Prase divoké: co dělat při setkání a jak ochránit pozemek

Setkání s prasetem divokým v lese může být pro mnohé z nás fascinujícím, ale i strašidelným zážitkem. Toto zvíře je jakýmsi symbolem divoké přírody u nás. Nicméně přináší také řadu strastí zemědělcům i majitelům větších zahrad a polí. 

Co dělat, když divoká prasata škodí, nebo když se jim ocitneme tváří v tvář? V tomto článku se podíváme na to, jak se chovat v případě setkání s divočákem, a jaká opatření můžeme přijmout k ochraně polí a zahrad.

Prase divoké - výskyt, vzhled a rozmnožování

Prase divoké (Sus scrofa) patří do čeledi prasatovitých (Suidae), a také k běžné fauně českých lesů. Tento druh byl vždy součástí honů, lovů a s nimi spojeného evropského folklóru. V souvislosti s myslivostí řadíme divočáky mezi zvěř černou, důležité je i další názvosloví. Samice se nazývá bachyně, samec pak kňour nebo kanec. Nejmladší mláďata s ještě pruhovanou srstí myslivci nazývají markazíny a starší pak klasicky selata. Loňské přírůstkům říkáme lončáci. 

prase divoké

Kde žije prase divoké

Původním územím výskytu prasete divokého je téměř celá Evropa a část Asie, nicméně lidé jej rozšířili i do jiných částí světa - do severní i některých částí jižní Ameriky, severní Afriky nebo některých částí Austrálie a Nového Zélandu. 

Tento druh je známý svou schopností adaptace na různé typy prostředí, což mu umožňuje přežít od chladných lesů po horké stepi. Vyskytuje se jak v divočině, tak i v blízkosti lidských sídel, nicméně úplně nejpřirozenějším prostředím jsou starší smíšené lesní porosty mírného pásma severní polokoule. 

Jeho schopnost přizpůsobit se různým podmínkám ho činí jedním z nejběžnějších velkých savců na světě.

Jak vypadá prase divoké

Prase divoké je robustní savec, který může vážit až 250 kilogramů. Tato hmotnost patří spíše mezi extrémy a bavíme se o výjimkách. Obvyklá hmotnost u dospělých samic je asi 50 až 90 kilogramů, u samců to bývá kolem 100 kilogramů. Kňouři měří v kohoutku přibližně 100 centimetrů, bachyně přibližně 60 centimetrů.

Hlava je v poměru ke zbytku těla výrazně velká a nohy krátké a malé. Srst je drsná, tmavě zbarvená. U selat je srst typicky pruhovaná, nicméně toto zbarvení se s věkem ztrácí. Některé poddruhy, zejména ty asijské, mají malé odchylky ve zbarvení - štětiny mohou mít například nazrzavělou barvu nebo je přítomný světlý pruh na hlavě.

Zřetelným znakem prasce divokého jsou také jeho výrazné špičáky (někdy označované jako kly), které rostou u samců a mohou dosahovat délky až 25 centimetrů. Tyto kly jsou používány nejen k vyhrabávání potravy, ale také v soubojích o dominance v hierarchii skupiny.

Rozmnožování a mláďata

Prasata divoká jsou známá svou schopností rychlého rozmnožování. Bachyně mívají až dva vrhy mláďat ročně, s průměrným počtem 4 až 12 selat v každém vrhu. Mláďata jsou při narození plachá a krytá pruhovanými skvrnami, které jim pomáhají splynou s okolním prostředím ve vysoké trávě. Bachyně pečují o své potomky s velkou péčí, aktivně je brání před všemi predátory včetně člověka a mláďata jsou schopna rychle růst a adaptovat se na prostředí.

divoké prase - mláďata

Co žere prase divoké

Prase divoké je všežravec, a to velmi flexibilní. Jeho potrava se odvíjí od daného prostředí i ročního období a zahrnuje různé druhy rostlin, jejich kořeny, listy a plody, ale také hmyz, malé obratlovce, a dokonce i menší savce. V období nedostatku potravy jsou schopna prasata divoká vyhrabávat kořeny a různé hlízy, což může být problematické pro zemědělce a majitele zahrad.

Myslivci divočáky nejčastěji přikrmují bukvicemi, žaludy a kaštany - tyto plody jsou pro ně pochoutkou. Největší škody zemědělcům pak páchají na bramborách a kukuřici. Skupinky divočáků mohou doslova zlikvidovat menší pole. Aby se dostali ke kukuřičným klasům, lehají si na rostliny, lámou stonky a spadané klasy pak sbírají ze země. 

Co dělat, když potkáte divočáka v lese

Setkání s prasetem divokým máme zažité jako velmi nebezpečné, a tak při procházce v lese či v polích doufáme, že k němu nedojde. Pravdou je, že dospělí divočáci jsou plachá zvířata aktivní spíše za soumraku a v noci. K napadení ale dojít může, zejména při setkání s bachyní, která doprovází malá selátka, případně s lončáky v “pubertě”.

Jak se tedy správně zachovat?

  • zůstaňte v klidu - nekřičte, nepanikařte a nesnažte se prase zahnat. Celou dobu jej pozorujte, nehýbejte se a počkejte, než zvíře odejde. Uvidíte-li sele bez matky, vydejte se ihned jiným směrem a za žádných okolností se k němu nepřibližujte. 
  • nesnažte se o žádný kontakt - setkali jste se s menším divočákem a nezdá se vám nebezpečný? Ani v tuto chvíli se nesnažte zvíře hladit nebo krmit. Prasata žijí obvykle ve skupinách a mohou se objevit další členové, nehledě na nepředvídatelnost jejich chování. 
  • sledujte okolní prostředí - střetu s černou zvěří se můžete poměrně snadno vyhnout, stačí sledovat své okolí. Pokud v lese vidíte výrazně rozrytou půdu, sleženou trávu nebo uslyšíte chrochtání či mlaskání, jste na jejich území. Dalším ukazatelem jsou také jejich stopy, trus nebo polámaná kukuřice v polích. 

Ve většině případů je setkání s divokým prasetem pouze krátkým okamžikem, kdy zvěř rychle uprchne. Pokud však vidíte, že se divočák kontaktu nebojí, zachovejte klid a velmi pomalu a obezřetně ustupte vy, případně se nehýbejte, dokud prase neodejde. 

Prase divoké jako škůdce

Divočáci do lesa bezesporu patří, nicméně absence přirozených predátorů a dostatek chutné a výživné potravy má za výsledek jejich časté přemnožování. Velké počty prasat vycházejí za potravou i mimo lesy a často útočí právě na pole či zahrady, kde si pochutnávají na zemědělských plodinách. 

Jaké škody způsobují divočáci?

Divočáci mohou způsobit rozsáhlé škody v zemědělství a lesnictví. Jednou z hlavních oblastí, kde mohou škodit, jsou pole a zahrady. 

Mají silné špičáky, které jim umožňují rytí v zemi a vyhrabávání hlíz, cibulí a dalších plodin. Jsou schopni během krátké doby doslova obrátit půdu na poměrně velké ploše, takže škody mohou být opravdu vysoké. Kromě toho milují kukuřici. Zde lámou celé rostliny a válejí se v nich, aby se ke klasům dostali lépe. 

I v lesích jsou přemnožení divočáci škodnou. I zde totiž rozrušují půdní pokryv, čímž narušují ekosystém. V půdě pak hledají plody a semena stromů - to má za následek pomalejší regeneraci porostu a menší konkurenci pro invazivní prostředí, což narušuje celkovou biodiverzitu lesa.

Nemoci přenášené divočáky

Černá zvěř je “škodná” i dalšího důvodu - kvůli přenosu nemocí. U divokých prasat se setkáváme s chorobami jako jsou:

  • africký mor prasat - nebezpečný hlavně pro chovy prasat domácích
  • trichinella - původcem je svalovec, parazit, který se množí v tělech hostitelů. Jedná se o smrtelnou chorobu ohrožující také člověka
  • brucelóza - nakažlivá pro další hospodářská zvířata
  • Aujeszkyho choroba - smrtelné onemocnění, které se přenáší také na psy

Jak odehnat divoká prasata a jak se jich zbavit

Divočáky můžeme samozřejmě lovit - to se ale týká pouze myslivců s platnými doklady a pouze v období, kdy je odlov povolen. 

Zemědělcům a zahrádkářům zbývá pouze učinit určitá opatření, kterými zamezíme vstupu divočáků na pozemek nebo je včas odeženeme.

Co tedy použít?

  • elektrický ohradník - ohradník připojení k elektrické síti je skvělým řešením. Funguje totiž nejen na divočáky, ale také na další zvěř, ať už se jedná o srny nebo lišky, které si dělají zálusk na váš kurník. Zvířatům navíc neublíží, elektrického výboje se pouze leknou a utečou. 
  • kvalitní a silný plot - klasický plot z pletiva obvykle tato statná zvířata nezastaví. Často ho podeberou, zničí a dostanou se k vytoužené potravě během pár minut. Máte-li s divočáky problém, je ideální kolem zahrady postavit bytelný a vysoký plot ze dřeva, nejlepším řešením je vylít pro plot betonový základ po celé jeho délce. 
  • elektrické a ultrazvukové plašiče - ultrazvukové plašičky jsou v případě prasat velmi účinné. Je však potřeba zvolit kvalitní přístroje a pohlídat si, aby bylo pokrytí pozemku dostatečné.
  • pachové ohradníky - jedná se o spreje či pěny, které se aplikují kolem pozemku, například na plot, dřevěné kůly a podobně. Jejich nevýhodou je, že déšť nebo silný vítr rapidně snižují jejich účinnost.

divoké prase - plot

 

10 zajímavostí o praseti divokém

  1. Divočáci žijí ve skupinách. Ty obvykle zahrnují jen pár jedinců, nicméně největší skupiny mohou mít až 50 členů.
  2. Dospělý kanec může při běhu vyvinout rychlost až 48 kilometrů v hodině.
  3. Existují desítky různých poddruhů, které se mírně liší ve vzhledu, velikosti i některých způsobech chování. Patří sem například prase divoké sibiřské, japonské, páskované, tchajwanské, indické, perské, sardinské a podobně. 
  4. Špičáky kňourů se nazývají páráky a tento název není zavádějící - jsou silné, velké až 25 centimetrů a mohou způsobit ošklivá zranění.
  5. Prase domácí, které známe z chlívků, farem i pultů s masnými výrobky, bylo v minulosti vyšlechtěno právě z divočáků.
  6. Největší zaznamenané kusy prasete divokého pocházejí z Rumunska a Ruska - tito samci vážili neuvěřitelných 300 kilogramů.
  7. Zatímco v našich lesích divočáci příliš přirozených nepřátel nemají a musíme jejich počty regulovat odlovem, v jiných částech světa tvoří důležitou složku jídelníčku tygrů, či dokonce varanů komodských.
  8. Prase patří k lidské kultuře a mytologii již po tisíce let. Pravěké jeskynní malby dokazují, že už tehdy představovala divoká prasata hlavní zdroj masa a tuku, jejich lov byl však také důkazem mužnosti, odvahy a schopnosti se postarat o rodinu.
  9. Divočáci jsou přenašeči mnohých nebezpečných nemocí. Pro člověka je hrozbou například trichinella způsobená drobným parazitem svalovcem, pro psy je představuje nebezpečí hlavně Aujeszkyho choroba, která mívá fatální následky.
  10. Tato zvěř je od pradávna nedílnou součástí lovů. V minulosti se na divočáky pořádali například jezdecké štvanice, kdy se prase skolilo kopím, divočáci byli naháněni do ohrad, kde je urození lidé stříleli, nebo se uštvávali s pomocí koní a loveckých psů, a následně zabíjeli pomocí takzvaných kančích mečů.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: