Mravenci faraoni a jejich likvidace

Mravenec faraon, latinsky Monomorium pharaonis, patří mezi drobný hmyz z čeledi mravencovitých. Faraoni mají komplexně organizované hmyzí kolonie, díky kterým se stávají problematickými škůdci v domácnostech, veřejných budovách či průmyslových zařízeních. Jejich schopnost rychlého rozmnožování v kombinaci s vysokou odolností z nich činí skutečný problém a oříšek při jejich likvidaci. 

Jak vlastně mravence faraony poznat, co se při jejich hubení osvědčilo a čemu se naopak vyhnout?

Jak vypadá mravenec faraon

Mravenec faraon patří k drobnějším druhům, tělo je dlouhé přibližně 1,5 až 2 milimetry a má světle žlutou až světle hnědou barvu. Jedná se o kosmopolitní druh, který se nejčastěji pohybuje v blízkosti člověka. 

jak vypadá mravenec faraon

Faraoni totiž preferují teplé a suché prostředí s dostatkem potravy pro své velké kolonie. Útočiště tak nacházejí v domácnostech, různých provozech, veřejných budovách nebo třeba v nemocnicích, jídelnách a podobně.

Co je u tohoto druhu neobvyklé, je organizační struktura jejich kolonií. Na rozdíl od většiny mravenců zde můžete nalézt nejen jednu královnu, ale až několik desítek. Ačkoliv královna faraonů žije pouze tři měsíce, což je nejkratší doba mezi všemi známými druhy mravenců. I přesto jejich kolonie čítají stovky tisíc jedinců, právě díky více královnám. 

Ty jsou na rozdíl od mravenců dělníků podstatně větší a dorůstají se až 0,5 centimetrů. Stejně jako ostatní obyvatelé kolonií mají typickou světlou barvu, přičemž jejich hlava bývá tmavší než tělo. 

Kde se berou faraoni

Původní domovinou těchto mravenců je Afrika, konkrétně její severozápadní část. Odtud také pochází jejich druhové jméno “faraon”. Díky své odolnosti a schopnosti přizpůsobit se různým podmínkách se jim však daří v různých koutech světa.

Mravenci faraoni preferují teplé prostředí s nižší vlhkostí. Ideální pro ně tedy jsou temperované, obydlené budovy. Svá mraveniště mají skrytá před zraky člověka, nejčastěji poblíž zdrojů vody - můžeme je tedy najít ve sklepě poblíž stupaček či u většího pravidelně zalévaného květináče. Jsou ale velmi vynalézaví a jako zdroj vody si najdou klidně psí misku, konev na zalévání rostlin nebo napařovací žehličku s vodou.

Z těchto “základen” se pak za potravou vydávají do dalších míst. Rozlézt se mohou po celém bytě, ale i po celé budově. V panelových domech se často šíří stupačkami, ale i přes otevřená okna, přes trubky topení nebo průduchy ve spížích. V budovách si pak mohou zakládat další kolonie, což přispívá k ještě rychlejšímu množení a znesnadňuje to jejich likvidaci.

Jak škodí mravenec faraon

Mravenci faraoni se, svou existencí v domácnostech či jiných prostorách, nestávají jen nepříjemnými spolubydlícími. Jejich přítomnost může způsobit značné škody a nepohodlí. Nejvíce se jejich aktivita projevuje v kuchyních, kde se pouštějí do různých druhů potravin. Neomezují se pouze na cukr a drobky z pečiva, poradí si prakticky se vším, co není v dobře uzavíratelné nádobě. Preferují živočišnou bílkovinu, často je tak najdeme poblíž odpadků, živí se i uhynulými těly dalšího hmyzu. 

jak škodí mravenec faraon

Jsou mravenci faraoni nebezpeční?

Tento druh mravenců neštípe, nekouše ani nijak jinak nenapadá člověka. Zaměřuje se především na naše potraviny, které si odnáší do svých kolonií.

Při svém putování z mravenišť do budov často roznášejí různé patogeny, kontaminují potraviny a jsou nebezpečím pro naše zdraví. Největším problémem je jejich výskyt v nemocničních zařízeních. Zde se mohou kromě kuchyně vyskytovat také přímo poblíž pacientů a jejich ran - dostanou se i pod obvazy, přičemž opět roznášejí choroboplodné zárodky a způsobují sekundární infekce. 

Jak se zbavit mravenců faraonů

Chcete-li se zbavit mravenců faraonů, existuje několik účinných postupů. 

Preventivní opatření

Prvním krokem je prevence. Ta spočívá v dodržování základních hygienických pravidel při skladování potravin. Dbejte na to, aby byly potraviny správně uzavřeny a uchovávány na chladných místech. Důležitý je také pečlivý úklid - pravidelné vysávání, vytírání, utírání polic ve spíži i úklid hůře přístupných míst (například za kuchyňskou linkou) je účinnou prevencí proti výskytu nejen mravenců faraonů, ale i dalších druhů hmyzích škůdců.

Přípravky na mravence faraony

Pokud se však objeví i přes vaše opatření, je potřeba se jich zbavit pomocí chemických přípravků určených přímo na hubení mravenců faraonů. Přípravky určené na likvidaci klasických mravenců faraoni často vůbec nežerou. Doporučujeme použít nástrahu na mravence faraony Protect, která funguje opravdu velmi dobře, a během 2-3 týdnů vyhubíte celou kolonii faraonů.  Musíte ale být trpěliví a nekombinovat tuto nástrahu se spreji které mají okamžitý hubící efekt. Je potřeba aby mravenci nanosili jedovatou nástrahu do hnízda, kde na ní hoduje celá kolonie a postupně tak dojde k jejímu úhynu. Celý tento proces však trvá minimálně 14 dní od položení nástrahy.

Pokud máte faraonů doma opravdu hodně, a chcete se jich zbavit rychleji, použijte nejdřív postřik na mravence, který mravence likviduje ihned po kontaktu, a až následně pro dokonalé vyhubení použijte nástrahy na faraony Protect.

Při umisťování nástrah je klíčové systematické a strategické rozmístění. Vysledujte. kudy mravenci chodí. Nejčastěji je to podél stěn, zdržují se také v rozích, kde je ideální místo pro uložení staničky s návnadou. 

Pokud jsou faraoni v panelovém domě, je dobré se domluvit se sousedy, a použít nástrahy zaráz ve všech napadených bytech.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: