Červivost plodů kazí chuť i radost z vlastních stromů. U třešní stojí za červivostí vrtule třešňová, drobná moucha, která umí znehodnotit celou úrodu. Jak vrtule poznat, jak jí předcházet a co dělat, když už se usídlila na vaší zahradě? Poradíme vám osvědčené tipy a triky, díky kterým si můžete dopřát sladké třešně bez červů.
Jak vypadá vrtule třešňová
Vrtule třešňová (Rhagoletis cerasi) je drobná muška patřící do čeledi vrtulovitých, a přestože na první pohled nevypadá nijak nebezpečně, její larvy dokážou způsobit značné škody na úrodě třešní.
Dospělá moucha je velká přibližně 3–5 mm a snadno ji poznáte podle černého těla s výrazným žlutým štítkem na hrudi. Charakteristickým znakem jsou průhledná křídla s nápadnými černými pruhy ve tvaru písmene „F“. Kombinace těchto znaků je pro tento druh mouchy poznávacím znamením.
Samice vrtule kladou vajíčka do nezralých plodů třešní, kde se vylíhnou larvy – červi, kteří se živí dužinou. Vrtule třešňová preferuje teplé a slunečné počasí. To je také důvodem, proč má druh tendenci se v některých letech přemnožit a v roce, kdy je brzké léto chladné a deštivé, se vrtulí vyskytuje méně.
Životní cyklus vrtulí
Životní cyklus vrtule třešňové začíná vylíhnutím dospělců z kukel. Ty přezimují v zemi, odkud také dospělé mouchy vylezou. Proces líhnutí obvykle probíhá v období od konce května do začátku července, v závislosti na teplotě a povětrnostních podmínkách. Jakmile se muška vylíhne, její hlavním úkolem je najít třešňový strom, na kterém se může rozmnožovat.
Samice vrtulí kladou jednotlivá vajíčka do nezralých třešní. K tomu používají svůj kladélkovitý orgán, kterým prorazí slupku plodu. Každá samice může naklást až 100 vajíček, přičemž na jednu třešeň většinou položí jen jedno. Vajíčka se líhnou během několika dní a larvy, které se objeví, se začnou živit dužinou třešně.
Po dvou až třech týdnech larvy opouštějí plody a padají na zem, kde se zahrabou do půdy, aby se zakuklily a přečkaly zimu. Následující rok, s nástupem teplejšího počasí, cyklus začíná znovu.
Červi v třešních
Červi, které najdeme v napadených třešních, jsou larvami vrtule třešňové. Jsou bílé až nažloutlé, beznohé a dosahují délky zhruba 4–6 mm. Jakmile larvy proniknou do dužiny třešní, začnou se živit obsahem plodu, což způsobuje jeho postupné rozpadávání. Zasažené třešně měknou, ztrácejí svou čerstvost a často předčasně opadají ze stromu.
Tento jev je pro mnohé majitele třešní zklamáním – sladké, krásné třešně se mění v nepoživatelné plody plné červů. Pokud se napadení objeví ve větší míře, může být znehodnocena celá úroda.
Jak se zbavit vrtule třešňové
Efektivní boj proti vrtuli třešňové je zásadní pro zachování zdravé sklizně třešní a višní. Existuje několik metod, jak tuto mušku a její larvy zlikvidovat. Mezi nejúčinnější patří správné ošetření postřiky a použití lapačů. Vhodnou kombinací těchto metod můžete výrazně snížit výskyt tohoto škůdce.
Postřiky třešní proti červivosti
Jedním z nejefektivnějších způsobů likvidace škůdců je použití postřiků. Bohužel na trhu momentálně nejsou přípravky registrované přímo pro hubení vrtulí. Nabízí se tak použití systémových insekticidů. Osvědčený je například Mospilan, který je však možné aplikovat nejpozději 14 dní před sklizní.
Lapače vrtule třešňové a další tipy
Lapače vrtule třešňové a lepové pasti fungují na principu lákání dospělých mušek, které se chytí do lepivé hmoty. S jejich umístěním neotálejte a rozvěste je na stromy už na jaře. Nejúčinnější jsou žluté pásky nebo desky, které svou barvou hmyz přilákají. Dospělci se k jejich povrchu přilepí, uhynou a nestihnou tak naklást do plodů svá vajíčka.
Na jednom stromu by mělo být asi 5 až 15 desek, dle jeho velikosti. Umístěte je na dobře dostupné místo a odstraňte okolo nich listy i plody, které by mohly mouchy lákat více.
Jelikož na výběr není příliš mnoho přípravků, které by mohly s hubením vrtule třešňové pomoci, je nutné všechny dostupné metody kombinovat.
Na co dál se zaměřit?
- Dbejte na včasnou sklizeň. Housenky se dostávají do půdy ze spadaných plodů. Třešně tedy sklízíme včas a ty co spadnou na zem neprodleně uklidíme.
- Vysaďte správné odrůdy. Vrtule mají v oblibě odrůdy středně pozdní a pozdní. Vybírejte tedy spíše z raných kultivarů, které dozrají ještě dříve, než budou vrtule plně aktivní. Oblíbené odrůdy jsou například Karešova, Kasandra nebo Rita.
- V sadech se dají použít také fólie, které se na jaře pokládají na zem pod stromy. Tímto způsobem se tak dá částečně zabránit vylézání vylíhnutých much na povrch.
Nejčastější otázky a odpovědi
Proč jsou třešně červivé?
Třešně jsou červivé především kvůli napadení larvami vrtule třešňové. Samice muňky kladou vajíčka do nezralých plodů, kde se larvy vyvíjejí, živí se dužninou a tím způsobují rozpad plodů. Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako jsou nadměrné srážky a vysoké teploty, mohou napadení ještě více zhoršit.
Co když sním červa v třešni?
I když je to nepříjemná představa, požití červa z třešně většinou nezpůsobuje zdravotní potíže. Larvy vrtule třešňové nejsou pro člověka jedovaté. Plody ale mohou být nahnilé a obvykle nejsou tak chutné.
Jak zbavit třešně červů?
Nejlepší metodou, jak se zbavit červů v třešních, je kombinace postřiků a lapačů. Pravidelná kontrola stromů a včasné aplikace postřiků zajistí, že se larvy nebudou mít šanci vyvinout. Důležité je také dodržovat zásady správného pěstování, které mohou zamezit šíření vrtule třešňové a dalších škůdců.