Vodouch stříbřitý: pavouk, co dýchá pod vodou

Vodouch stříbřitý je jedním z nejzajímavějších pavouků, které můžete v České republice najít. Tento pavouk je známý tím, že patří k nejjedovatějším pavoukům u nás - jedovatější je už jen velmi vzácná zápřednice neboli černá vdova. Vodouch je ale jedinečný nejen svým silným jeden, ale hlavně způsobem života - je to jediný pavouk, který tráví celý svůj život pod vodou. Jak vlastně žije, kde ho najdeme a co se může stát při kousnutí?

Vodouch stříbřitý a jeho život

Vodouch stříbřitý (Argyroneta aquatica) je jedinečný druh pavouka, který se specializuje na život ve vodním prostředí. Tento pavouk se vyznačuje několika adaptacemi, které mu umožňují žít a lovit potravu pod vodou. Pojďme se podívat, co vlastně vodouchům pomáhá žít pod hladinou, jak loví a další zajímavé charakteristiky tohoto druhu.

vodouch stříbřitý

Jak vypadá vodouch stříbřitý?

Vodouch stříbřitý je relativně malý pavouk s délkou těla kolem 8-15 mm u samic a 10-20 mm u samců - jedná se o jeden z mála druhů pavoukovců, u kterých jsou samice menší než samci, zpravidla to bývá naopak. Jeho tělo je stlačené a oválného tvaru.

Výrazným znakem tohoto druhu je stříbřitě šedá barva, která mu umožňuje lépe splývat s okolním prostředím ve vodě. Na této stříbřitě třpytivé barvě se podílí také přítomnost vzduchových bublin na zadečku. Samičky mají zadeček vzduchovou vrstvou pokrytý celý, u samců vrstva chybí v oblasti blíže k hrudi.

Výskyt vodoucha

Vodouch stříbřitý se vyskytuje především v Evropě a severní Asii. Preferuje čisté, stojaté nebo pomalu tekoucí vody. Může být nalezen v různých typech vodních biotopů, jako jsou jezera, rybníky, potoky, bažiny či zaplavené pastviny.

vodouch stříbřitý(3)

Způsob života vodouchů stříbřitých

Tito pavouci se adaptovali na život pod hladinou vodních nádrží, rybníků, jezer a pomalu tekoucích vod. Jejich chování je velmi specifické - většinu času tráví pod vodou a aby mohli takto přežít, využívají k dýchání vzduchovou bublinu. do které si nashromáždí vzduch nad hladinou. K udržení vzduchových bublin využívá pokožku a speciální chloupky, na kterých se vzduch drží. Tato bublinka pak funguje jako rezervoár vzduchu, ze kterého pavouk čerpá kyslík pro dýchání pod vodou.

Vodouch stříbřitý si staví charakteristické hnízdo, které se skládá z pavučinového kokonu umístěného pod vodní hladinou. Toto hnízdo si pavouk připevňuje k vegetaci, větvím nebo předmětům pod vodou. Vodouch využívá hnízdo nejen jako úkryt, ale také jako past pro lov potravy. Pavouk se vydává na lov do okolí svého hnízda, kde loví drobné vodní bezobratlé, jako je hmyz, korýši, či dokonce drobné rybky.

Rozmnožování vodouchů začíná samozřejmě pářením dvou dospělců opačného pohlaví. Po něm klade samice vajíčka do svého pavučinového hnízda. Zde se o vajíčka stará, dokud se z nich nevylíhnou mláďata. Samice je schopna přecházet mezi vodou a svým hnízdem, aniž by musela vylézat na pevninu.

Kousnutí vodouchem stříbřitým - co dělat a jak moc je nebezpečné?

Vodouch stříbřitý není pro lidi ve většině případů nebezpečný. Jeho jed není považován za silný a není známo, že by měl vážné toxické účinky na člověka. Vodouch se specializuje na lov vodních bezobratlých a nevykazuje agresivní chování vůči lidem, je velmi plachý a jakékoliv interakci s námi se snaží vyhnout.

I přesto se však může stát, že se bude svými kusadly v případě ohrožení bránit - kousnutí je sice nepříjemné a bolestivé, nicméně není o moc horší než štípnutí vosou.

V případě, že k pokousání dojde, řiďte se obecnými pravidly platnými pro kousnutí jakýmkoliv pavoukem či jiným hmyzem:

  1. Zachovejte klid - pokousání pavoukem je obvykle nepříjemné, ale většina našich pavouků není pro lidi nebezpečná. Zůstaňte v klidu a nepropadejte panice.
  2. Opláchněte ránu - pokousání může způsobit zarudnutí, svědění a otok. Pokud je to možné, opláchněte postižené místo vodou a jemně osušte.
  3. Zchlaďte postižené místo - uložte na místo kousnutí led, předejdete tím nepříjemnému otoku a zmírníte bolest.
  4. Použijte dezinfekci - kousnutí je vhodné také dezinfikovat, abychom předešli přenosu patogenů do rány.
  5. Sledujte ránu i celkový zdravotní stav - i když jsou reakce na pokousání pavoukem obvykle mírné, měli byste sledovat jakékoliv neobvyklé symptomy, jako jsou alergická reakce nebo výrazně se zhoršující otok. V takovém případě je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Zajímavosti o vodouchu stříbřitém

Kanibalismus? Ale naopak!

Vodouch stříbřitý je jedinečný nejen svým způsobem života, ale i svými reprodukčními zvyky. U těchto pavouků totiž dochází k reverznímu sexuálnímu kanibalismu. Zatímco u jiných druhů většinou samice sežere samce, zde je to naopak - samci vodoucha jsou celkově v životě aktivnější, a navíc mají větší rozměry, což je nejspíš důvod, proč mohou samici sežrat snáze než ona je.

Žije ve vodě, ale plavat neumí

To, že vodouch vydrží bez obnovy vzduchové bubliny pod vodou až 6 hodin je sice zajímavé, ale ne tolik překvapivé, jako další fakt. Tito pavouci totiž pod vodní hladinou neplavou. Pohybují se pouze chůzí po vodních rostlinách nebo po jiném povrchu - pohyb je tedy podobný jako na souši.

Přezimování

Vývoj vodouchů stříbřitých probíhá ve dvou letech, pavouci tedy musí nějakým způsobem přečkat zimu. I v tomto období zůstávají pod vodou. Pro přezimování však nevyužívají svůj vzduchový zvon pod hladinou, nýbrž prázdné ulity plžů, které je částečně ochrání před vnější teplotou i predátory.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: