Šváby v bytě nikdo nechce. Velmi rychle dokážou zamořit i pečlivě uklizenou domácnost – navzdory rozšířenému mýtu totiž výskyt švábů s hygienou téměř nesouvisí. Přečtěte si, jak přítomnost nezvaných hmyzích návštěvníků poznat. A jak šváby účinně zlikvidovat.
Do bytu se švábi dostanou snadno. Buď od sousedů (například stoupačkami), nebo si je nevědomky můžete v kufru přivézt třeba z hotelu nebo vlaku, nebo si je doneseme s jídlem. Obrana proti nim přitom téměř neexistuje – švábi se tak mohou objevit téměř všude.
Jak vypadá šváb
Pokud jste zahlédli záhadného brouka, jak si to mašíruje po vaší podlaze, nemusíte hned panikařit. O švába se vůbec jednat nemusí.JAk vypadá švám si můžete prohlédnout v naší fotogalerii švábů.
Jak poznat švába
Přestože existuje mnoho druhů švábů, většinu z nich na první pohled prozradí zploštělé tělo zbarvené do hněda nebo hnědožluta a také dvojice dlouhých tykadel. Jako většina druhů hmyzu, i šváb se pohybuje na třech párech nohou – ty jsou u švába navíc ostnaté a hbité. Přestože tedy šváb nedokáže létat (i když křídla má), běhat umí velmi rychle. Zvláštností jsou také dva článkované štěty, které se u švábů vyvinuly jako krátké článkované přívěsky na konci zadečku.
Druhy švábů
Vývojově patří švábi k nejstarším skupinám hmyzu. Po celém světě jich navíc žije neuvěřitelných 3500 druhů! V České republice se nejčastěji setkáte s rusem domácím, švábem americkým, švábem hnědopásým a švábem obecným.
Rus domácí
Rus domácí se nejčastěji ukrývá na tmavých a vlhkých místech (například pod lednicemi a kuchyňskými linkami), nejvíce mu vyhovuje teplota mezi 25 a 32 stupni Celsia. Často se vyskytují i v koupelnách, restauracích, hotelech nebo například zdravotnických zařízeních. Dospělý rus dorůstá 15 milimetrů, má hnědou barvu s nádechem žluté. Rus domácí se dožívá až šesti měsíců.
Šváb americký
Šváb americký si nejvíce libuje v odtocích a kanálech, v bytech ho obvykle najdete poblíž topidel. Je větší než rus domácí (dorůstá až 4 cm), poznáte ho i podle jasně červené až červenohnědé barvy. Šváb americký se dožívá až 2 měsíců.
Šváb hnědopásý
Švába hnědopásého na první pohled prozradí žlutohnědé pruhy na břiše a také velikost – se svými 10–14 milimetry jde o jednoho z nejmenších švábů. Na rozdíl od jiných druhů švábů také není čistě nočním tvorem, narazit tak na něj můžete i přes den. Má rád teplo, a tak se obvykle ukrývá ve výškách: za obrazy, za odlepenými tapetami, v okolí záclon nebo přímo v záclonách.
Šváb obecný
Šváb obecný má tmavou, téměř černou barvu a bez tykadel dosahuje velikosti až 28 milimetrů. Samičky mají zakrnělá křídla, jak samičky, tak samci se proto nejraději pohybují po zemi. Nejčastěji se švábi obecní vyskytují uvnitř budov, na rozdíl od jiných druhů švábů dobře snášejí i nižší teploty, narazit na ně proto můžete i ve sklepě.
Čím se šváb živí
Švábi jsou všežravci, nepohrdnou proto rostlinnými zbytky ani menšími živočichy. Je-li nejhůř, pochutnají si ale i na papíru nebo třeba knižní vazbě. Krmit se obvykle chodí v noci, v případě nouze vydrží hladovět až několik týdnů.
Jak se šváb rozmnožuje
Po oplodnění vytvoří samička švába takzvanou ootéku, tedy ochranný obal kolem skupiny vajíček. Počet vajíček i počet ooték závisí na konkrétním druhu švába, v obou případech může jít až o několik desítek kusů – jediná samička tak naklást až stovku nových vajíček. Ootéka je buď zcela ukrytá v těle samičky, nebo jí část vyčnívá ze zadečku.
Vajíčka se obvykle vyvíjejí od tří do patnácti týdnů, po nichž se z vajíček vylíhnou nymfy. Ty už se stavbou těla podobají dospělcům, obvykle se liší jen jejich barva. Během následujících svlékání nymfám přibývá počet článků tykadel, křídla se obvykle objevují až v pozdějších stádiích vývoje.
Délka vývoje nymf švábů až k dospělci se (podle konkrétního druhu) pohybuje od dvou do osmnácti měsíců.
Jak poznám, že mám doma šváby
Jejich přítomnost většinou nejprve prozradí trus, případně zbytky vaječných schránek. Mladí švábi produkují trus, který se podobá mleté kávě, dospělí švábi produkují trus válcovitého tvaru. Podle množství trusu obvykle také můžete odhadnout, jak moc se švábi u vás doma stihli rozšířit.
Některé druhy švábů navíc produkují nepříjemný zápach. V místech, kde se švábi schovávají (za nábytkem, pod parketami, pod kuchyňskou linkou a podobně) můžete najít oválná pouzdra vajíček švábů, takzvané ootéky.
Živého švába pak obvykle spatříte, projdete-li se v noci po bytě s rozsvícenou baterkou. A jakmile se švábi skutečně rozšíří, začnete je potkávat i během dne. Abyste si byli výskytem švábů úplně jistí, můžete použít i lepovou past – atraktant uvnitř pasti šváby nejprve naláká, a jakmile přilezou, k pasti se přilepí. Past tak poslouží nejen jako ukazatel výskytu švábů, ale i jako první pomoc proti švábům, kterou oceníte zejména ve chvíli, kdy vaše domácnost ještě není zcela zamořená.
Kousnutí od švába
Kouše šváb lidi? Nemusíte mít strach. Švábi jsou sice všežravci, na člověka ale obvykle nejdou – výjimkou jsou situace, kdy je šváb na pokraji vyhladovění. Není proto divu, že nejznámější případy kousnutí švába v minulosti zaznamenali námořníci na zaoceánských lodích. Jakmile se populace švábů na palubě přemnožila, začali si švábi dovolovat i na člověka (obzvlášť rádi okusovali námořníkům kůži a nehty).
Pokud jste doma (nebo třeba na hotelovém pokoji) objevili šváby, jejich kousnutí se bát nemusíte. Přesto je na místě opatrnost. Švábi totiž znehodnocují potraviny, přenášejí bakterie a nejrůznější choroboplodné zárodky. Jejich přítomnost proto rozhodně je zdraví nebezpečná.
Jak se švábi šíří
Dávno neplatí tradovaný mýtus, že švábi se objevují pouze na špinavých místech. Snadno se totiž dostanou i do pečlivě uklizené domácnosti – většinou od sousedů nebo třeba v kufru a v potravinách. Jakmile se navíc objeví první šváb, je jasné, že brzy budou následovat další, švábi se totiž rychle množí.
Přestože vám pomůže, budete-li mít doma sucho a uklizeno a potraviny uskladníte v uzavíratelných nádobách, faktem je, že švábi se mohou objevit téměř všude.
Co odpuzuje šváby
Nic. Jediný způsob jak se švábů zbavit je zabít je. Pokud přesto chcete vyzkoušet šváby odpudit, můžete vyzkoušet nějaké babské rady jak se švábů zbavit, ale bude to spíš ztráta času...
Jak se zbavit švábů
Nejjednodušším způsobem, jak se švábů zbavit, je objednat si výjezd klasické deratizační firmy. Zároveň jde ale také o možnost nejdražší. V případě, že vaše domácnost ještě není zcela zamořená, se navíc se šváby zvládnete vypořádat sami.
5 způsobů hubení švábů seřazené od nejůčinější po nejslabší
1. Gel na šváby
Gel na šváby je nejúčinější způsob likvidace švábů. Dosáhnete lepších výsledků, než při použití postřiků, dýmovnice, nebo pastí na šváby. Použití gelové nástrahy je velmi jednoduché, přesto je až překvapivě účinná. Umístěte ji tam, kde se švábi často pohybují (poznáte to podle vyšší koncentrace trusu v daném místě), a pak už stačí jen čekat. Atraktant, který nástraha obsahuje, totiž šváby naláká, po její konzumaci postupně hynou. Ještě předtím ji ale stihnou zavléct do vlastního hnízda, gelové nástrahy vám tak pomohou vyhubit celou kolonii švábů.
2. Křemelina - křemenitý prášek
Sice neobsahuje chemii, ale i tak jsou jeho účinky skoro zázračné. Účinkuje na široké spektrum hmyzu včetně jejich vajíček. Hmyz si proti křemelině nemůže vytvořit rezistejci jako proti chemickým postřikům. Křemelina šváby a jiné druhy hmyzu včetně jejich vajíček doslova vysuší a zabije. Jedinou nevýhodou je delší doba než k úhynu dojde.
3. Dýmovnice na šváby
Dýmovnice proti hmyzu šváby spolehlivě zahubí – snadno a bez nebezpečí požárů. Dým navíc dokáže proniknout do všech škvír, vyhubí tak i šváby, kteří se skrývají (ať už pod parketami, nebo třeba za tapetou).
4. Postřik proti švábům
Insekticidní sprej Biokill je nejjistějším prostředkem, jak šváby v domácnosti vyhubit. Spolehlivě se vypořádá nejen se šváby, ale i s dalšími škůdci. Příspěvek je bez zápachu, jediné, co musíte udělat, je nastříkat ho do míst, kde se švábi zdržují.
5. Past na šváby
Pasti na šváby je dobré používat spíše jako doplněk k gelům, nebo ke kontrole výskytu švábů. Používat k hubení jen samotné pasti na šváby nestačí. Výrazně účínější jsou pasti s atraktantem, který šváby láká. Pokud máte past bez atraktantu, dejte do prostřed lepové plochy kousek nějaké potravy. Pasti na šváby pokládejte do míst nejčastějšího výskytu, což jsou teplá, vlhká a tmavá místa. Pod kuchyňskou linku, pod vanu, za nábytek,...