Tesařík pižmový, stejně jako většina zástupců tohoto rodu, patří mezi esteticky vyhlížející brouky, kterých si v přírodě určitě všimnete. A pokud ano, můžete se dokonce zapojit do jeho mapování. Z naší přírody totiž rychle mizí, stejně jako mnoho dalších druhů hmyzu. Jak tesaříka pižmového poznat, čím se živí a kde ho můžeme najít?
Jak tesařík vypadá
Tesaříci jsou sympatičtí brouci oplývající zajímavým zbarvením a typickými dlouhými tykadly nesenými na hlavě v přední části tenkého těla.
Tesařík pižmový (Aromia moschata) z tohoto popisu nikterak nevybočuje. Jedná se o 1,5 až 4 centimetry velkého brouka s podlouhlým tělem a výraznými tykadly. Samečci bývají obvykle větší než samičky. Kromě velikosti je u tohoto druhu proměnlivá také barva. Většinou jsou krovky měděné se zeleným nádechem, zbytek těla pak černý. Někdy se ale setkáme s tesaříkem se zelenofialovým, měděným i černým zbarvením.
Na jeho přítomnost vás mohou upozornit dvě věci - zvuky a pach. Zvuk připomíná vrzání dřeva a vzniká třením takzvaných stridulačních lišt, která má brouk na hrudi. V některých případech pak vylučuje sekret velmi pronikavého pachu, připomínajícího pižmo (odtud také pochází jeho druhový název).
Život tesaříků pižmových
S těmito brouky se setkáme především ve střední a jižní Evropě a v některých částech Asie s mírným podnebím. Co se týče stanoviště, tesařík pižmový vyhledává listnaté lesní porosty, přičemž nejhojněji se vyskytuje v lesích lužních nebo poblíž vodních toků lemovaných vrbami a topoly.
Tyto stromy vyhledává jako zdroj potravy. Živí se totiž pylem a nektarem z jejich květů. Z tohoto důvodu můžeme brouky nalézt také na květech miříkovitých rostlin, řebříčků a dalších druhů s okoličnatým květenstvím.
Životní cyklus
Život tesaříka pižmového tvoří čtyři fáze vývoje. Ty jsou poměrně dlouhé a jedinec prochází proměnou v dospělce i několik let.
- Vajíčko - samičky kladou svá vajíčka pod kůru jejich “oblíbených” stromů. Nejčastěji se jedná o vrby, topoly či olše.
- Larva - po několika týdnech se z vajíček líhnou larvy. Ty jsou bílé a asi půl centimetru dlouhé. Strom v tomto cyklu figuruje jako hostitelská rostlina - larvy se totiž krmí jeho dřevem. Nejprve se pohybují pouze pod kůrou, později se však prokousávají hlouběji a vytvářejí v kmenech a silných větvích spletité chodbičky. Jejich vývoj trvá dva až tři roky. Je-li tedy strom napaden větším množstvím larev tesaříků, může ho to i zahubit.
- Kukla - po dvou, někdy třech letech se larva zakuklí. K výrobě kokonu využívá dřevěné pilinky vytvořené žírem. Kuklí se přímo ve dřevě, někdy pod kůrou napadeného stromu. Délka této fáze závisí na vnějších podmínkách.
- Dospělec - z kukly se brzy v létě líhnou dospělí brouci schopni letu. Ti žijí pouze několik týdnů, živí se pylem, páří se a samičky opět nakladou svá vajíčka.
Je tesařík pižmový škůdce?
Z výše uvedeného je zřejmé, že tento druh tesaříka do určité míry škůdcem je. Zahradníci a pěstitelé stromů se ho však obávat nemusí. Larvy požírají výhradně zmiňované dřeviny, nejčastěji se pak jedná o náletové vrby jívy rostoucí kolem vody nebo lužních lesů.
Zničení těchto dřevin ekologové nevnímají jako velký zásah do ekosystému. Navíc populace tesaříka pižmového u nás není natolik vysoká, aby druh způsoboval významné škody.