Lepové pásy jsou účinným nástrojem v boji s hmyzími škůdci. Existuje jich hned několik druhů a liší se od sebe nejen tvarem a velikostí, ale i barvou. Každá z barev se využívá k nalákání jiného druhu hmyzu. K jakému účelu slouží modré lepové pásky a jak je používat?
Na co slouží modré lepové desky
Modré lepové desky slouží především k chytání třásněnek, které láká modrá barva. Pásky fungují na principu lepkavé vrstvy – hmyz přiláká barva, dosedne na povrch, který jej přilepí a znemožní mu tak únik.
Pásky jsou užitečné nejen při hubení, ale také při monitorování výskytu škůdců na rostlinách v domácnosti nebo ve skleníku. Díky preventivní instalaci lepových pásů lze monitorovat také výskyt molic nebo mšic. Obvykle jsou bez zápachu a bez obsahu insekticidů.
Třásněnky jako škůdci pokojovek, zeleniny i rostlin ve skleníku
Třásněnky jsou drobný hmyz s podlouhlým tělem, dosahující délky pouze několika milimetrů. Dospělci jsou obvykle tmavě hnědí až černí, zatímco larvy mají bělavé až žluté zbarvení a postrádají křídla. Charakteristickým znakem třásněnek jsou třásnitá křídla, podle nichž také získaly svůj název.
Tento hmyz má sací ústní ústrojí, kterým vysává buňky z povrchových pletiv rostlin. Vysátá místa se poté plní vzduchem a rostliny mají nejprve typický bílý povrch, postupně pak chřadnou, usychají a některé části odumírají. Dalším znakem výskytu třásněnek jsou i malé hnědé až rezavé tečky okolo postižených míst – jde o trus hmyzu.
Nebezpečí třásněnek spočívá i v jejich rychlém množení. Ve většině případů dochází ke klasickému oboupohlavnému rozmnožování mezi samcem a samicí, kdy jsou třásněnky schopny za rok vyvést i více než 10 generací. V případě nutnosti udržení populace se ale mohou samice množit i bez přítomnosti samců.
Proč mají lepové pásky různé barvy?
Lepové pásky jsou k dostání hned v několika barvách, přičemž každá má svůj důvod a tedy i specifický účinek na různé druhy hmyzu. Modrá barva pak láká především třásněnky, ale i jiné druhy hmyzu, které mají tendenci lépe reagovat na modré spektrum světla.
Každý druh hmyzu preferuje jiné spektrum barev. Mšice nebo dřepčíci například nejlépe reagují na žluté lepové pásky, bílá barva se nejčastěji používá v sadech k odchytu a monitoringu pilatek. Barva tedy není náhodná a volí se vždy podle typu rostliny, místa využití i druhu hmyzu, který se snažíme odchytit.
Výhody použití modrých lepových pásů
- Nízká cena a jednoduché použití – modré lepové pásky jsou cenově dostupné a snadno se používají. Stačí je zavěsit poblíž rostlin nebo zapíchnout do zeminy.
- Ekologické řešení – použití lepových pásů nevyžaduje žádné chemické látky, jde tak o metodu šetrnou k životnímu prostředí a bezpečnou pro uživatele i okolní faunu.
- Účinnost v monitorování – pásky slouží nejen k odchytu škůdců, ale i k jejich monitorování a prevenci výskytu. Pěstitel tak má přehled o tom, kolik hmyzu se okolo rostlin vyskytuje a kdy je vhodná doba na aplikaci insekticidu.
- Prevence šíření chorob – chytání třásněnek na lepové pásky také pomáhá v prevenci šíření virových chorob, které často tento hmyz mezi rostlinami přenáší.