Slimáci jsou jedním z největších nepřátel zahrádkářů a jinak tomu není ani u slimáčka polního. Ten se bohužel neobjevuje jen v okolí polí, ale také na zahradách, kde s radostí hoduje na plodinách v záhonech. Jak slimáčka polního poznat a jak proti němu účinně bojovat?
Slimáček polní a další slimáci v ČR
Slimáček polní (Deroceras agreste) je jedním z původních druhů slimáků u nás. Najdeme ho prakticky všude - škodí na polích i v zahradách. Jedná se o drobnější druh dorůstající délky 4-6 centimetrů, který se vyznačuje světle hnědým až béžovým zbarvením a nenápadnou bílou kresbou na hřbetu.
I když je tento druh slimáka jedním z nejběžnějších u nás, setkat se můžeme i s jeho příbuznými - mezi další plzáky a slimáky vyskytující se v České republice patří:
- slimáček síťkovaný (Deroceras reticulatum)
- slimáček hladký (Deroceras leave)
- plzák hnědý (Arion subfuscus)
- plzák lesní (Arion rufus)
- plzák španělský (Arion lusitanicus)
- slimák největší (Limax maximus)
- slimák popelavý (Limax cinereoniger)
Život slimáčka polního
Slimáček polní klade svá vajíčka přímo do půdy nebo pod zbytky rostlin jako jsou větve, listí a podobně. Vajíčka jsou obvykle po skupinkách 20 až 30 kusů, přičemž jeden jedinec naklade přibližně 250 vajíček. V závislosti na počasí pak období kladení vajíček trvá různě dlouhou dobu, proto je během roku vidět různě velké jedince. Vývoj plže ve vajíčku trvá přibližně 30 dní.
Poslední snůška probíhá na podzim, než udeří první mrazy. Zimu pak přečkávají především vajíčka, v oblastech s mírnou zimou se někdy stává, že přezimují i dospělci.
Jak dlouho žije slimák?
Dospělci se obvykle dožívají 6 měsíců, v některých případech i jednoho až dvou let (musejí mít však optimální podmínky pro přezimování). Některé druhy slimáků pak přezimují zcela běžně a žijí kolem dvou let.
Jak škodí slimáček polní?
Tento druh slimáka se řadí mezi významné škůdce v zahradách a na polích. Živí se prakticky jakýmikoliv rostlinami. Nejčastěji však napadá listovou zeleninu a bobovité rostliny, obzvlášť fazole. Do listů rostlin vykousává dírky, které mají typicky hranatý tvar a na okrajích je patrný okus. Kromě toho za sebou plž na listech zanechává lesklou stopu v podobě zaschlého slizu. K požeru dochází především v nočních hodinách, kdy jsou slimáčci nejaktivnější.
Jak na slimáky
Vzhledem k nikdy nekončícímu boji mezi zahradníky a slimáky koluje mezi lidmi nespočet babských rad a tipů, jak se slimáků zbavit. Kromě ručního sbírání plžů a bolestivé smrti posolením můžete se slimáky zatočit i jinými způsoby.
Parazitické hlístice na slimáky
Velmi efektivním způsobem, jak se plžů ze zahrady zbavit, je použití parazitických hlístic. Ty najdeme například v prostředku Nemaslug. Jedná se o šetrné a ekologické řešení - dravé nematody v přípravku napadají pouze slimáky. Dostanou se do jejich těla a plž na jejich přítomnost reaguje tak, že přestane přijímat potravu, následně se ukryje pod zemí a poté přirozeně uhyne. Hlístice si pak hledají nového hostitele. Nemaslug se aplikuje společně se zálivkou.
Granule proti slimákům
Klasikou v boji s plži jsou granule. Ty stačí rozsypat kolem záhonů, slimáci je s chutí sežerou a s pocitem sytosti opustí vaše rostliny a přesunou se pod zem, kde po pár dnech uhynou. Oblíbenými přípravky jsou například Ferramol nebo Vitrol.
Pasti na slimáky
Pasti na slimáky můžete buďto zakoupit hotové, nebo si je vytvořit například se staré plechovky. Nádoby se plní návnadou, která se zalévá pivem nebo vodou s rozpuštěným droždím. Slimáky aroma kvasnic přitahuje a snadno tak do pastí spadnou - pasti musí být umístěny přímo v záhonech nebo v jejich blízkosti tak, aby jejich hrdlo bylo jen kousek nad povrchem půdy.
Babské rady na slimáky
- Popel na slimáky - máte doma kamna nebo krb a topíte pouze dřevem? Vzniklý popel je nejen skvělé hnojivo, ale také dobrou prevencí proti výskytu slimáků. Stačí ho rozsypat kolem záhonů nebo ho přímo smíchat s půdou.
- Bylinky proti slimákům - plžům údajně nevoní levandule, šalvěj, tymián nebo česnek. Vysaďte tyto rostliny okolo záhonů.
- Ostrý povrch - osvědčeným tipem je také kolem úrody rozmístit suché a ostré suroviny, například tvrdé piliny, jemný štěrk, písek nebo rozdrcené vaječné skořápky.
- Ruční sběr - naše babičky sbíraly slimáky ručně. Nevýhodou této metody je velká časová náročnost i fakt, že slimáci jsou aktivní především v noci. Je ale dobré ruční sběr kombinovat s jinými způsoby likvidace. Plže sbírejte do kyblíku, a poté je zalejte vroucí vodou - tento způsob je pro ně méně bolestivý než solení a horká voda je ihned usmrtí.