Kvapník plstnatý - jak se zbavit kvapníka

Kvapník plstnatý - tento na první pohled nenápadný brouk nás může pěkně potrápit. Zatímco ve dne se tento hmyz skrývá, umělé světlo ho přitahuje. A tak se kvapníci stahují také do našich domovů. Pokud se jich budete chtít zbavit, raději na ně nesahejte, mohou totiž způsobit nepříjemná poranění. 

Jak vypadá kvapník

Kvapník plstnatý (Pseudoophonus rufipes) je brouk z čeledi střevlíkovitých. Kvapníci mohou na první pohled vypadat jako menší švábi. Mají obdobnou stavbu těla, jejich krovky jsou pevné, rýhované a mají černou barvu. Nohy a hlava jsou hnědé až rezavé a na jejich spodní části jsou výrazné chloupky.

kvapník plstnatý

Brouk se dorůstá přibližně jednoho a půl centimetru. Jak už rodový název napovídá, pohybují se velmi rychle, a to jak při běhu, tak při letu. 

Život kvapníka

Tito brouci jsou velmi hojní, i když to po většinu roku není znát. Během dne se s nimi totiž setkáme spíše sporadicky. Denní světlo se jim nelíbí a raději se před ním skrývají pod kameny, kůrou nebo travním porostem. Situace se ovšem mění po setmění. Z nějakého důvodu totiž kvapník láká umělé osvětlení, ke kterému se hojně slétají. Tohoto využívají například vědci při jejich zkoumání.

Kvapníci se rozmnožují dvakrát ročně. Pokud jsou podmínky pro vývoj larev ideální, mohou se krátkodobě přemnožit. Jarní larvy dokončí svůj vývoj ještě tentýž rok, larvy podzimní se zakuklí v půdě a v tomto stavu přečkávají až do jara, kdy se z nich vylíhnout opět dospělí jedinci.

Černý brouk v bytě

Během léta se mohou tito brouci přemnožit - v tuto chvíli už nezůstávají ukrytí pod kameny, ale ve večerních hodinách vylétají ven. Do bytu je přiláká světlo a přiletět jich může poměrně dost. Pokud kvapníky doma nacházíte, nezoufejte. Tento hmyz přímo nevyhledává lidskou přítomnost a doma se nám tak neusídlí. Problémy s kvapníky mají zejména lidé, kteří žijí blízko polí, lesů či lesoparků.

kvapník plstnatý(1)

Návštěva jakéhokoliv hmyzu ale není nikterak příjemná. Jak se jich tedy zbavit? Asi nejúčinnější je instalace sítí proti hmyzu do oken. Brouci se drobnými otvory v síti do interiéru nedostanou a je tak možné vyvětrat i ve večerních hodinách při rozsvícené lampě. Je-li hmyz už uvnitř, můžete použít například univerzální insekticid ve spreji na přírodní bázi. Skvěle poslouží třeba účinný insekticid Clean Kill, nebo  ATAK na Hubení hmyzu, který stačí pomocí rozprašovače aplikovat na hmyz, kolem oken a podobně.

Je kvapník nebezpečný?

Setkáte-li se s tímto hmyzem, nesahejte na něj a nesnažte se jej rukou přenést například z bytu ven. Kvapníci totiž v případě pocitu ohrožení produkují kyselý sekret, který může poleptat kůži a způsobit malé bolestivé puchýřky. Tento stav není život ohrožující, pokožka se hojí většinou pár dnů až týden, například pro malé děti ale může jít o velmi nepříjemný zážitek.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: