Octomilka - jak se zbavit octomilek

Drobné mušky poletující po bytě znepříjemňují život v nejedné domácnosti. Octomilky lezou po ovoci, padají do nápojů, sedají na kuchyňské skříňky a lezou do sáčků s pečivem. Jak se tohoto polétavého hmyzu rychle a účinně zbavit?

Co je to octomilka?

Octomilka (Drosophila) je malá muška z čeledi octomilkovitých. Tělo mušky je velké asi 2 až 4 mm, zbarvené do žlutohnědé až černé. Na těle má červené složené oči a průhledná křídla s typickým žilnatěním.

detailní fotka octomilky

Octomilka je všežravý druh, který se živí především kvasícím ovocem, zeleninou a houbami. Dospělé octomilky se živí nektarem a rostlinnými šťávami, zatímco larvy konzumují mikroorganismy, jako jsou kvasinky a bakterie, které se nacházejí na rozkládajícím se ovoci.

Octomilka žije poměrně krátce, celý její vývoj trvá při optimálních podmínkách asi 10-12 dní. Mezi tyto podmínky patří mimo jiné teploty kolem 25 stupňů, proto se tyto mušky rády zdržují hlavně v interiérech.

Samička klade v průběhu svého života až 400 vajíček. Vývoj probíhá ve čtyřech stádiích: vejce, larva, kukla a dospělec. Larvální stádium trvá přibližně 5 dní, během kterých larva prochází dalšími třemi vývojovými stádii. Poté se zakuklí a po dalších 4-5 dnech se z kukly líhne dospělý jedinec.

Drosophila je známá především díky svému významu v genetickém výzkumu. Díky krátkému životnímu cyklu, velkému počtu potomstva a jednoduchému chovu v laboratořích se stala ideálním modelem pro studium genetiky a embryonálního vývoje. V roce 1910 začal americký genetik Thomas Hunt Morgan provádět experimenty s octomilkou, které položily základy moderní genetiky. Od té doby bylo na tomto druhu objeveno mnoho základních principů dědičnosti, mutací a vývoje.

Kromě svého významu ve vědeckém výzkumu je octomilka také považována za škůdce v ovocných sadech a skladech. V domácnostech se s ní nejčastěji setkáme v kuchyni. Stačí nechat jeden rozříznutý citron nebo zbytek nedopitého vína, které octomilky spolehlivě přitáhnou.

Jak dlouho žije octomilka - od vajíčka po dospělce

Octomilka, známá také jako ovocná muška, se často vyskytuje v blízkosti zralého ovoce a kvasících materiálů. Životní cyklus octomilky se skládá ze čtyř stádií: vajíčko, larva, kukla a dospělý jedinec.

  • Vajíčko - samice octomilky klade vajíčka na povrch zralého ovoce nebo jiných kvasících materiálů, které poskytují potravu pro se vyvíjející larvy. Někdy také do květináčů se zeminou. Vajíčka jsou obvykle bílá a válcovitá, měřící asi 0,5 mm na délku. Během několika dnů (asi 24 hodin při teplotě 25°C) se z vajíček líhnou larvy.
  • Larva - larvální stádium trvá asi 4 až 7 dnů a během tohoto období larvy prochází třemi dalšími vývojovými stádii. Larvy se živí kvasícím materiálem a rostou velmi rychle. 
  • Kukla - po dosažení určité velikosti se larvy zastaví s přijímáním potravy a začnou se zakuklit. Kuklení probíhá v pevném, ochranném obalu zvaném puparium. Během kuklení dochází k metamorfóze, kdy se larva přeměňuje na dospělého jedince. Tento proces trvá asi 4 až 6 dnů.
  • Dospělec - dospělá octomilka má červenohnědé tělo a červené složené oči. Délka těla dospělého jedince je asi 2-3 mm. Dospělí jedinci se živí nektarem, sladkými šťávami z ovoce a dalšími cukernatými látkami. Po vylíhnutí z kukly se dospělí jedinci páří a samice klade vajíčka, čímž začíná nový životní cyklus.

Kde se berou octomilky

Octomilky se často vyskytují v prostředí s přítomností přezrálého ovoce, zeleniny a fermentujících materiálů. Mohou se také objevit v domácnostech, kde se hromadí odpadky nebo málo udržované komposty. Do domácnosti zavítají zvenku a pokud váš byt nabízí ideální prostředí pro jejich život, mohou se zde rozmnožit. 

Mušky si můžete přinést také se zakoupeným ovocem z obchodu. Na povrchu ovoce totiž mohou být jejich vajíčka. Vylíhnutí můžete předejít buďto okamžitou konzumací omytého ovoce, nebo jeho omytím před uskladněním.

 

Prevence

Výskytu octomilek můžeme jednoduše předcházet. Na lince nenecháváme přezrálé ovoce, konzumujeme je včas, případně některé druhy uchováváme v lednici. Ovoce ale není jediné, co octomilky láká. Celkově dbáme na pořádek v celém bytě, zejména pak v kuchyni.

octomilky milují ovoce

Pravidelné mytí dřezu a čištění odpadů by mělo být samozřejmostí, stejně jako vynášení odpadků, ve kterých se mohou zkvašené zbytky jídla ukrývat. V bytě nenecháváme stát otevřené slazené nápoje nebo pivo. 

Jak se zbavit octomilek

Babské rady na octomilky

  • ocet - ocet na octomilky platí nejlépe, o tom už napovídá jejich český název. Ve vytváření octových pastí se meze nekladou. Roztokem octa můžete například naplnit láhve od piva s úzkým hrdlem nebo dát jej do misek překrytých potravinovou folií s malými otvory. Pokud se vám zdá, že z octových pastí mušky vylétávají zpět živé, přidejte do roztoku ještě trochu mycího prostředku.
  • víno nebo pivo - stejně jako ocet funguje i pivo či víno. Nejlepší je, když nápoj necháte v lahvi v teple na lince, což ještě podpoří jeho kvašení a atraktivitu pro mušky. 
  • hřebíček - tento druh koření je považován za přírodní insekticid. Odpuzuje mnoho druhů hmyzu a ani octomilky jej údajně nemají v lásce. Hřebíček můžete umístit na misce poblíž ovoce nebo míst, kde se nejčastěji vyskytují.

Finta s vysavačem

Octomilky létají relativně pomalu a mají slabá křídla, proto lze jejich počet významně zredukovat vysavačem. Doporučujeme na kuchyňskou linku položit kousek citronu nebo sklenici s trochou octa a chvíli počkat, až se na ni mušky slétnou. Potom stačí podržet vysavač nad návnadou a mušky všechny "vcucnout". I prchající jedince takto snadno vysajete. Nikdy takto nezlikvidujete mušky všechny, ale hodně si pomůžete.

Lapač octomilek

Klasická mucholapka s feromony je účinná i v boji s octomilkám. Mušky se na lepicí pás přilepí a uhynou.

K dostání jsou také již připravené pasti na octomilky, které obsahují netoxické náplně s vůní octa, jenž mušky přilákají. 

Sprej na octomilky 

Dospělé mušky zlikvidují také spreje proti létavému hmyzu. Jejich použití má smysl jako dlouhodobá ochrana povrchů. Muška dosedne na posprejovaný povrch a zahyne. V úvahu v kuchyni připadá sprej Zelená síla proti mouchám.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: