Létající mravenci: Kde se berou a jak se jich zbavit?

Létající mravenci mohou být pro mnoho lidí nevítanými hosty v jejich domácnostech nebo zahradách. Jejich invaze může být nepříjemná, ale také s sebou nese jistá rizika. V tomto článku se podíváme na to, kde se létající mravenci berou a jak se jich efektivně zbavit.

Kde se berou létající mravenci?

Létající mravenci se objevují během procesu známého jako "rojení". Různé druhy mravenců mají své vlastní termíny pro rojení, které závisí na různých faktorech, jako je teplota, vlhkost, fáze měsíce a podobně. Během rojení se několik královny a samečků (pohlavně dospělých jedinců) vylíhne ve středu mraveniště a následně vzlétne do vzduchu.

Létající mravenci mají za úkol se pářit, a poté se královna vrátí na zem, kde založí nové kolonie. Samečci však obvykle brzy po páření umírají. Tento proces se nazývá “svatební let” a je klíčový pro zachování a šíření mravenčích kolonií, ale také pomáhá zajistit genetickou rozmanitost mezi různými koloniemi.

létající mravenci

Létající mravenci se objevují obvykle najednou ve větším množství, což často přitahuje pozornost lidí. Může se ale jednat o nepříjemný zážitek, zejména tehdy, kdy do roje mravenců nedopatřením vstoupíte nebo pokud své útočiště najdou u vás doma či na zahradě.

Ke svatebním letům zpravidla dochází v letních měsících, kdy jsou podmínky pro páření nejlepší. Po páření samci rychle umírají, zatímco samice shánějí vhodné místo pro založení nového hnízda. To může být v blízkosti existujícího hnízda nebo i v interiéru domu - proto je vhodné se před létajícími mravenci ochránit.

Jak se zbavit létajících mravenců?

Bavíme-li se o mravencích v interiéru, základem je samozřejmě prevence. Sítě v oknech spolehlivě ochrání váš domov před nálety dotěrného hmyzu. Utěsněte také různé skuliny, kterými by se mravenci mohli dostávat dovnitř. 

rojení mravenců

Pokud se i přes tato opatření dostanou mravenci do vašeho domu, případně s nimi bojujete na terase či zahradě, využít můžete jejich citlivý čich, ale i radikálnější řešení. Zde jsou některé rady, jak se s létajícími mravenci vypořádat.

Vysaďte bylinky

Nejdřív to můžete zkusit po dobrém. Na okenních parapetech pěstujte v truhlících takzvané přírodní insekticidy. O co se jedná? Jsou to bylinky, které přirozeně odpuzují hmyz - nejen mravence, ale i další druhy, o které ve vašem domově nestojíte. Mezi tyto bylinky patří například voňavá levandule, bazalka, máta. medvědí česnek, citronová tráva či pelyněk. 

Koření

Kromě bylinek nevoní mravencům i některé druhy koření. Jde především o badyán, skořici nebo hřebíček. Stačí hrst tohoto koření dát na misku na parapet nebo na stůl na terase, případně jej rozmístit v plátěných pytlíčcích do průvanu, aby se vůně hezky roznesla do okolí. Dalším tipem je posypat plátky čerstvého celeru bohatě skořicí a solí. Díky ní se koření rozvoní ještě lépe. 

Esenciální oleje

Všechny výše zmíněné vůně bylin a koření můžete aplikovat také ve formě esenciálních olejů. Použít můžete přímo olej nakapaný například v aromalampě, případně na kousek látky či vaty. Skvěle se osvědčily také svíčky s těmito esencemi, případně vonné tyčinky a podobně.

Mucholapky

Klasika proti létajícímu hmyzu - mucholapky. Jedná se buď o lepicí pásy, které se jednoduše zavěsí ke stropu, nebo nalepí na sklo. Umístit se dají kamkoliv, ať už dovnitř nebo na venkovní terasu, přímo do oken nebo ke dveřím. Mravenci poletující kolem se k mucholapkám jednoduše přilepí a zahynou. 

Spreje a přípravky proti mravencům

Další možností, jak si od létajících mravenců pomoci, je použití insekticidních sprejů. Těmi můžete odradit hmyz od vstupu do domu nebo jej přímo zahubit. Stačí sprej aplikovat do různých škvír na fasádě, kolem oken a dveří, což mravence částečně odradí. Výhodou sprejů je, že jsou vysoce účinné a vytvářejí na povrchu film, který spolehlivě vypudí či zahubí mravence po delší dobu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: