Připravujete svou zahradu na zimu?
Nezapomeňte na stromy a keře. Přečtěte si, co všechno dřeviny na podzim a v zimě potřebují.
Krásná a zdravá zahrada, to nejsou jen okrasné květiny, trávník nebo vysázená zelenina. Stejnou péči jako zbytek zahrady potřebují také stromy – a to i na podzim a v zimě.
Dopřejte stromům podzimní sestřih
Podzim je ideální čas na odstranění suchých nebo nemocných větví, a to obzvlášť u starších stromů. Ořez přitom stromům prospěje hned několikrát: omladí je, zbaví zárodků možných nemocí a dodá stromům chybějící světlo.
Po ořezu nezapomeňte strom potřít kvalitním stromovým balzámem, který ošetřená místa chrání proti plísním a infekcím. Využijete ho ale i k ošetření menších ran, oděrek nebo prasklin v kůře stromu.
Chraňte stromy před rozmary počasí
Aby stromy na vaší zahradě lépe přečkaly zimu, můžete jejich spodní část zabalit do pytloviny nebo netkané textilie. Vyšší stromy zajistěte proti sněhu a silnému větru – buď je přivažte k sobě navzájem nebo k jiným oporám. Když je teplo a svítí sluníčko, můžete stromy i keře zalít.
Vhodné je natřít kmeny stromů zahradnickým vápnem. Nátěrem bílé barvy chrání okrasné a ovocné stromy před poškozením sluncem a zároveň snižuje kyselost půdy, jejíž pH je příliš nízké. Ošetření stromů vápnem je nejjednodušší a zároveň levnou metodou ochrany stromů proti mrazu a slunci, zabraňuje tím tvoření hlubokých trhlin na kůře, které se stávají pak živnou půdou pro dřevokazné houby i pro dřevokazný hmyz.
Chraňte stromy proti škůdcům
Zima je ten správný čas kdy připravit ovocné stromy na jarní nájezdy škůdců. Velmi efektivním řešením je aplikace roztočů Typhlodromus Pyri. Dravý roztoč T- pyri se považuje za jednoho z nejefektivnějších bojovníků proti škodlivým roztočům v ovocných sadech a vinicích. Napadá nejen mnoho druhů škodlivých roztočů jako jsou svilušky, vlnovníkovce a hálčivce, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz. Podrobnější informace o těchto užitečných pomocnících se dočtete v našem článku o dravém roztoči Typhlodromus Pyri.
Proč stromy na podzim opadávají?
Mimochodem, přemýšleli jste někdy o tom, proč vlastně stromy na podzim opadávají? Je to prosté. Listí slouží stromu jako zásobárna energie. A protože strom „ví“, že už ji přes zimu nebude potřebovat, stáhne z listu veškerou potřebnou energii a zamezí přístupu vody do listu. List pak uschne a spadne.