Rod pisivek zahrnuje velké množství druhů. Každý z nich žije trošku jinak - některé patří mezi škůdce, s jinými druhy člověk víceméně nepřichází do kontaktu. Mezi naše nejznámější druhy patří například pisivka knižní, bledá nebo skleníková. Jak vlastně tento hmyz žije, čím může škodit a jak se ho zbavit?
Co je to pisivka?
- Pisivky (Psocoptera), jsou řád drobných hmyzích živočichů s více než 5 000 druhy po celém světě.
- Drobný hmyz měří obvykle mezi 1 až 10 mm.
- Na hlavě pisivek najdeme nápadně dlouhá tykadla.
- Jejich tělo je pokryto jemným chmýřím, které jim dává sametový vzhled.
Pisivky se živí především rostlinnými výměšky, plísněmi a organickým materiálem. Některé druhy se mohou při přemnožení stát škůdci v domácnostech či knihovnách, kde napadají papír a lepidlo v knihách.
Vyskytují se zejména ve vlhkém prostředí, jako jsou listy, kůra stromů nebo pod kameny. Stačí ale i nižší vlhkost, která podpoří růst plísní, které mohou některé druhy pisivek přilákat a vytvořit jim optimální prostředí pro množení.
Pisivky jsou v přírodě důležitým článkem v potravním řetězci, protože slouží jako potrava pro mnoho druhů ptáků a dalších hmyzožravých živočichů.
Jak vypadá pisivka
Nejznámější druhy pisivek
Mezi pisivky se řadí tisíce konkrétních druhů. Jen málo z nich se však pohybuje v těsné blízkosti člověka. Pojďme se teď blíže podívat na tři nejběžnější druhy, se kterými se můžeme setkat.
Pisivka knižní
Pisivka knižní (Liposcelis divinatorius) je druh často se pohybující v lidských obydlích, zejména v knihovnách a archivech. Měří zhruba 1-2 mm na délku a má světle hnědou barvu.
Živí se organickým materiálem, jako jsou plísně nebo prach - dříve se udávalo, že pisivka knižní je škůdce, který knihy likviduje. Poslední poznatky ale ukazují, že je tomu spíše naopak. Tento druh totiž údajně knihy “čistí” od plísní, čímž pomáhá udržet jejich dobrý stav.
Problém však nastává při přemnožení, kdy již není potrava tohoto typu dostačující pro celou populaci. V tuto chvíli se hmyz může výjimečně živit také starými typy lepidel, která obsahují škrob, případně koženými vazbami nebo prošíváním z přírodních vláken - tímto vlastně může knihy poškodit. Prevence proti pisivce knižní spočívá hlavně v udržování sucha a čistoty prostředí.
Pisivka bledá
Pisivka bledá (Trogium pulsatorium) je dalším druhem pisivky, který se může vyskytovat v lidských obydlích. Najdeme ji především ve vlhkých a tmavých prostorách, jako jsou sklepy nebo kůlny. Tento drobný hmyz měří 2-3 mm na délku a má světle šedou až bílou barvu. Živí se organickým materiálem, jako jsou plísně, zbytky rostlin či zvířecích zbytků. To je problém například v muzeích, kde mohou pisivky úspěšně likvidovat sbírky rostlin, hmyzu nebo vycpaných zvířat.
Tento druh není pro člověka nebezpečný ani nepředstavuje zdravotní riziko. Prevence před výskytem pisivky bledé spočívá v podobných krocích jako u pisivky knižní - prostory by měly být suché, prosvětlené a čisté. Všechny náchylné předměty pak pravidelně kontrolujeme, abychom výskyt hmyzu podchytili včas.
Pisivka skleníková
Pisivka skleníková (Ectopsocus briggsi) opět miluje vlhko - tentokrát ji však najdeme na odlišnějších vlhkých místech, jako jsou skleníky, pařeniště nebo komposty. Tento malý hmyz měří zhruba 2-4 mm na délku a má tmavohnědou barvu s jasnějšími skvrnami na křídlech. Živí se organickým materiálem, zejména plísněmi a rozkládajícím rostlinným materiálem.
Škodlivost pisivek
Pro člověka není tento hmyz nijak nebezpečný, nekouše ani nepřenáší choroby, nicméně škody může způsobit zejména pěstitelům v zahradách.
Pisivka bledá si totiž ráda pochutnává na rostlinných šťávách i zelených částech rostlin. Ty zlikviduje podobně jako jiní hmyzí škůdci rostlin, například mšice. Abychom napadení co nejlépe předcházeli, udržujeme v zahradě sucho jak jen to jde - zemina v záhonech samozřejmě musí být vlhká, nicméně rostliny samotné a jejich prostředí bychom neměli udržovat příliš vlhké.
Nezbytná je také dobrá ventilace ve sklenících a pařeništích. Udržujte v zahradě čistotu, množství tlející organické hmoty poblíž zeleniny a dalších plodin jen podporuje množení škůdců.
Pisivky v ložnici
Proč se s pisivkami setkáváme v domácnostech, nejčastěji pak v ložnici nebo kuchyni? V ložnici bývají přítomny hlavně pisivky knižní. Mnoho lidí má totiž právě v této místnosti nejen uložené knihy a jiné dokumenty, ale také největší chlad a vlhkost, jelikož pro spánek vyžadují nižší teploty a radiátory zde pouští na nižší teplotu.
Tyto podmínky jsou ideální pro rozvoj plísní, kterými se pisivka knižní živí. Najít ji tedy nemusíme jen v knihách, ale také například za nábytkem, kde se živí plísní na zdech a podobně.
Najdeme-li drobný hmyz v posteli, mohou to být pisivky, nicméně jejich zdržování se v těsné blízkosti člověka je spíše výjimečné. Pisivky se totiž neživí krví anii odumřelou kůží a podobně, proto do lůžkovin spíše “zabloudí” - v posteli se mnohem častěji setkáme s různými parazity jako je štěnice, ale také s roztoči, případně kožojedem nebo rušníkem - tento hmyz se živí především potravou bílkovinného původu, tedy odumřelou kůží a podobně.
Přípravky na hubení pisivek
Pisivky v kuchyni
Dalším místem, kde se můžeme s pisivkami setkat, je kuchyně. Vzhledem k tomu, že jako zdroje potravy vyhledávají bílkoviny, škroby a podobné látky, najdeme je zejména v potravinách. Často napadají například mouku. V těchto potravinách najdeme nejen dospělce, ale také zámotky chránící jejich vajíčka. Je nezbytné všechny kontaminované potraviny zlikvidovat a spíž důkladně vytřít, vyvětrat, popřípadě provést dezinsekci odpovídajícími přípravky.
Nejčastěji však na tento drobný hmyz narazíme na tmavých a vlhkých místech, jako jsou sklepy či půdy. Pokud v těchto místech nemáte uložené sypké potraviny, knihy či sbírky rostlin nebo hmyzu, není třeba s pisivkami příliš bojovat.
Koušou pisivky?
Mnoho lidí si plete drobné pisivky s jiným hmyzem, zejména v případě, že je naleznou na místech jako je postel, pohovka nebo spíž. Častá záměna vzniká například se štěnicemi nebo vší. Právě tyto druhy jsou nepříjemnými parazity, které se živí lidskou krví, tedy koušou a způsobují svědivé boláky na kůži.
Pisivky vsak nejsou pro člověka nebezpečné a nekoušou. Neživí se lidskou krví a nejsou nijak agresivní, proto pokud se ve vaší blízkosti pohybuje drobný hmyz a vy nemáte žádné štípance a kousnutí, pravděpodobně se jedná “pouze” o pisivky.
Jak se zbavit pisivek?
Zbavit se pisivek obvykle není tolik náročné, jako je to u jiného obtížného hmyzu. Stačí pouze dodržovat soubor preventivních opatření a v případě jejich přemnožení použít odpovídající přípravky k jejich hubení.
- Udržujte čistotu - základem je pravidelný úklid. Samozřejmostí by mělo být vysávání, zametání a utírání prachu - to pomáhá snižovat množství potravy pro pisivky. Dbejte zejména na starší knihy nebo dokumenty.
- Kontrola vlhkosti - pisivky preferují vlhké prostředí, takže udržování nízké vlhkosti (ideálně pod 50 %) ve vašem domě, bytě či jiných prostorách může zamezit jejich výskytu a množení. Použijte odvlhčovače nebo ventilační systémy k regulaci vlhkosti. To je důležité zejména v muzeích a v místech, kde jsou uchovávány například rostlinné a hmyzí sbírky či důležité dokumenty a knihy.
- Pozor na plísně - výskytu plísní výrazně zabrání dodržování předchozího bodu, tedy omezení vlhkosti. Nezapomeňte také pravidelně větrat a podpořit tak cirkulaci vzduchu. Je dobré nepřirážet nábytek až těsně ke zdi a udržovat v místnosti nejen suché, ale i dostatečně vyvětrané a prosvětlené.
- Skladujte potraviny správně - pro případ, že by se vám pisivky chtěly pustit do mouky a jiných potravin, používejte pevně uzavíratelné obaly, dózy a uzavíratelné sklenice. Potraviny skladujte v suchu, s dostatkem přirozeného světla a chladu.
- Kontrola rostlin a čistota zahrady - pisivce skleníkové můžeme v likvidaci naší úrody zabránit tím, že budeme udržovat zahradu čistou, světlou a rostliny i jejich prostředí dostatečně suché. Rostliny ve skleníku, pařeništi, ale i v bytě pravidelně kontrolujeme.
Výskyt pisivek - jak na ně?
Pokud už jste nezvané hmyzí hosty doma či v zahradě objevili, zajistěte v první řadě dodržování všech výše uvedených doporučení. Poté následuje ošetření prostor či rostlin vhodnými insekticidy:
- V domácnostech můžete využít sprej Clean Kill, při napadení ve velkém počtu dýmovnice proti hmyzu.
- Co se týče pisivek na rostlinách, postupujeme stejně jako při napadení mšicemi, tedy s využitím postřiků na savý hmyz