Sršní královna

Sršní královna dokáže svou velikostí vzbudit respekt. Mimo hnízdo ji však uvidíte spíše výjimečně, v hierarchickém systému sršní má totiž nezastupitelnou roli a stará se o vznik a pokračování celé kolonie. Jak sršní královnu poznat, jakou má úlohu ve společenství sršňů a jak probíhá taková stavba sršního hnízda?

Jak poznat sršní královnu 

Sršní královny se od dělnic výrazně neliší, jediným rozdílem může být velikost - královny jsou asi o půl až jeden centimetr větší, nicméně není to pravidlem. Sršně se stavnou těla podobají vosám. Dorůstají se přibližně 2,5 centimetrů, zadeček je výrazně žlutý, zatímco hruď a hlava mají odstíny hnědé. 

sršeň(1)

Mnohem spolehlivějším indikátorem při rozlišení královny od dělnic je roční období. Královny totiž vidíme pouze na začátku jara, případně na konci podzimu. Během léta jsou v hnízdech, která neopouštějí. 

Úloha královny v sršním hnízdě

Sršní královna hraje klíčovou roli v sršním hnízdě a má několik důležitých úkolů:

  • Zakládání hnízda - královna je odpovědná za vyhledání vhodného místa a stavbu nového hnízda. To obvykle provádí v první polovině května. Stavbu hnízda zahajuje vytvořením první plástve, na kterou postupně přidává ochranný obal. V průběhu času se hnízdo rozšiřuje na několik poschodí.
  • Kladení vajíček - sršní královna klade vajíčka do buněk hnízda. V jednom hnízdě se může vylíhnout něco mezi padesáti až více než dvěma sty královen. Kromě toho může být královna také odpovědná za kontrolu a likvidaci vajíček kladených dělnicemi.
  • Zajišťování potravy - tento krok se královen týká především ve chvíli zakládání nového hnízda, kdy se o larvy musí starat sama a dělnice ještě nejsou přítomné. Larvy jsou dravé a královna tak loví hmyz. Tím se při kladení vajíček také krmí a doplňuje jej rostlinnými šťávami.
  • Hierarchická role - sršní královna stojí v čele kastovní hierarchie v rámci společenstva. Její přežití a správná funkce jsou klíčové pro stabilitu a úspěch hnízda. Jejím úkolem je také udržovat kontrolu nad společenstvem. To zahrnuje potlačování pokusů dělnic o kladení vajíček a v případě potřeby ochranu hnízda.
  • Přezimování - aby byl druh zachován, je výsadou sršních královen přečkat zimu a na jaře opět založit hnízdo.

Vývoj a život sršních královen

Plodná samice (sršní královna) se probouzí z hibernace od konce dubna do začátku května. Brzy poté začíná hledat vhodné místo pro stavbu nového hnízda. Královna si nové hnízdo staví ze směsi starého dřeva (především dubů) a slin, vytváří první plástev a postupně buduje ochranný obal. Průběh stavby hnízda je podobný jako u vos.

Do buněk hnízda následně klade vajíčka, o která pečuje a líhnou se z nich budoucí dělnice. Ty poté převezmou veškeré povinnosti a královna už pouze klade vajíčka. Z těch se líhnou především dělnice, ale také další budoucí královny a v období páření i samci.

sršeň

Chování sršních královen je v některých ohledech zajímavé - nemá-li královna své hnízdo nebo o něj přijde, může se snažit “ukrást” hnízdo jiné sršní královny. Obvykle je usmrcena dělnicemi, ovšem pokud o hnízdo bojuje sama královna, jedna z nich vždy zemře. 

Přijde-li hnízdo o svou královnu, “adoptuje” si ho jiná. 

Existují také zmínky o zvláštním chování dělnic, kdy obklopují královnu a lížou a okusují ji. Toto chování je označováno jako "královský dvůr," a jeho důvod není dosud přesně vysvětlen.

Královna umírá na podzim. Může být usmrcena dělnicemi, které se vůči ní po vylíhnutí pohlavních jedinců chovají agresivně. Tyto plodné samice přezimují na jaře opět zakládají nové kolonie.

Stavba hnízda a založení kolonie

Královny staví pokaždé nové hnízdo. Nikdy nevyužívají opuštěná hnízda z minulých let, pravděpodobně kvůli přenosu parazitů. Hnízda staví pomocí rozžvýkaného dřeva a slin. Jsou složena z pláství a po dokončení mají několik pater. Vchod hnízda je v jeho spodní části a vždy jej hlídají dělnice.

sršní hnízdo

Na spodní straně je také otvor, kterým sršně z hnízda vyhazují odpad. V horkých letních měsících má dokonce účinnou ventilaci, které přispívají i dělnice mácháním křídel nebo zvlhčováním papíroviny tvořící stěny hnízda.

Jak se zbavit sršní 

Zbavit se sršní může být potřeba v případě, že se jejich hnízdo nachází na místě, které je pro vás nebo vaše okolí nebezpečné. Je důležité přistupovat k tomuto procesu s opatrností, abyste minimalizovali riziko útoku i škod v ekosystému. 

sršní královna

Asi nejlepším řešením je vyhledání odborníka na odstranění hnízd. Toho kontaktujeme hlavně v případě, pokud je hnízdo na místě, které je pro vás obtížně přístupné nebo pokud máte obavy ohledně vlastního zákroku. Mnohdy se na tomto zákroku na veřejných místech podílejí také hasiči. 

Chcete-li se zbavit sršní svépomocí, v první řadě nezapomeňte na ochranné pomůcky. K likvidaci hnízda pak použijte například sprej na hubení sršňů a vos. Osvědčené jsou také “hasičáky”, které se stříkají přímo na hnízda, nebo pěny na sršní hnízda, které jejich vchod uzavřou.



Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: