Slimák popelavý - čím se živí a jak škodí

Slimák popelavý patří mezi největší slimáky vůbec. Jedná se o náš původní druh, v přírodě ho najdeme hojně, v poslední době ho však nahrazuje invazivní plzák španělský. Jak slimáka popelavého poznat a škodí také v zahradách? 

Seznamte se - slimák popelavý

Slimák popelavý, latinsky jako Limax cinereoniger, patří do čeledi slimákovitých. Dorůstá se až 20 centimetrů, díky čemuž se jedná o jednoho z největších suchozemských plžů. Jeho tělo má typicky podlouhlý, oválný tvar. Zbarvení může být světle šedé až černé, přičemž hlava je většinou tmavší než zbytek těla, na hřbetu najdeme svislé tmavé pruhy a spodní strana nohy je nejsvětlejší. Někteří jedinci jsou však zbarvení do světle šedé až béžové barvy bez tmavých znaků.

Slimák popelavý - Slimák černý

Tento druh slimáka je rozšířený téměř po celém mírném pásu Evropy. Vyhledává hlavně lesní porosty a stinná, vlhká místa. Aktivní jsou hlavně za soumraku a v noci, během horkých letních dnů zůstávají ve svých úkrytech.

Slimáci se rozmnožují jak pářením s jiným jedincem stejného druhu, tak samooplodněním. Oplodní-li se dva slimáci navzájem, obvykle se do sebe šroubovitě zamotají. Poté kladou svá vajíčka do mechu po skupinkách. Jeden slimák naklade více než 500 vajíček. Z těch se přibližně po měsíci vylíhnou velmi malí slimáčci, kteří žijí jeden až tři roky.

Čím se živí slimák popelavý

Na rozdíl od jiných druhů plžů, kteří nejraději hodují v zahradách na užitkových rostlinách a listové zelenině, slimák popelavý dává přednost životu v lese. S tím je spojená také změna v jeho jídelníčku - vyhledává totiž především houby. To ale neznamená, že nemůže navštívit vaši zahradu a záhony. Kromě toho nepohrdne ani mrtvými živočichy nebo rozkládajícím se listím a trávou.

slimák popelavý

Další druhy slimáků a možná záměna

V České republice žijí také další druhy suchozemských plžů, mezi které patří kromě slimáka popelavého také:

  • plzák španělský
  • plzák lesní
  • plzák alpský
  • slimák největší

Právě s posledním z těchto druhů je možné si slimáka popelavého splést. Dorůstá se totiž podobné velikosti a v některých případech se příliš neliší ani ve zbarvení. Slimák největší je však vždy béžový s černými skvrnami, které někdy připomínají leopardí vzor. Liší se také způsobem života, obvykle totiž loví živou kořist.

 

Jak na slimáky

I když tento druh preferuje spíše život v lese, často na něj narazíme i na zahradách. Jeho výskytu však lze předcházet preventivními opatřeními:

  • udržování čisté zahrady bez hromádek listí či posekané trávy, které slimákům poskytují úkryt a zdroj potravy
  • pravidelné sečení travního porostu 
  • likvidace mechů, řas a hub v trávníku i záhonech
  • pěstování rostlin ve vyvýšených záhonech
  • vytvoření “chodníčků” mezi záhony ze štěrku nebo písku - drsný povrch nedělá slimákům dobře a raději se mu vyhnou
  • podpora přirozených škůdců jako jsou ježci, ještěrky a ptáci, případně chov slepic a kachen
  • výsadba druhů rostlin, které slimákům “nevoní” - například tymiánu, levandule a šalvěj

 

Pokud se i přes prevenci do zahrady slimáci vracejí, je několik možností, jak na ně. Tou první je jejich sbírání v zahradě a následné spaření horkou vodou. Lze je také poskytnout jako potravu právě pro drůbež, domácí prasata či ptactvo. 

Účinné je také použití lapačů slimáků s různými návnadami, rozsypání oblíbených granulí proti slimákům, nebo použití parazitických hlístic. Ty najdeme třeba v přípravku Nemaslug - jedná se o ekologický způsob boje se slimáky, kdy parazitické hlístice pronikají do těla slimáka, který po několika dnech přestane přijímat potravu a hyne. Hlístice pak hledají dalšího hostitele. Jejich výhodou je, že napadají pouze tyto plže. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: