Pestřenky - jak přilákat tento užitečný hmyz do zahrady?

Pestřenky, lidově zvané jako vosičky či osičky, jsou vítaným hmyzem v každé zahradě. Kromě toho, že jsou skvělými opylovači, pomáhají také udržovat populace škůdců a chrání tak vaši úrodu před poškozením. Jak si pestřenky přilákat do zahrady a proč si je hýčkat? 

Co je to pestřenka?

Mnoho lidí si pestřenky plete s vosami. Mají totiž podobné zbarvení - žluté tělo doplňují černé vodorovné pruhy. Při bližším pohledu ale zjistíte, že kresba pruhů se od vos liší. A nejen ta, pestředky totiž nepatří mezi blanokřídlý hmyz, jak by se mohlo zdát. Nejsou blízce příbuzné s vosami a včelami, ale spíše s mouchou domácí. A podle toho také vypadá stavba jejich těla. 

Dvě jednoduchá křídla jsou umístěná na výrazné hrudi. Na hlavě najdeme velké složené oči, které pestřenkám pomáhají v orientaci i při úniku před predátory. Mezi nimi se nachází lízavě-sací ústní ústrojí. Na zadečku se nenachází žádné žihadlo, takže tento hmyz není člověku nijak nebezpečný.

Pestřenka(2)

Poletující pestřenky poznáte také snadno. Jejich styl letu je pro ně typický -mají trhavé pohyby a létají na první pohled nekoordinovaně ze strany na stranu.

Nejznámější druhy

V čeledi pestřenkovitých najdeme více než 200 rodů s přibližně šesti tisíci jednotlivými druhy. Pestřenky žijí po celém světě. Některé druhy tedy najdeme v tropických oblastech, jiné vyhledávají spíše mírné klima.

U nás se nejčastěji setkáme s těmito druhy:

  • pestřenka trubcová (Eristalis tenax) - velmi podobná včelám, její larvy jsou spolehlivým bioindikátorem znečištěné vody
  • pestřenka vosí (Temnostoma vespiforme) - u tohoto druhu mimikry zajišťují možnou záměnu s vosou, což hmyz chrání před predátory
  • pestřenka pruhovaná (Episyrphus balteatus) - nejběžnější druh u nás. Tělo je štíhlé, na zadečku tenčí než u hrudi. Oči mají červený odstín
  • pestřenka rybízová (Syrphus ribesii) - hojná návštěvnice zahrad, larvy se živí mšicemi

Mezi další druhy, se kterými se můžeme setkat, patří například pestřenka sršňová, horská, hrušňová, psaná a další.

Život pestřenek

Larvy pestřenek mají různé životní strategie. Jejich způsob obživy či místo výskytu se odlišují v závislosti na konkrétním druhu. Některé larvy (například ty od pestřenky rybízové či pruhované) se živí jiným drobným hmyzem jako jsou mšice, třásněnky a larvy škůdců. Jiné preferují konzumaci odumřelých organismů nebo výhradně stravu rostlinného původu.

Pestřenka

Samičky kladou svá vajíčka přímo ke zdroji potravy. Můžeme je tedy vidět například u kolonií mšic, ale i poblíž znečištěných vod, kde žijí například pestřenky trubcové, které kladou vajíčka do vody a jejich larvy se živí organickým materiálem ve vodním prostředí.

Celý cyklus vývoje zahrnující vajíčko, larvu, kuklu a dospělce, trvá přibližně jeden měsíc. Dospělý hmyz se živí nektarem a pylem z květů.

Proč jsou pestřenky užitečné?

Důvodů, proč si udržovat pestřenky v zahradě je hned několik.

Tím prvním jsou jejich larvy. Jak jsme si již nastínili výše, larvy mnoha zástupců se živí zahradními škůdci. Nejčastěji se jedná o mšice, které pestřenky likvidují velmi efektivně. Často si však pochutnávají i na třásněnkách a některých larvách či nymfách dalšího škodlivého hmyzu. 

Dalším důvodem je fakt, že dospělý hmyz patří mezi důležité opylovače. Pestřenky se živí nektarem a pylem. Přelétají tedy z květu na květ a činí tak stejnou službu jako včely.

Jak přilákat pestřenky do zahrady

Nejlepším způsobem, jak pestřenky do zahrady přilákat, je vysadit jejich oblíbené květiny. Mezi ně patří například:

  • jednoduché jiřiny
  • miříkovité rostliny - kopr, fenykl, mrkev či libeček; nezapomeňte je však nechat vykvést
  • řebříček
  • chrpa
  • astry
  • měsíček lékařský
  • rozchodník
  • květy ovocných stromů a keřů

Jejich výskyt můžete podpořit také rozmístěním hmyzích hotelů, kde najdou úkryt hlavně dospělci, ale i jiné druhy užitečného hmyzu.

Pestřenka(1)

Pozor také na jejich predátory a nebezpečné chemikálie. Na pestřenkách si rádi pochutnávají ptáci, vosy a pavouci. Ptačí budky a krmítka umístíme raději do částí zahrady, kde nemáme vysázené květy a užitkové rostliny. Vosí hnízda v blízkosti domu a záhonů je dobré i pro osobní bezpečnost raději zlikvidovat. Při ochraně rostlin před chorobami a škůdci používejte ekologické postřiky, ty chemické často hubí i užitečný hmyz jako jsou právě pestřenky, včely nebo čmeláci.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: