, sušené ovoce, obiloviny, mouku, čaje, či dokonce koření. V tomto článku se podrobněji zaměříme na zavíječe paprikového, jeho životní cyklus, způsoby šíření a možnosti prevence i likvidace.

Zavíječ moučný vs. zavíječ paprikový

Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella) a zavíječ paprikový (Plodia interpunctella) mají mnoho společného - oba v běžné lidové řeči nazýváme “molem”, oba mají velmi podobný vzhled a oba druhy si rádi pochutnají na potravinách ukrytých v našich spížích a skladech.

Jsou ale určité rozdíly, které tyto druhy odlišují. Zavíječ moučný je největším druhem zavíječe, s rozpětím křídel dosahující 20-25 mm a délkou těla 10-15 mm. Jeho barva je bledě šedá s tmavými pruhy a zaoblenými, roztřepenými okraji křídel. Larvy jsou špinavě bílé až narůžovělé barvy s tmavou hlavou. Tento druh se nejčastěji vyskytuje v obilovinách, zrní a mouce, nicméně dostane-li se do kuchyně, larvy napadají prakticky všechno, co není vzduchotěsně uzavřeno.

Zavíječ paprikový je sice menší, ale stejně škodlivý. Jeho rozpětí křídel je 14-22 mm a barva křídel se mění od světle hnědé u těla k tmavě měděné na konci. Larvy tohoto druhu napadají širokou škálu potravin, včetně obilovin, mouky, ořechů, sušeného ovoce, čaje a koření. Oba druhy jsou během roku aktivní mimo zimní období, ale zavíječ paprikový může mít až 5 generací ročně.

Jak vypadá zavíječ paprikový

Jedná se o drobného nočního motýla pocházejícího z tropických oblastí, kterého u nás najdeme pouze v domácnostech, skladech a podobně. Jeho larvy běžně napadají a poškozují širokou škálu potravin od ořechů, přes koření, luštěniny, rýži, až po mouky.

Dospělí jedinci dosahuje délky přibližně 10 mm a vynikají svým rozpětím křídel, které se pohybují od 14 do 22 mm. Křídla mají specifické dvoubarevné zbarvení, které se mění od světle hnědé u těla k tmavě měděné na konci. 

zavíječ paprikový

Způsob života motýlků je podobný jako u dalších molů (zavíječů). Dospělci kladou vajíčka přímo do potravin, kde se z nich později líhnou larvy. Ty mají krémovou barvu, jsou drobné a neustále požírají okolní potraviny, které navíc znehodnocují svými výkaly, svlečkami a pavučinkami.

Během jednoho roku může mít zavíječ paprikový až 5 generací, přičemž vývoj jedné z nich trvá 35 až 80 dní, dle podmínek okolí (například podle teploty, vlhkosti, množství potravy a tak podobně). Dospělci zavíječe paprikového žijí pouze jeden až dva týdny, během kterých nepřijímají žádnou potravu a jejich jediným úkolem je se rozmnožit a najít vhodné místo pro nakladení vajíček.

Likvidace molů - jak se zbavit zavíječů

V první řadě je nutné identifikovat problém - jak tedy přítomnost molů poznáme?

larva zavíječe

  • pavučinky v potravinách - prvním “příznakem” napadení může být přítomnost drobných pavučinek v potravinách. Ty jsou často přilepené ke stěnám dóz či plastových obalů, najdeme je však i v papírových sáčcích od koření či mouky. 
  • přítomnost dospělých zavíječů - najdete-li doma jednoho dospělého mola, není ještě důvod k panice, ovšem kontrola spíže je na místě. Pokud objevíte dospělců více, je téměř jisté, že některá z potravin je již napadená, zejména pokud jsou motýli ještě drobní.
  • červi v potravinách - asi nejméně příjemným zjištěním přítomnosti molů je nalezení jejich larev v potravinách. Larvy jsou drobné, krémově zbarvené.

Prevence

Napadení moly se dá poměrně dobře předcházet, i když ne vždy je prevence stoprocentně účinná, rozhodně není dobré ji podcenit. Co tedy dělat, abychom se zavíječům vyvarovali?

  • udržujte pořádek - spíž a jiná místa pro uskladnění potravin musí být perfektně čistá. Vyvarujte se všudypřítomným drobkům a police pravidelně stírejte horkou vodou s octem.
  • potraviny skladujte správně - používejte uzavřené dózy, neprodyšné obaly a všechny nádoby pro skladování vždy dobře vymyjte. Náchylné potraviny můžete případně skladovat v lednici.
  • zkontrolujte nakoupené potraviny - s kontrolou můžete začít už při nákupu. Každou se “suchých” potravin si dobře prohlédněte a zkontrolujte, zda je obal neporušený. Po příchodu domů můžete zakoupené potraviny přemrazit, a poté je přemístit do uzavřených dóz. Při této příležitosti můžete zkontrolovat, zda v mouce, luštěninách a dalších potravinách nejsou pavučinky nebo larvy. Mouku a další sypké potraviny je dobré prosít přes síto.
  • nenakupujte do zásoby - spíž s dvaceti kilogramy mouky je jistě náchylnější na napadení jakýmikoliv škůdci než ta, ve které se nachází jedno balení přesypané do vhodné uzavíratelné nádoby. Důležitým bodem prevence je tedy nenakupovat velké zásoby citlivých potravin, do kterých se škůdci rádi pouští.

Přípravky pro hubení molů

Pokud doma zavíječe objevíte, je potřeba je neprodleně zlikvidovat. Začněte s vyhozením napadených potravin, ideálně i těch, které by mohly být moly napadeny, ale zatím nejeví žádné známky po larvách. Poté pečlivě umyjte celou kuchyň či napadený prostor a neotevřené suché potraviny dejte na 48 hodin do mrazáku. Zároveň můžete začít se samotným hubením.

Mezi osvědčené přípravky patří lepové pasti na moly. Ty nejenže zachytí dospělce, ale také získáte přehled o tom, zda se ve vaší domácnosti ještě moli nacházejí. Lepicí pasti na moly se dají používat i jako určitá forma prevence.

Další možností je využití trychtýřových feromonových pastí, do kterých škůdce vletí a už se nedostane ven. Při velkém zamoření lze využít také různé insekticidní spreje a dýmovnice. Ty jsou řešením, když se zavíječi objeví ve skladech a provozech. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: