Pilatky jsou obávanými škůdci zahrad. Do rodu pilatek patří hned několik druhů. Napadají jabloně, vinnou révu, broskvoně či švestky. Tento drobný létavý hmyz, který je svým zbarvením podobný vosám, se pohybuje v okolí ovocných stromů a keřů, kam s oblibou klade vajíčka. Larvy potom likviduje plody. Jak se proti pilatkám účinně bránit? Díky našim tipům ochráníte rostliny snadno a efektivně.
Co je pilatka a jak vypadá?
Pilatka je druh hmyzu, který spadá pod řád blanokřídlí a čeleď pilatkovití. Mezi zahrádkáři je známá tím, že napadá ovocné stromy jako především jabloně a švestky, nicméně některé druhy pilatek se nezdráhají útočit ani na další okrasné rostliny a keře, přičemž mají obzvláště rády rododendrony a růže, ale nepohrdnou třeba ani azalkami.
A jak pilatky vypadají? Jde o hmyz z řádu blanokřídlí, proto má typická čirá křídla s nepatrnou vrstvou šedé barvy a výraznou kresbou. Pilatky mají v dospělosti hnědožlutý zadeček, který je u kořene tmavší. Podobné zbarvení pak mají tykadla, hlava i hruď. Zbarvením, ale i stavbou těla jsou pilatky velmi podobné vosám, vosičkám a dalším příbuzným druhům.
Pilatka švestková
Samičky jsou o něco větší než samci, dospělá pilatka v dospělosti měří něco okolo pěti milimetrů. Na zadečku samiček navíc najdeme dlouhé kladélko, které slouží ke kladení vajíček do ovocných plodů. Na rozdíl od příbuzných a podobných vos tedy pilatky nemají žihadlo a nejsou člověku nebezpečné.
Druhy pilatek
V rámci pilatek obecně vydělujeme přes 450 druhů, přičemž nejčastějšími jsou dva hlavní druhy, s nimiž se setkáte patrně nejčastěji - jsou jimi pilatka švestková a pilatka žlutá, často uváděná také jako pilatka jablečná. Už podle názvu druhu není těžké si domyslet, kde daná pilatka škodí. Nicméně není žádnou výjimkou, že jeden druh pilatek napadá i další ovoce.
- Pilatka švestková (Hoplocampa minuta) - jedná se o významného škůdce slivoní. Napadením způsobuje červivost plodů i jejich předčasné opadávání v době, kdy ještě nejsou plně zralé. Larvy hodující na švestkách jsou velmi drobné a mají světle zelenou až nažloutlou barvu. Samička klade svým dlouhým kladélkem vajíčka do květních kalichů. Ty zde pak zůstávají i po odkvětu a larvy tak mají snadný přístup k plodům. Když plody opadají na zem a začnou hnít, přesouvají se larvy do půdy pod stromem, kde přezimují. Dospělé pilatky švestkové se živí hlavně nektarem a pylem z květů
- Pilatka jablečná (Hoplocampa testudinea) - dospělci mají typické žlutočerné zbarvení a jsou o něco větší než pilatky švestkové - dosahují přibližně 6 až 7 milimetrů. Jejich život probíhá stejně, jako je tomu u dalších druhů pilatek. Housenky pak napadají hlavně jabloně a do plodů vyvrtávají chodbičky, které pak na povrchu slupky korkovatí. V tomto případě ale plody neopadávají. Dále zrají a rostou na stromě, v jádřinci napadených jablek pak larvy pilatek najdeme při zpracování.
Vývoj a život pilatek
Pilatky přezimovávají v půdě, a to v zámotku, přičemž se poté kuklí na jaře. Dospělé se pak kuklí v době květu slivoní, což je typicky v březnu, popřípadě květnu. Třebaže žijí maximálně šestnáct dní, je to dostatečná doba na to, aby za sebou dokázali zanechat obrovskou spoušť. Prakticky vzápětí po vylíhnutí totiž samičky začínají klást další vajíčka, z nichž se po několika dnech vylíhnou další housenky, jenž se poté prokousávají do vznikajících plodů.
Larva pilatky švestkové
Samotný vývoj larvy trvá asi 28 dní, a to v závislosti na aktuálních teplotách. Uvádí se přitom, že každá jedna larva pilatky během svého vývoje zdevastuje 3-4 plody. Zcela dorostlé larvy se poté zavrtávají do půdy, kde posléze spřádají zámotek a přezimují. Dostávají se tam poté společně s napadenými plody.
Čím se živí pilatky?
Mladé larvy z počátku ožírají povrch semeníku, přičemž se později prohryzávají stále více dovnitř. Zde se živí dužinou oplodí, postupem času oplodím a na závěr jen jádrem plodů. To poté způsobuje samotnou deformaci plodů a v konečném důsledku i ztrátu veškeré úrody. Dospělé pilatky se pak živí nektarem a pylem z květů.
Jak se zbavit pilatek
Co se týče samotné eliminace pilatek, máme několik možností.
Tou první je samozřejmě důsledná prevence, která zahrnuje:
- sběr spadaných plodů a jejich likvidaci
- hrabání listí ovocných stromů
- každoroční kypření půdy kolem stromů, ideálně na podzim i na jaře
- rozmístění lepových pásů na kmeny a lepových pastí na větve stromů
Pokud i přesto k napadení dojde, můžeme s pilatkami bojovat následovně:
Postřiky na pilatky
Nejefektivnějším řešením je aplikace postřiku. V úvahu připadá Spintor nebo Fast M. Problém s chemickými postřiky je ale v tom, že můžete kromě pilatek ublížit i prospěšnému hmyzu, proto je vhodné ho využít ve večerních hodinách, kdy už včely a jiní opylovači nejsou tolik aktivní.
V současnosti jsou ale na trhu i šetrnější řešení, například přírodní přípravky s obsahem spinosadu nebo azadirachtinu, jako je NeemAzal. Dobře fungují na dospělce i larvy pilatek. Zároveň jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než klasické chemické insekticidy.
Lepové pasti
Abyste se zbavili náletů dospělých pilatek, použijte bílé lepové pasti . Stačí rozvěsit do koruny stromu. Bílá barva láká pilatky, protože jim evokuje květy. Tato opatření provádíme hlavně v době květu, kdy se slétají dospělé pilatky, které do kalichů kladou svá vajíčka.