Rez a skvrnitost patří mezi běžná houbová onemocnění rostlin. Rezavý povlak během krátké doby napadá celou rostlinu a snadno se přenáší po celé zahradě. Jak poznat rez včas a jak se jí účinně zbavit? Pojďme se podívat na osvědčené rady i přípravky proti rzi.
Co je rez na rostlinách
Rez na rostlinách je houbové onemocnění, které způsobuje specifické napadení listů, stonků i dalších částí rostlin. Charakteristickým znakem je tvorba drobných, často oranžových, hnědých nebo červených skvrn, které postupně vytvářejí takzvané „puchýřky“ či „výtrusnice“.
Tyto výtrusnice obsahují spory houby, které se šíří vzduchem a napadají další rostliny. Rez výrazně oslabuje fotosyntézu, což způsobuje úbytek energie rostliny a vede ke zhoršení růstu, kvetení nebo dokonce odumírání. I když rez přímo nezabíjí rostliny, její dlouhodobé působení může mít za následek vážné poškození.
Rzi jsou velmi přizpůsobivé a mohou postihnout širokou škálu rostlin – od zeleniny, přes květiny až po dřeviny. Jedná se o parazitické houby, které se často vyskytují v teplých a vlhkých podmínkách.
Druhy rzí
Existuje mnoho druhů rzí. Některé se specializují na konkrétní rostliny, jiné mají širší pole působení.
Rez slézová
Rez slézová je známá hlavně jako rez na topolovce. Způsobuje ji houbová infekce Puccinia malvacearum a se projevuje hnědými až oranžovými puchýřky na spodní straně listů.
Postupně může napadnout i stonky a květní pupeny, což způsobuje jejich deformaci a zpomalení růstu. U silně napadených rostlin dochází k předčasnému opadávání listů a snížení vitality. Rostlina obvykle bez problémů přežije, je ale výrazně narušena její estetická hodnota, což je u okrasných rostlin problém.
Další rzi rostlin
V zahradě se můžete setkat s různými druhy rzí, které napadají zeleninu a bylinky. Níže je uveden seznam těch nejběžnějších:
- Rez na cibulová (Puccinia allii) se projevuje se žlutými až oranžovými skvrnami na listech cibule či pažitky, které následně zasychají a nejsou vhodné ke konzumaci.
- Rez vejmutovková (Cronartium ribicola) napadá některé druhy borovic, často ji však najdeme také na rybízu.
- Rez na petrželi (Puccinia menthae) se opět projevuje rezavými skvrnami na listech a omezuje růst petržele.
- Rez na libečku (Puccinia libanotidis) způsobuje výskyt skvrn na celé bylině, usychání listů, zpomalení jejich růstu a libeček také postrádá typické aroma.
- Rez na astrách (Puccinia asterum) způsobuje tvorbu malých oranžovo-hnědých skvrn na listech a stoncích, oslabuje růst astry, květy jsou menší nebo žádné.
- Rez pokojových rostlin se projevuje žlutými skvrnami, které přecházejí v oranžovou až hnědou barvu- Oslabuje růst, může způsobit i opad listů.
Jak se zbavit rzi
Boj s rzí na rostlinách vyžaduje rychlou akci a kombinaci preventivních opatření s účinnou léčbou. Pokud zaznamenáte první příznaky rzi, jako jsou oranžové nebo hnědé skvrny na listech, je důležité zasáhnout co nejdříve.
Jaká je prevence a “první pomoc”?
- Odstraňování napadených částí – napadené listy a části rostlin co nejdříve odstraňte a zlikvidujte. Nevhazujte je na kompost, protože spory rzi by se mohly dále šířit.
- Správné zalévání a větrání – rzi se daří ve vlhkých podmínkách, proto je důležité zajistit, aby kolem rostlin byl dostatečný prostor pro proudění vzduchu. Zalévejte ráno a přímo ke kořenům, abyste minimalizovali vlhkost na listech.
- Podpora rostlin zdravou výživou – rostliny s dobrou výživou a ve zdravém stavu jsou odolnější vůči infekcím. Používejte hnojiva bohatá na draslík a fosfor, která podporují růst silných tkání.
- Použití ochranných postřiků – pokud prevence nestačí, je čas na aplikaci ochranných postřiků, které pomohou rzi zastavit a rostlinu ochránit před dalším napadením.
Postřik proti rzi
Při rozšíření rzí na více částí rostliny (případně na další rostliny v zahradě) je použití vhodného přípravku nezbytné. Houbu snadno zlikvidujete díky přesličce rolní. Z této byliny si snadno vyrobíte domácí postřik na rzi; nasbíranou nebo sušenou přesličku ponořte do nádoby s vodou a nechejte 24 až 48 hodin vyluhovat. Na jeden litr vody použijte 100 gramů čerstvé nebo 2 gramy sušené natě.
Ortiva proti rzím a skvrnitostem
Ortiva je účinný širokospektrální fungicid, který působí proti rzi. skvrnitosti, ale také proti různým plísním nebo třeba padlí. Používá se na okrasné rostliny, zeleninu, bylinky i dřeviny. U tohoto postřiku je ale nutné počítat s ochranou lhůtou, která se pohybuje v rozmezí od 3 do 28 dnů (podle konkrétní rostliny).
Přírodní postřik Natur-F-R z přesličky rolní
Nechce se vám připravovat domácí roztok z přesličky? Kupte si ho v podobě přípravku Natur-F-R. Jde o přírodní postřik z přesličky rolní, který se šetrný k životnímu prostředí, bez ochranné lhůty a účinný nejen proti rzím, ale i dalších houbových chorobám.
Postřik se dá použít na všechny rostliny v zahradě, od zeleniny po ty okrasné. Pro maximální účinek jej aplikujeme pravidelně, v intervalu 7 až 10 dní nebo po každém silnějším dešti.