Listokaz zahradní: Jak ho poznat a co s ním?

Listokaz zahradní patří k  významným hospodářským škůdcům. Na rostlinách zanechává jasné značky v podobě vykousaných otvorů mezi žilnatinou v listech. Při přemnožení si ale rád pochutná i na květech nebo kořenech a výjimkou nejsou ani úplně zlikvidované rostliny.

Jak vypadá listokaz zahradní

Listokaz zahradní (Phyllopertha horticola) patří mezi brouky z čeledi vrubounovitých, kde najdeme mimo jiné i chrousty nebo zlatohlávky. Listokaza poznáte snadno díky jeho nezaměnitelnému zbarvení – tělo je zelenomodré s ocelovými odlesky, krovky mají kaštanově hnědou barvu. 

Brouk je velký přibližně 8 až 11 milimetrů. Na hlavě jsou nápadná tykadla s vějířky. Larvy listokazů jsou bílé ponravy, které žijí pod povrchem půdy. I ty se podílejí na škodách, protože se živí kořeny rostlin. 

I když jsou charakteristické znaky listokazů výrazné, často dochází k záměně s chroustem. Ten je ale větší a setkáme se s ním hlavně za soumraku a v první polovině noci. Listokaz po setmění není aktivní a vyhledává přímé slunce a dostatek světla. 

Život listokaza zahradního

Brouk patří mezi hmyz s proměnou dokonalou. Jeho život je tedy rozdělen do několika stádií – vajíčko, larva, kukla a dospělec.

Dospělé samičky kladou svá vajíčka do půdy během letních měsíců. Obvykle se zahrabávají až pod povrch a vajíčka mohou být i 15 centimetrů hluboko. Larvy se líhnou za pár týdnů a ihned se začínají živit nejbližšími kořeny. Pouštějí se hlavně do rostlin s mělkým a jemným kořenovým systémem jako jsou traviny nebo zelenina.

V larválním stádiu listokaz přezimuje v půdě a kuklí se až na jaře. Začátkem léta se vylíhnout dospělí brouci připravení na páření. Rojení probíhá těsně nad zemí a samičky následně opět kladou vajíčka do půdy. 

Celý proces vývoje trvá i rok a dospělci umírají přibližně měsíc až dva od vylíhnutí. 

Škody způsobené listokazy bývají velké

Listokaz škodí v larválním i dospělém stádiu. Larvy se zaměřují na kořeny a na první pohled není napadení patrné. O ponravách se dozvíte až tehdy, když začne rostlina chřadnout, nebo když hyne bez zjevných příčin. Larvy škodí hlavně v travních porostech, dokážou ale zlikvidovat i záhony s jahodami nebo se sazenicemi zeleniny. 

Dospělí brouci se zaměřují na nadzemní části rostlin. Poškozují listy, květy i drobné plody, které se teprve vyvíjejí. Najdeme je na různých druzích rostlin. Škodí například na révě vinné, kde je nejpatrnější typický požer v podobě skeletování listů. 

U jabloní nebo třešní se zaměřuje hlavně na květy a umí výrazně ovlivnit celou sklizeň. Hmyz nepohrdne ani okrasnými rostlinami. Nejčastěji okusuje listy a poupata růží, vyskytuje se také na břízách, dubech nebo lískách.

Jak se zbavit listokaza

Narazíte-li začátkem léta na dospělé listokazy, je na místě ihned jednat. Díky pravidelné kontrole kritických rostlin snížíte šanci, že se brouci rozmnoží a nakladou vajíčka. Doporučuje se kombinovat hned několik metod, přičemž mezi ty nejúčinnější patří mechanický sběr brouků, přírodní postřiky a parazitické hlístice.

Přirození nepřátelé

Podpořte výskyt přirozených nepřátel brouků. Sem patří hlavně ptáci, kteří nepřemnoženou populaci často zlikvidují dříve, než nastane problém. Larvami se živí hlavně hmyzožravci, například krtci a rejsci. Tito drobní savci ale nejsou v zahradách vítáni, dokážou totiž v záhonech nadělat více škody než užitku.

Mechanický sběr

Brouky můžete z rostlin i ručně sesbírat. Pokud jsou již přemnožení, používají se plachty, které se rozloží pod rostliny, se kterými se následně zatřese. Většina listokazů popadá do plachty. Po setřesení hmyz ihned likvidujte.

Přírodní postřiky

Klasické postřiky bývají účinné jen částečně. Mohou totiž likvidovat pouze dospělce, zatímco larvy se dále vyvíjejí v půdě. Mezi oblíbené postřiky patří přírodní Neemazal na bázi neemového oleje

Parazitické hlístice

Pro hubení larev se používají parazitické hlístice rodu Heterorhabditis downesi. Jedná se opět o ekologické řešení, hlístice napadají pouze škodící larvy listokazů, chroustů, klikorohů nebo lakonosců. Na výběr je hned několik přípravků, oblíbené jsou hlavně hlístice Nemagreen a Nemamax.

.
.
.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: