Rušník
Rušníci jsou malí brouci, kteří rádi žijí po našem boku. Jejich larvy se totiž živí různými materiály z naší domácnosti, například koberci, kožešinami i nábytkem. Ještě více obávaní jsou ale v muzeích, kde mohou zlikvidovat sbírky vzácných exponátů. Dospělí brouci jsou schopni letu a do domu se obvykle dostanou oknem. Pak už jen nakladou vajíčka a larvy se pustí do všeho, co se dá sníst.
Jak vypadá rušník
Rušníci jsou brouci z čeledi kožojedovitých, kam patří i další domácí škůdci včetně kožojedů. Do tohoto rodu patří hned několik druhů, které se o sebe liší v různých znacích. Zbarvené je různé, od žluté, přes hnědou, oranžovou až po červenou. Dorůstají se přibližně 4 až 7 milimetrů a na zádech mají pevné, kulaté krovky.
Larvy jsou u všech druhů velmi podobné. Mají podlouhlé tělo, které je v oblasti hlavy širší než na zadečku. Celý povrch je pokrytý výraznými chloupky uspořádanými do “trsů”. Snadný pohyb larev a vyhledávání zdrojů potravy zajišťují tři páry zakrnělých nohou na spodní straně těla.
Druhy rušníků
- Rušník skladištní (Trogoderma granarium) - tento brouk je postrach nejen v domácnostech, ale také v sýpkách a skladech. Živí se především obilím a dokáže ho zlikvidovat velké množství. Je velmi přizpůsobivý, jedná se o obávaný invazivní druh, který se usadí prakticky všude. Odolává klasickým insekticidům a dokáže bez potravy přežít i delší dobu. Poznáme ho podle mírně podlouhlého těla hnědé barvy s charakteristickou černou kresbou na krovkách.
- Rušník diviznový (Anthrenus verbasci) - za druhové jméno vděčí tento rušník hlavně svým dospělým zástupcům, kteří se živí nektarem divizen. Larvy ale potřebují ke svému vývoji hlavně keratin, který najdou v domácnostech ve formě vypadaných vlasů, ale i kožešin a peří.
- Rušník muzejní (Anthrenus museorum) - obávaný škůdce muzejních sbírek. Tělo má podobný tvar jako u rušníka skladištního, má ale světlejší hnědé zbarvení. Hlavními položkami jeho jídelníčku jsou kůže a kožešiny, mrtvý hmyz, hedvábí, vlna, ale i některé trvanlivé potraviny.
- Rušník krtičníkový (Anthrenus scrophulariae) - od ostatních rušníků se tento druh liší svým červeným zbarvením, které opět doplňují černé skvrny. Rušník krtičníkový klade vajíčka do ptačích hnízd, včelích úlů, ale i do koberců, vycpaných zvířat a různých textilií. Těmito materiály se pak živí jeho larvy.
- Rušník australský (Anthrenocerus australis) - patří mezi menší druhy. Má žlutohnědé krovky a domov si hledá na teplejších místech. Stejně jako jeho příbuzní, i rušník australský (jeho larvy) se živí vším, co obsahuje keratin a chitin.
Larvy rušníků
Zatímco dospělí brouci jsou víceméně neškodní a živí se často nektarem z květů, jejich larvy patří mezi významné škůdce vyhledávající lidská obydlí, sklady potravin i muzejní sbírky a exponáty.
Ke svému vývoje potřebují obvykle dostatek keratinu a chitinu. Tyto látky najdou v domácnostech například jako vypadané vlasy, chlupy domácích mazlíčků, přírodní kožešiny a kožichy, nepohrdnou však ani dalšími textiliemi či některými trvanlivými potravinami. Na ty se specializuje hlavně rušník skladištní, který vyhledává obilí.
Larvy rušníků neškodí jen v domácnostech a skladech. Často se s nimi musejí potýkat zaměstnanci muzeí a výstav s vycpanými exponáty, sbírkami hmyzu a podobně. Právě zde se rušníci zdržují poměrně často a zbavit se jich bez poškození exponátů je nelehký úkol.
Jak vypadají larvy rušníků
Jedná se o podlouhlé, drobné housenky, které mají celé tělo pokryté výraznými chloupky.
Napadení rušníkem - jak ho poznat?
Larvy obvykle žijí dobře ukryté. I přesto je ale můžete vidět lézt po zdech nebo přímo po materiálech, které jim slouží jako potrava. J
Ve většině případů jsou však prvním příznakem přítomnosti právě dospělí brouci, kteří přišli naklást do vašeho obydlí svá vajíčka. Ti vyčkávají na okenních parapetech a snaží se dostat opět ven.
Jejich přítomnost poznáte i podle poškozených tkanin či koberců. V tomto případě je častá záměna za moly. Ti ale poškozují látku nerovnoměrně a vytvářejí na ní malé dírky. Rušníci likvidují tkaniny místo po místě a díry po jejich žíru bývají větší.
V neposlední řadě mohou larvy způsobovat kožní a alergické reakce. Během svého vývoje se několikrát svlékají a vylučují zbytky potravy - svlečky a trus způsobují citlivějším jedincům kožní a dýchací potíže.
Jak se zbavit rušníků
V boji s rušníky je důležitá prevence. Ta zahrnuje pravidelný úklid, utěsnění prasklin a otvorů, ve kterých by se mohly larvy ukrávat. Dále pak zamezení přístupu dospělých brouků do interiéru použitím sítí do oken. Brouky si domů přinesete také s květinami, larvy například s bazarovým nábytkem či knihami z druhé ruky.
Poblíž vstupu do domu, pod střechou nebo na půdě nenechávejte ptačí hnízda. Ta rušníci vyhledávají ke kladení svých vajíček - když je ptáci opustí, larvy se budou snažit najít jiný zdroj potravy, třeba u vás doma.
Likvidace rušníků
Pokud jste doma našli známky napadení těmito brouky, postupujte následovně:
- Veškeré napadené potraviny vyhoďte.
- Koberce a tkaniny důkladně vysajte, vyčistěte mokrou cestou - ideální tepovačem a parním čističem, který zničí i vajíčka a alergeny.
- Co jde vyprat, vyperte. Co nejde a vleze to do mrazáku, nechte alespoň 48 hodin zmrazit.
- Odstraňte drobky, zbytky potravin, prach, vlasy a zvířecí chlupy i z těžko přístupných míst. Odtáhněte nábytek, zvedněte koberce a proveďte důkladný úklid.
- Poté ošetřete prostor insekticidními přípravky. Vzhledem k tomu, že je hmyz u vás doma, používejte šetrné produkty. Dobrou službu udělá křemenitý prášek ve spreji nebo univerzální biocid Clean kill.