Krysa obecná (Rattus rattus) je inteligentní hlodavec, který se dokáže přizpůsobit různým podmínkám a může vytvářet velké kolonie. Přítomnost krys v domácnosti vyvolává nelibost a strach. Kvůli škodám, které může způsobit na majetku, i kvůli přenosu různých nemocí. Jsou to ale skutečně krysy, které v současnosti můžeme potkat ve městech či v lidských obydlích? A jak se případně zbavit nechtěného návštěvníka? Na tyto a další otázky odpovíme v následujícím článku.
Krysa obecná: pradávný škůdce
Krysa obecná je hlodavec, jehož velikost se pohybuje od 200 do 250 mm, a hmotnost jen zřídka přesahuje 250 g. Souputníkem člověka je již od pradávných dob. Již v té době ale vznikaly mezi lidmi a krysami problémy a konflikty. Krysa je všežravec, který si toto označení skutečně zaslouží. Spořádá totiž cokoliv, od zrní přes brambory až po ovoce. V případě potřeby se potom nezdráhá uchýlit ani ke kanibalismu. Protože v okolí lidských obydlí bylo potravin vždy dostatek, krysy jí rády využívaly pro svoji potřebu. Z pohledu člověka je proto krysa jednoznačný škůdce.
Jelikož se krysy také rychle množí - samice mají mláďata dvakrát až třikrát ročně - vždy dokázaly s lidskými zásobami potravin řádně zatočit. Když se k tomu přidal i fakt, že krysy stály prostřednictvím nakažených blech za šířením řady nakažlivých chorob - nejznámější je samozřejmě středověký mor - je jasné, že člověk se krysy odjakživa snažil likvidovat. I v dnešní době se často sháníme po jedu na krysy. Realita je ale taková, že krys již dnes ve městech vlastně moc není. Prohrávají totiž souboj s potkany.
Rozdíl mezi krysou a potkanem
Ačkoliv mají lidé tendenci označovat všechny větší hlodavce jako krysy, velmi často se jedná o potkany, kterých je v našich městech ve skutečnosti mnohem více. Při troše snahy je možné rozdíly mezi nimi poměrně snadno rozpoznat. Nejvýznamnějším rozdílem je určitě velikost. Oproti potkanovi je krysa menší, asi poloviční. Zatímco krysa váží 250 g, potkan má hmotnost až dvojnásobnou. Potkan má však vůči svému tělu kratší ocas, který je navíc tlustší.
Krysa má delší ostrý čenich a větší uši. Co se barvy týká, i tu je možno využít jako rozpoznávací znak. Krysa je totiž výrazně tmavší. Barva jejího těla sahá od tmavě hnědé až po opravdu černou. Potkan je světlejší, zvláště pak ve spodní části těla. I jednobarevnost krysy může sloužit k její identifikaci.
Potkan a krysa ve skutečnosti preferují každý trochu jiné prostředí. Zatímco potkan si libuje ve vlhkém prostředí, krysa má raději sucho. Platí navíc, že potkan nemá sebemenší problém se znečištěným prostředím a krysa má ráda čistotu. Není proto divu, že potkanů jsou plné kanály a často se s nimi potkáme i ve sklepech, zatímco krysa je doma spíš na půdách, ve stodolách a dalších podobných místech.
Větší velikost a menší vybíravost potkanů, co se prostředí týká, způsobily, že potkani prakticky zcela vytlačili krysy z městského prostředí. Pokud jste viděli někde ve městě proběhnout hlodavce, můžete se vsadit, že to byl potkan a ne krysa. To nicméně neznamená, že vám krysy nemohou působit problémy, pokud žijete na venkově, při pobytu na chalupách apod.
Kde žije krysa?
Jak již bylo naznačeno, krysy preferují suchá a čistá místa s dostatkem potravy. Typickým místem, na kterém se jim maximálně daří, jsou sýpky. Také půdy, suché sklepy, zemědělské objekty, nebo sklady potravin před nimi nejsou v bezpečí. Dnes je však najdeme také ve volné přírodě, v blízkosti polí, zahrad a lesů.
Krysa na rozdíl od potkana umí dobře šplhat a dostane se proto i na místa výše položená. Původně je totiž tento hlodavec doma v lesích jižní a jihovýchodní Asie, kde si potravu často hledá na stromech.
Jak se zbavit krys?
Fakt, že ve městech převládají potkani vede k tomu, že ne všechny přípravky na jejich hubení zmiňují skutečnost, že jsou úplně stejně účinné i proti krysám. Krysa a potkan jsou i přes určité rozdíly blízcí příbuzní, a proto jedy působí na oba druhy stejně.
V dnešní době hrají prim přípravky, které začínají působit až po určitém čase. Je to kvůli potkanům. Jsou totiž velmi inteligentní a tlupy nechávají nový zdroj potravy nejprve ochutnat jednoho jedince. Jedy s okamžitým účinkem proto nejsou efektivní, neboť potkani dokážou pochopit, že smrt jejich druha byla přímo spojená s nastraženou návnadou.
V současné době používané přípravky ale toto riziko nemají. Obecně platí, že jedy na krysy obsahují jednu ze dvou účinných látek. Levnější a o trochu méně účinné přípravky využívají látku jménem bromadiolon, dražší a maximálně silnější přípravky zase používají látku zvanou brodifacoum.
Co nesnáší krysy?
Kromě jedovatých přípravků můžete proti krysám vyrukovat i s některými babskými radami. Velmi schopným bojovníkem proti krysám je samozřejmě kočka. Kromě její pomoci můžete zkusit ověřit, že hlodavci nesnášejí aromatické listy rostlin jako je máta nebo heřmánek, případně vůni česneku. Fungovat by měly i další nasušené bylinky. Krysy údajně odpuzují i vonné tyčinky.
Jako řada dalších škůdců, ani hlodavci nemají rádi ultrazvuk, a proto se vyplatí vyzkoušet také ultrazvukové plašičky.