Roztoči: drobný nepřítel ve vaší domácnosti

Roztoči jsou velmi drobným hmyzem, který je někdy až okem nepozorovatelný. Mnoho lidí je spojuje s alergiemi, málokdo však ví, že tento rod obsahuje tisíce různých druhů, z nichž alergie způsobuje jen zlomek z nich. S kterým roztočem se tedy v domácnosti setkáme a jak proti němu účinně bojovat?

Co jsou roztoči?

Roztoči (Acari) jsou skupinou členovců patřící mezi pavoukovce a představují jednu z nejpočetnějších a nejrůznorodějších skupin živočichů na naší planetě. Odhaduje se, že existuje přibližně 1 milion druhů roztočů, z nichž bylo dosud popsáno asi 50 000 jednotlivých druhů. 

Roztoči se vyskytují ve velkém množství různých prostředí, jako jsou půda, ale i lidská obydlí, srst nebo peří živočichů a podobně. Tyto malé organismy mají obvykle velikost mezi 0,1 a 1 mm, ale některé druhy se dorůstají i jednoho až dvou centimetrů - v tomto případě se však nejedná o roztoče běžně se vyskytující v domácnostech. 

Roztoči mají osm nohou, nicméně u některých druhů dochází k redukci na šest končetin. Tělo je kompaktní, členěné na zadeček a hlavohruď s dobře vyvinutým sacím ústrojím (ve většině případů), které jim umožňuje požírat potravu nebo parazitovat na svých hostitelích.

Někteří roztoči jsou užiteční, protože se jedná o přirozené predátory či parazity škodlivého hmyzu, případně se podílejí na rozkladu organických látek v přírodě a podobně. Většina druhů, které se vyskytují v blízkosti člověka, ale patří mezi silné alergeny a člověku spíše škodí. Jiné druhy zase přenášejí patogeny nebo jsou škůdci rostlin.

Druhy roztočů

Roztoč prachový

Nejznámější roztoč v domácnostech je roztoč prachový, známý také pod názvem “prachovka” (Dermatophagoides). Prachovky s námi obývají naše domy, matrace, usídlí se v kobercích, peřinách, polštářích a dalších textiliích či v prachu. Zde hledá svou potravu, kterou tvoří především částečky odumřelé kůže. Pro alergiky je tento druh hotovým postrachem. Samotný roztoč však alergie nezpůsobuje, problémem jsou jeho výkaly a svlečky. 

prachový roztoč pod mikroskopem

Zajímavosti o prachovkách

  • pouhý jeden gram prachu obsahuje až dva tisíce těchto roztočů
  • dle nejnovějších studií se prachovky paradoxně více vyskytují ve zrekonstruovaných domech a novostavbách - vyhovuje jim vyšší vlhkost a teplota, kterou poskytuje zateplení a dobře těsnící okna
  • v několik let používané matraci najdeme více než 15 milionů prachovek
  • přirozeným predátorem prachovek je rybenka, která je v domácnosti někdy považována spíše za škůdce
  • odhaduje se, že až polovina obyvatel vyspělých zemí je alergická nebo přecitlivělá na výskyt prachových roztočů

Zákožka svrabová

Mezi roztoče patří také obávaná zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei), která parazituje na savcích včetně člověka. Živí se tkáňovým mokem a rohovinou - tyto položky svého jídelníčku získává poměrně “drastickým” způsobem, a to prokousáváním si chodbiček přímo v kůži. Do těchto chodbiček také klade vajíčka a líhnou se zde larvy. 

Další skupiny roztočů

Obecně můžeme tento hmyz rozdělit do čtyř podřádů, přičemž každý z nich má trochu odlišnou stavbu těla i způsob života:

  1. Čmelíkovci - do této skupiny patří parazité jako je například čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) nebo kleštík včelí (Varroa destructor).
  2. Klíšťatovci - sem řadíme všechny druhy klíšťat. I ta se, jak je známo, chovají paraziticky a živí se především krví savců a ptáků. Klíšťata se od ostatních roztočů liší také velikostí těla, patří mezi největší druhy. 
  3. Sametkovci - jedná se o poměrně obsáhlou skupinu, která se dále rozděluje na několik dalších podkupin. Řadíme sem například vlnovníky, roztočíky, sametky a vodule. Někteří roztoči z těchto skupin se neživí materiálem živočišného původu, ale rostlinnými šťávami, čímž páchají škody v zahradách, sadech a na polích.
  4. Zákožkovci - sem patří zejména druhy žijící podobným způsobem jako zákožka svrabová, tedy parazitující na jiných živočiších. 

Čím se živí roztoči

Jak je již zřejmé z předchozího textu, roztoči se živí různými zdroji potravy, v závislosti na druhu a prostředí, ve kterém žijí. Někteří roztoči jsou býložravci a živí se rostlinným materiálem, jako jsou listy, plody nebo kořeny. 

Jiní roztoči jsou masožravci a loví drobné členovce, jako je hmyz či jiní roztoči. Existují také druhy, které parazitují na rostlinách či zvířatech a sají jejich šťávy nebo krev. Některé roztoče se specializují na rozklad organických látek a pomáhají při recyklaci živin v ekosystému.

Co způsobují roztoči

Roztoči mohou mít různé dopady na životní prostředí, zvířata i člověka. Někteří roztoči představují užitečné organismy, které napomáhají udržovat rovnováhu v ekosystémech tím, že se živí škodlivým hmyzem nebo rozkládají organické látky.

Na druhou stranu existují i druhy roztočů, které mohou způsobovat problémy. Například někteří roztoči mohou napadat rostliny a způsobovat jejich poškození nebo choroby. To může vést k úbytku úrody nebo snížení kvality plodin.

V případě zvířat a lidí mohou některé druhy roztočů parazitovat na kůži nebo v srsti a způsobovat svrab, zarudnutí, svědění či vypadávání srsti. Někteří roztoči také mohou přenášet infekce nebo viry, které mohou vyvolat vážné nemoci.

Pro člověka jsou typické alergie na roztoče, kteří se nachází v prachu, čalounění, matracích, kobercích a dalších textiliích. Alergeny, které tito roztoči produkují, mohou vyvolat alergické reakce jako rýmu, kýchání, záněty spojivek nebo astma.

Jak se zbavit roztočů?

Na úvod si musíme přiznat, že domácích roztočů se nikdy úplně nezbavíme. Ani sebepečlivějším úklidem nedocílíme toho, aby se v našich obydlích žádný z těchto mikroskopických škůdců nevyskytoval. Můžeme ale radikálně snížit jejich počty a minimalizovat tak alergeny v domácnosti. 

V první řadě je důležitá prevence a určitá opatření. Jaká to jsou?

  • Pravidelné větrání - větrejte svou domácnost denně, aby se snížila vlhkost a množství prachu, ve kterém se roztoči množí.
  • Pečlivý úklid - pravidelně vysávejte podlahy, koberce, čalounění a matrace, abyste odstranili prach a roztoče. Používejte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i nejmenší částice prachu a alergenů. Perfektím pomocníkem je také parní čistič.
  • Praní povlečení - všechny lůžkoviny perte nejméně jednou za dva týdny při teplotách 60 °C nebo vyšších, abyste všechny roztoče zničili. Do praní můžete použít také ocet nebo třeba dezinfekci na prádlo.
  • Kontrola vlhkosti - udržujte v interiéru nízkou vlhkost (ideálně mezi 40-50%) pomocí odvlhčovače nebo klimatizace, roztoči si ve vlhkém a nevětraném prostředí doslova libují.
  • Redukce textilu - omezte množství textilu ve vašem domově – například zvolte dřevěné nebo kovové postele místo čalouněných, sedací soupravu si pořiďte v ekokůži, která se snadněji udržuje a podobně. Vyměňte koberce za podlahy.
  • Vybavte se hypoalergenními výrobky - dnes je již na trhu spousta matrací, lůžkovin nebo různých impregnací na čalouněný nábytek, které výrazně omezí počet roztočů ve vaší domácnosti. Právě na těchto místech totiž tito malí nezvaní hosté žijí. U kvalitních výrobků, které se pyšní nálepkou “hypoalergenní” se zpravidla nejedná jen o jakýsi marketingový trik. Tyto matrace, přikrývky, polštáře nebo potahy disponují aktivním stříbrem, nano membránami a dalšími “vychytávkami”, které zabraňují průniku i množení roztočů.
  • Pořiďte si čističku vzduchu - tato šikovná zařízení se postarají o minimalizaci alergenů ve vzduchu.

čistička vzduchu

Přípravky proti roztočům

Nezbytnou součástí boje s roztoči jsou také přípravky na přírodní či chemické bázi. Využít můžete různé spreje na roztoče, které pomáhají likvidovat některé druhy parazitických roztočů v domácnostech a půdobí také jako odpuzovače. Šikovným pomocníkem je také přírodní křemenitý prášek ve spreji.

Bojujete-li s jinými druhy roztočů, které hodují na vašich rostlinách v zahradách či sadech, využijte některý z přípravků určených přímo na ochranu rostlin. Mezi sadaři se také osvědčila aplikace dravého roztoče, který si se škodlivými druhy poradí, aniž by způsoboval další škody na stromech.

Pro prevenci či likvidaci roztočů parazitujících na domácích zvířatech a ptactvu se využívají zase jiné druhy preparátů. U koček a psů jde nejčastěji o obojky, šampony nebo spot-on přípravky, které se aplikují přímo do srsti. V kurnících, holubnících a voliérách pro exotické ptactvo se využívá prášek, který se aplikuje například do podestýlky, na podlahy a stěny kurníků či přímo do peří ptáků.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: