Potemník moučný: jak se ho zbavit

Potemník moučný je častým škůdcem našich domácností. Možná jste o tomto broukovi slyšeli v souvislosti s jeho larvami - ty se totiž chovají a zpracovávají jako potrava pro některé druhy chovaných zvířat jako jsou ptáci či plazi. Tito “mouční červi” ale dokážou ve spíži napáchat nemalé škody. Jak je poznat a jak se jich zbavit?

Co je potemník?

Potemník moučný (Tenebrio molitor) je druh brouka z čeledi potemníkovitých, který se vyskytuje po celém světě a je známý svou odolností a přizpůsobivostí. Jedná se o noční hmyz - dospělci i larvy se často ukrývají ve tmě a živí se různými rostlinnými i živočišnými produkty, nejčastěji pak obilovinami a moukou. 

jak vypadá potemník moučný

Larvy potemníka se označují jako "mouční červi". Jsou velmi bohaté na bílkoviny a chovají se jako krmivo pro exotická zvířata, případně se využívají jako součást výzkumu v entomologii a genetice. Když se však potemník moučný dostane do lidských domácností, může způsobit značné škody na potravinách.

Jak vypadá potemník moučný - charakteristika

Tento hmyz má charakteristickou tmavě hnědou až černou barvu a podlouhlé tělo, které může měřit v délce od 12 do 18 milimetrů. 

Životní cyklus potemníka moučného obsahuje čtyři hlavní fáze - vajíčko, larvu, kuklu a dospělého jedince. Tento životní cyklus trvá obvykle přibližně 10 až 16 týdnů, ale může být prodloužen za chladnějších podmínek. 

vývojový cyklus potemníka moučného

Larvy potemníka moučného jsou žlutavé barvy, dorůstají až 30 milimetrů a jsou velmi bohaté na bílkoviny. 

Kukly jsou zpočátku světle žluté a postupně tmavnou až k hnědé barvě. 

Dospělý potemník moučný je pak schopen se živit různými produkty, především obilovinami a moukou, což může v domácnostech způsobovat značné škody.

Způsob života a vývoj potemníka

Potemník moučný je schopen přežít v širokém spektru podmínek. Díky tomu se vyskytuje prakticky po celém světě. Jedná se o synantropní druh, nejčastěji jej tedy najdeme v blízkosti člověka. Jeho přirozené prostředí v přírodě zahrnuje různé druhy půdy s množstvím suchého organického materiálu, kde nachází potravu i úkryt. Potemníci mouční preferují temné, vlhké a teplé prostředí.

Nejčastěji se potemníci usazují v obilných skladech, mlýnech, pekárnách a dalších místech, kde je dostatek potravy. Strava potemníka moučného je poměrně rozmanitá - zahrnuje obiloviny, mouku, sušené ovoce a celou řadu dalších potravin, najdeme ho například v rýži, sušených luštěninách a podobně. 

V přírodě je potemník užitečný: požírá organický odpad a tím přispívá k recyklaci živin a udržování rovnováhy v přírodě.

Vývojový cyklus potemníka moučného 

  • Potemník je hmyz s proměnou dokonalou - jeho vývoj tedy zahrnuje všechna stádia od vajíčka, přes larvu, kuklu, až po dospělce.
  • Samičky potemníků kladou svá vajíčka přímo do potravin. Jedna samička naklade až 200 vajíček, ze kterých se už po jednom až dvou týdnech líhnou drobné larvy.
  • Larvy potemníků jsou žlutavé, drobné a velmi odolné. Bez potravy přežijí i několik měsíců. Někdy se také uchylují ke kanibalismu nebo se stravují výhradně živočišnými produkty, jako jsou kůže či maso.
  • Larvy se za optimálních podmínek zakuklí už po pár měsících. Není-li však v dosahu dostatek potravy, může larvální stádium trvat i rok a půl.
  • K zakuklení potřebují mouční teplotu okolo 25 stupňů - při ní se z kukly už za týden líhne dospělec. Jsou-li teploty opět nižší, trvá vývoj v kukle déle. 
  • Život dospělého brouka je poměrně krátký - potemník moučný žije pouze dva měsíce, během kterých musí najít partnera a znovu se rozmnožit.

Potemník moučný jako škůdce domácností

Potemníka rozhodně nechcete najít ve spíži. Jeho larvy mohou napadat široké spektrum potravin a napáchat tak velké škody. Pokud je objevíte v jedné z potravin, budete muset prohlédnout veškeré potraviny v domácnosti a ty napadené vyhodit. 

Mouční červi si pochutnají prakticky na čemkoliv - jak už druhové jméno napovídá, jejich nejoblíbenější pochoutkou je mouka a obiloviny. Nepohrdnou však ani rýží, luštěninami, pečivem, či dokonce sušeným ovocem.

Potemníci nepřenášejí žádné choroby, kterých bychom se měli bát. Kromě škod na potravinách a majetku nás tento hmyz jinak neohrožuje. Napadené potraviny bychom však ani přesto neměli za žádných okolností konzumovat - larv je totiž během svého hodování znehodnocují svými výkaly a svlečkami

Výskyt potemníků může také vést k psychologickému nepohodlí. Někteří lidé totiž výskyt různých larev a červů považují za projev nedostatečné hygieny, což samozřejmě není tak úplně pravda.

larva potemníka moučného

Naštěstí se s moučnými červy v domácnostech setkáme spíše sporadicky. Mnohem častěji se v mouce objeví larvy zavíječe moučného (lidově mola), protože mouční červi potřebují poměrně hodně potravy a specifické prostředí. Ovšem velké škody mohou napáchat například majitelům sýpek, zemědělcům nebo ve skladech a obchodech. 

Jak se zbavit potemníků

Nejprve je nutné identifikovat problém - jak tedy potemníky poznat? Příznaky napadení potemníkem jsou nejčastěji dva: jemné pavučinky uvnitř obalů potravin a prokousané obaly, vedle kterých se může nacházet i jemný prach vzniklý jejich prokousáváním.

Najdete-li moučné červy, postupujte následovně:

  • všechny napadené potraviny vyhoďte, larvy do nich vylučují výkaly, znečišťují je pavučinkami a mohou také obsahovat nevylíhnutá vajíčka potemníků
  • ostatní sypké potraviny zkontrolujte a přemístěte do uzavíratelných dóz - kontrolu můžete provést například přesetím mouky, cukru, krupice apod. přes jemné síto
  • vyskládejte všechno ze spíše a z kuchyňských skříněk. Veškeré povrchy pak otřete hadříkem namočeným v horké vodě s octem. V blízkosti potravin nepoužívejte spreje proti hmyzu. Výjimkou je sprej Zelená síla, který lze použít k vystříkání skříněk a polic v kuchyni. Nezapomeňte ze skříněk vyjmout vše, včetně různých podložek či papíru z polic
  • do čistých a suchých skříněk vraťte nenapadené potraviny v uzavřených nádobách, mezi ně rozmístěte vhodné lepové pasti nebo feromonové lapače - ty zachytí dospělé potemníky, kteří by mohli do potravin naklást další vajíčka

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: