Sametka podzimní - jak se před ní ochránit?

Sametka podzimní na první pohled připomíná “červené klíště” a podobnost není náhodná. Stejně jako klíšťata, i sametky patří mezi roztoče. Tento druh navíc parazituje na savcích a výjimkou není ani člověk. Jaké zdravotní problémy může kousnutí sametkou podzimní způsobit a jak se před tímto hmyzem chránit?

Jak vypadá sametka

Sametka podzimní (Neotrombicula autumnalis) je hmyz ze skupiny roztočů. Typickým poznávacím znamením je červená barva, drobný vzrůst, čtyři páry nohou a “sametový” vzhled povrchu těla. Paraziticky žijí pouze larvy sametek, které mají také cihlově červené zbarvení, nicméně nohou mají pouze šest.

sametka podzimní

Životní cyklus sametek podzimních

Dospělé sametky žijí v půdě či listí. Zde kladou svá vajíčka, ze kterých se líhnou parazitické larvy. Ty mají šest nohou, pomocí kterých šplhají výše po rostlinách a čekají na svého hostitele, kterým je obvykle savec. Nejčastěji se jedná o divokou zvěř, hlodavce nebo psy a kočky, napadnou ale může i člověka.

Larvy jsou velmi drobné a nenápadné, rychle se pohybují a na těle hostitele hledají tenkou kůži v záhybech, pod kterou následně pronikají. Larvy vypouštějí do tkáně sekret, který ji umrtvuje a rozkládá - tuto “směs” natrávených a odumřelých buněk následně vysávají. Neživí se tedy krví jako například klíšťata. 

Larva takto hoduje na hostiteli přibližně dva až tři dny. Poté se samovolně pustí, projde několika stupni vývoje v nymfu a dospělce. Tyto stádia jsou již neškodná. Když samičky dosáhnou dospělosti, spáří se a nakladou vajíčka. Poté dospělé sametky umírají.

Sametky vs. svilušky

Sametka podzimní je někdy nesprávně označována jako “sviluška”. Jedná se však o odlišný druh hmyzu. Přestože je sviluška také roztoč, nenapadá živočichy, ale rostliny. K záměně také často dochází mezi sametkou podzimní a sametkou rudou. Ta je ovšem neškodná i v larválním stádiu, má sytější zbarvení a vyskytuje se hlavně na vyhřátém kamení, skalkách, betonu a zdech. 

Kousnutí od sametky

Kousnutí může způsobit zdravotní potíže - ty se dostavují až po odpadnutí larvy z kůže hostitele a projevují se silnou a agresivní vyrážkou doprovázenou alergickou reakcí. Jedná se o takzvanou trombikulózu. Místo silně svědí a po škrábání dochází k sekundárním infekcím, svědění často zhoršuje i teplo. Příznaky samovolně mizí po týdnu až 14 dnech. Aby nedocházelo k infekci, doporučuje se místo mazat gelem na štípance od hmyzu, který tlumí pocit svědění.

Jak se zbavit sametky

Pokousání sametkou je nejlepší předcházet. Do přírody si vezměte vhodný oděv s dlouhými nohavicemi a rukávy. Použijte také repelent ve spreji, ideální jsou přípravky s účinnou látkou DEET, například Predator Forte.

sametka podzimní(1)

Po pobytu venku si ihned svlečte veškerý oděv, který ponechejte venku (například rozvěšený na balkoně), ideálně jej hned vyperte. Následně si dopřejte několikaminutovou horkou sprchu a všechna místa s tenkou pokožkou si dobře umyjte sprchovým gelem. Sametkám i klíšťatům totiž chvíli trvá, než na těle najdou ideální místo k zakousnutí.

Máte-li s výskytem sametek problém přímo na zahradě, udržujte trávník střižený na krátko. Dospělci se totiž v hustém travním porostu ukrývají a larvy mají zase tendence šplhat po dlouhých stéblech trávy až na jejich vrcholky, odkud vyhlížejí svou oběť.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: