Moucha domácí: jak se zbavit obtížného hmyzu?

Mouchy jsou častými návštěvníky našich domovů - zejména v letním období je velmi obtížné se jich zbavit. Stačí jen na chvíli otevřít okno a moucha v tu chvíli využije příležitosti, jak se do interiéru dostat. Svou přítomností nás “potěší” také na terase, při grilování a podobně. Úplně se jich zbavit je zejména venku téměř nemožné - zabijete-li jednu, objeví se další. Co tedy na mouchy platí a jak jejich přítomnost omezit na minimum?

Moucha domácí

Moucha domácí (Musca domestica) je druh kosmopolitní - tento hmyz tedy najdeme prakticky po celém světě, vyjma oblasti s extrémním podnebím. Je znám především pro svou “náklonnost” k lidským obydlím; s trochou nadsázky můžeme tedy říct, že kde jsou lidé, jsou i mouchy domácí.  

moucha domácí(1)

Jedná se o malý hmyz s délkou těla kolem 6-10 mm, který poznáme podle černého zbarvení hlavy, šedavě zbarveného zadečku a velkých, tmavě červených očí. Tělo doplňují dvě blanitá křídla, která vyvinou rychlost až 8 km/h. Hruď a zadeček pokrývají drobné chloupky. Mouchy mají složené oči a velmi dobře vnímají pohyb, což jim umožňuje rychle unikat před nebezpečím. 

Larvy se vyvíjejí ve vlhkých a organicky bohatých materiálech, jako jsou například odpadky nebo zvířecí trus. Dospělé mouchy se pak živí různě - některými lidskými potravinami, vyhledávají také sladké ovocné šťávy či jiné aromatické tekutiny, ale i rozkládající se organické látky, mršiny či zvířecí exkrementy.

Moucha domácı je často vnímána jako nepřítel člověka, protože může šířit řadu chorob a bakteriálnıch infekcı. K jejich kontrole se používajı různé metody, jako jsou chemické insekticidy nebo biologické prostředky (např. parazitické vosičky). I přesto jsou mouchy nedílnou součástí ekosystému - tento hmyz totiž slouží jako potrava pro žáby i užitečné pavouky. 

Vývoj mouchy

Moucha prochází během svého života čtyřmi vývojovými stádii - vajíčko, larva, kukla a dospělec. Tento proces se nazývá proměna dokonalá a je typický zejména pro všechen dvoukřídlý a blanokřídlý hmyz.

  • Prvním stadiem vývoje je vajíčko. Samice mouchy klade na vhodném organickém materiálu, jako jsou například odpadky nebo zvířecí trus, 75-150 bílých oválných vajíček. V závislosti na teplotě se z těchto vajíček už za 8-48 hodin líhnou larvy.
  • Stádium larvy má tři instary (podstádia) a během každého z nich se larva jednou svléká, jelikož se intenzivně krmí a rychle roste. Má typické protáhlé tělo bez končetin, bělavou barvu a dorůstá se přibližně 10 až 12 mm. Během tohoto období konzumují velké množství organického materiálu a přeměňují jej na živiny potřebné pro jejich růst. Larvy také produkují enzymy, které pomáhají rozkládat organickou hmotu ve svém okolním prostředí, což je užitečné při rozkladu uhynulých živočichů v přírodě. Toto stádium trvá přibližně 4-14 dnů, opět v závislosti na teplotě a dostupnosti potravy.
  • Po ukončení larválního stadia se larva zakuklí. Třetí stádium - kukla - je neaktivní fáze, během které dochází k přeměně larvy na dospělého jedince. Kukla je zprvu žlutavá, ale postupně tmavne až do červenohnědé barvy. Má soudečkovitý tvar a je přibližně 6 milimetrů velká. Toto období trvá přibližně 3-10 dnů, stejně jako v předchozích případech, i zde záleží na dostupnosti potravy, okolní teplotě a dalších faktorech.
  • Posledním stádiem je dospělec, který se líhne z kukly. Mouchy jsou schopny létat již krátce po vykulení. Pohlavní dospívání nastává za několik dnů a samice začínají klást vajíčka po prvním páření. 

Celkový životní cyklus mouchy domácí trvá obvykle 10-21 dnů, ale může být i delší v chladných podmínkách nebo kratší za teplého počasí. V průběhu roku se tak může vylíhnout i několik generací.

Jak dlouho žije moucha?

Dospělá moucha domácí žije přibližně 3 až 5 týdnů, ale jejich celková délka života zahrnuje také dobu strávenou ve vývojových stádiích (vajíčko, larva a kukla). Tyto přeměny trvají obvykle 10 až 21 dnů. Délka cyklu i života dospělé mouchy závisí na mnoha faktorech, kterými jsou například okolní teploty, aktuální počasí, dostupnost vhodné potravy, míst pro nakladení vajíček a tak podobně. 

Čím se živí moucha?

Moucha domácí (Musca domestica) je všežravý hmyz, který se živí prakticky čímkoliv, co je organického původu, ideálně pak v rozkladu. 

Potrava zahrnuje sladké tekutiny, jako jsou nektar a ovocné šťávy, rozkládající organické látky rostlinného či živočišného původu, tedy, mršiny, rostlinné zbytky či exkrementy zvířat. Dospělé mouchy mají lízavě-sací ústní ústrojí, kterým nasávají tekutiny nebo rozpuštěné pevné částice.

Larvy much se vyvíjejí ve vlhkých a organicky bohatých materiálech, jako jsou například odpadky, tlející rostliny, mrtví živočichové nebo zvířecí trus. Během larválního stadia konzumují velké množství organického materiálu a přeměňují jej na živiny potřebné pro jejich růst. 

Mouchy domácí mají schopnost detekovat potravu daleko od místa svého výskytu díky svým vysoce citlivým čichovým orgánům umístěným na nohou a ústním ústrojí. Tato schopnost jim umožňuje rychle nalézt zdroje potravy a přispívá k jejich úspěšnému rozšíření v lidských obydlích.

Jak vidí moucha?

Moucha, jako většina létajícího hmyzu, má oči složené. To znamená, že jedno oko tvoří mnoho malých jednotek nazývaných ommatidia. Každé ommatidium obsahuje vlastní čočku a světločivné buňky, které společně umožňují mouchám vnímat světlo a pohyb ve svém okolí. 

moucha jak vidí

Složené oči poskytují mouchám široký zorný úhel. To jim umožňuje vidět téměř 360 stupňů kolem sebe bez nutnosti otáčet hlavou. Jedná se o skvěle vyvinutý způsob, jak rychle detekovat predátory a uniknout jim ještě dříve, než stačí zaútočit. 

Na rozdíl od lidského zraku, který dokáže rozlišit jemné detaily a barvy, mouchy vidí obrazy s menší ostrostí a rozlišením. Nicméně mají velmi dobrou schopnost vnímání pohybu, což je pro jejich přežití stěžejní. 

Mouchy také vnímají světlo v jiném spektru než lidé. Jsou citlivé na ultrafialové záření, které jim pomáhá orientovat se v prostředí a najít potravu nebo místa pro kladení vajíček.

Kouše moucha nebo je jinak nebezpečná člověku?

Moucha domácí sice nekouše, ale je považována za škůdce hned z několika důvodů:

  1. Přenos nemocí - mouchy přenášejí řadu patogenů, jako jsou bakterie, viry, parazity a plísně. Tyto mikroorganismy se mohou dostat na potraviny nebo povrchy, když se moucha přesouvá z jednoho místa na druhé. Tímto způsobem se mohou přenášet nemoci, jako je salmonelóza, cholera nebo infekce E.coli.
  2. Kontaminace potravin - kromě přenosu patogenů mohou mouchy také kontaminovat potraviny svými exkrementy a zbytky organických materiálů, které na nich nesou. Ty mohou opět obsahovat látky, které dokážou člověku pěkně “zavařit”.
  3. Alergeny - někteří lidé mohou být dokonce alergičtí na proteiny obsažené ve slinách a trusu much domácích. 
  4. Diskomfort - moucha je zkrátka obtížným hmyzem pro lidi i zvířata - jedná se o neodbytný hmyz, který dokáže kolem létat i hodiny, sedat na různé povrchy, či dokonce kůži. Pro většinu lidí se jedná o nepříjemnou situaci, zejména pak ve venkovních prostorách restaurací, v obchodech a podobně. 

Z těchto důvodů je důležité udržovat hygienu v domácnostech a okolí, aby se snížila přítomnost mouch domácích a minimalizovalo riziko spojené s jejich přítomností.

Jak na mouchy

Prevence proti mouchám zahrnuje několik opatření, která mohou pomoci snížit jejich výskyt a šíření nemocí. Které to jsou?

  • Pravidelné uklízení, vynášení odpadků z domácností a okolního prostředí pomáhá eliminovat potenciální místa pro rozmnožování much. Zabezpečte, aby byly odpadkové koše uzavřené a pravidelně vynášené. To je důležité také u popelnic, kam se navíc mouchy dostanou snáze.
  • Uchovávejte potraviny v chladničce nebo uzavřených nádobách, aby se zabránilo přístupu hmyzu k jídlu. Nenechávejte v kuchyni drobky, zbytky otevřených jídel a použitých obalů od potravin. Ovoce přikrývejte, aby se k němu hmyz nedostal (toto opatření pomáhá také proti výskytu octomilek).
  • Používejte síťky proti hmyzu na oknech a dveřích - toto opatření je jedno z nejúčinnějších vůbec. Moucha domácí je poměrně “velký” hmyz, který se přes kvalitní okenní síť dovnitř nedostane. Tato investice se vyplatí, nejen proti mouchám. Kromě much vás nebudou obtěžovat ani nebezpeční komáři uprostřed noci. 

Co nesnáší mouchy?

V boji s tímto hmyzem můžete využít některých “babských rad” či přírodních způsobů, jak se před ním chránit. Kromě výše uvedených rad můžete vsadit na některé aromatické rostliny, které fungují jako přírodní repelenty. Stačí do truhlíků na parapetu vysadit levanduli, mátu nebo muškáty, a uchráníte tak svá okna alespoň částečně od much či jiných druhů hmyzu. 

Pomoci má údajně také hřebíček, který se ukládá na misku k otevřenému oknu. Hřebíček můžete ještě doplnit naříklad sušenou levandulí nebo kůrou z citronu či pomeranče. 

Domácí past na mouchy

Pokud vysazené rostliny ani koření na misce nezabírají, můžete ještě vyzkoušet výrobu domácí pasti na mouchy. Je to podobné, jako již každému známé pasti na vosy či octomilky. Použijete plastovou láhev a nějaké tekuté lákadlo, které mouchám voní - například pivo nebo nějaký sladký nápoj. 

Plastovou lahev přepůlíme kobercovým nožem asi ve dvou třetinách výšky. Poté vezmeme vrchní část a otočenou hrdlem dolů ji “posadíme” na část spodní. Vytvoříme tak pomyslný trychtýř, kterým mouchy polezou do pasti. Spodní část lahve pak už jen stačí naplnit vhodnou tekutinou a postavit na okenní parapet, stůl na terase či jiné, mouchami preferované místo. Princip pasti je ten, že mouchy nejsou schopné najít cestu úzkých hrdlem zpět.

Přípravky proti mouchám

Pokud si nechcete hrát s domácími pastmi, nejefektivnějším řešením proti mouchám, zejména ve venkovních prostorách nebo tam, kde není možné umístit sítě do oken a ponechávat zavřené dveře, jsou různé hotové přípravky.

Lepicí přípravky

Klasikou jsou takzvané “mucholapky”. Jedná se o lepicí pásky, které se obvykle zavěšují do prostoru a lákají mouchy, které se k nim přilepí a uhynou. Na půdách, ve sklepech a méně frekventovaných místech domácnosti pak můžeme využít i lepové archy a pásy s větší plochou, které se opět zavěsí do prostoru nebo se například připevňují na stěnu.

V prostorách chlévů, kravínů a skleníků se nejčastěji využívají lepicí šňůry na mouchy, které se natahují podél stropů. Pokud máte v plánu tuto pomůcku využít, ujistěte se, že nikde poblíž nehnízdí například vlaštovky - tito drobní ptáci by se totiž mohli do šňůry přilepit a zamotat, což je pro ně nebezpečné.

stájová mucholapka

Stájová mucholapka Bros plná much

Nechce-li se vám do výroby domácí pasti, můžete zakoupit past na mouchy hotovou. Jedná se o plastovou nádobku s otvorem, kterou lze naplnit tekutinou s atraktanty. 

Spreje na mouchy

Kromě toho se dá využít i celá řada insekticidů. Ty můžeme rozdělit podle toho, zda je chceme využít uvnitř či venku, na larvy nebo dospělce. V domácnosti si běžně vystačíte s obyčejným sprejem proti létavému hmyzu nebo se zmrazovacím sprejem na hmyz.

Lampy a elektrické odpuzovače much

Na pomoc si můžete přizvat také elektronická zařízení - konkrétně UV lampy proti hmyzu, ultrazvukové odpuzovače much nebo třeba elektrickou plácačku na mouchy, která vás těchto škůdců zbaví bez zbytečných fleků na zdi.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: