Mušky v bytě - jak se jich zbavit?

Asi každý se někdy setkal s muškami poletujícími po bytě. Jejich přítomnost je obtěžující, potenciálně však může být i nebezpečná, protože tento hmyz často přenáší různé patogeny. Abychom si s muškami účinně poradili, musíme zjistit, který druh se u nás zabydlel a co na něj platí. To a ještě více se dočtete na následujících řádcích.

Druhy mušek v bytě

V domácnosti se setkáváme s různými druhy létavého hmyzu. Co se týče mušek, nejčastěji se jedná o octomilky a smutnice, můžeme se ale setkat i s mouchou domácí a masařkou.

Octomilky

Octomilka (Drosophila), někdy známá také jako ovocná či banánová muška, je drobný létavý hmyz, který se často zdržuje právě v blízkosti lidí. Tělo octomilky je světle zbarvené, dalo by se říci až průhledné, s výraznýma červenýma očima a tmavším zadečkem.

octomilky

Má šest párů nohou a typickou kresbu na křídlech. V některých případech je zbarvení octomilek o něco tmavší, určité poddruhy mohou být dokonce tmavě hnědé nebo černé. Tělo je dlouhé dva až čtyři milimetry, u tropických poddruhů dosahuje velikosti naší mouchy domácí.

Tyto mušky velmi rády hodují na ovoci, zejména na tom přezrálém. Obecně ji přitahuje vše, co kvasí, ať už právě velmi zralé banány, nebo ocet, víno a pivo. Toho můžete také využít při jejich likvidaci a všechny zdroje potravy odstranit z dosahu, případně z nich vytvořit jednoduchou past na octomilky.

 

Smutnice

Dalším častým druhem drobných mušek, které jsou na obtíž, jsou smutnice (Sciaridae). Pro ty je typická černá barva, drobné, jen pár milimetrů dlouhé tělo a při bližším pohledu nápadná podobnost s komárem

detailní fotka smutnice

Pro člověka jsou smutnice neškodné, nicméně jste-li vášnivým pěstitelem pokojových rostlin, měli byste jejich likvidaci věnovat pozornost. Smutnice se rády zabydlují v květináčích, přičemž do zeminy kladou svá vajíčka, a následně se v ní líhnou larvy. Ty pak hodují na uhnívajících koncích kořínků vašich rostlin i na houbách a plísních z květináčů. Kromě toho přenášejí smutnice různé nemoci, které mohou vaše pokojovky zlikvidovat.

Proč a odkud se mušky berou?

Mušky mohou přiletět samozřejmě zvenku - zde je jednoduché řešení v podobě sítě proti hmyzu, kterou umístíte do okna. Vzhledem k jejich velmi drobnému vzrůstu ale nemusí být toto řešení stoprocentní. Navíc ne vždy mušky přiletí oknem.

 

Často si vajíčka octomilek přineseme sebou společně s ovocem ze supermarketu. Pokud ho ihned nezkonzumujeme nebo řádně neomyjeme a dáme například do mísy na ovoce, kterou pravidelně používáme, mušky se jednoduše vylíhnou a pokračují ve svém rozmnožování také u vás doma. Smutnice si pak “opatříte” společně s novými rostlinami nebo substrátem. 

Příčin, proč se k vám tento nezvaný hmyz stahuje a daří se mu u vás, může být hned několik.

  • potraviny a ovoce - zralé ovoce na kuchyňské lince, otevřený ocet a další potraviny lákají mušky a poskytují jim potravu i místo pro ideální život. 
  • zbytky a odpadky - hmyz lákají také různé zbytky, které zůstávají v kuchyni, znečištěný odpad ve dřezu nebo nevynesené odpadky.
  • vlhkost - zejména smutnice pak láká vysoká vlhkost a podmáčená zemina v květináčích.

octomilky láká ovoce

Jak se zbavit mušek v bytě?

Základem je v tomto případě prevence. Dělejte vše pro to, aby se u vás mouchám nedařilo a nedostaly se k vám do bytu. 

Mezi účinná preventivní opatření patří:

  • udržování čistoty - pravidelně uklízejte, vytírejte podlahy a denně setřete čistým hadříkem také jídelní stůl, pracovní desku kuchyňské linky a dřez
  • uchovávejte správně potraviny - ovoce ukládejte do lednice a druhy, které tam nepatří, se snažte zkonzumovat co nejdříve. Mísu na ovoce pravidelně umývejte a ideálně umyjte ještě před uskladněním také samotné ovoce. Všechny nápoje, sirupy, octy skladujte řádně uzavřené a prázdné lahve od piva či vína vymyjte a co nejdříve je vraťte nebo vyhoďte do tříděného odpadu.
  • zbavte se odpadu - pravidelně vynášejte odpadky, zejména tehdy, kdy vyhazujete slupky od ovoce či zbytky jídla. Součástí úklidu by mělo být i čištění vodovodních odpadů ve dřezu.
  • bojujte s vlhkostí - pokud máte doma až příliš vlhko, pravidelně větrejte, v zimě topte a pořiďte si pohlcovač vlhkosti. Pokojové rostliny zalévejte přiměřeně, půda by neměla být promáčená a v miskách nesmí stát voda. 

Pokud se i přes veškerá preventivní opatření mušky stále objevují, bude třeba je účinně zlikvidovat. I zde se nabízejí různé možnosti.

Babské rady na mušky v bytě

Než přistoupíte k radikálnějšímu řešení, můžete vyzkoušet některé z babských rad. Takovou klasikou je výroba domácích pastí. Ty fungují především na octomilky. Stačí vzít například kus přezrálého banánu, dát ho do misky a tu zabalit do potravinové fólie. Do té následně udělejte pár dírek a past je hotová. Podobně funguje také lahev s trochou octa nebo vína.

Pasti na mušky

Využít můžete i komerční pasti. Na smutnice se dobře osvědčily lepové pasti, které jednoduše zapíchnete do květináčů. Do kuchyně pak umístěte past na octomilky - tu obvykle tvoří plastová nádobka, která se naplní přiloženou, pro mušky velmi lákavou tekutinou. 

Spreje na mušky

Mušky zlikvidujete také klasickým insekticidem ve spreji. Zde ale nastává problém při použití v blízkosti potravin nebo živých rostlin. Existují také přírodní spreje, které lze na rostliny aplikovat, u potravin a v kuchyni obecně se však raději vyhněte i těm.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: