Komár tygrovaný - jaké repelenty na ně fungují?

Komár tygrovaný je velmi obávaný hmyz, se kterým se můžete setkat na dovolené nejen v exotice, ale čím dál častěji také v Evropě. Jedná se o nebezpečný hmyz, který je původcem mnoha závažných chorob. Boj s těmito komáry je náročný a obvykle vyžaduje plošná opatření, nicméně i přesto je nezbytné se chránit. Jaké repelenty proti těmto komárům fungují? A co dalšího udělat, abychom předcházeli poštípání?

Jak poznat komára tygrovaného

Komár tygrovaný, latinsky (Aedes albopictus), někdy označovaný jako komár tygří, se vyskytuje především v subtropických a tropických oblastech. V poslední době se s ním však můžeme setkat i v Evropě, výskyt byl pozorován dokonce na jižní Moravě. Od “našich” druhů komárů ho lze poznat poměrně snadno - jak už jeho druhový název napovídá, má pruhované “tygří” zbarvení. Má tedy příčné bílé pruhy, které se střídají s černými, a jsou patrné především na končetinách. Tento druh je také o něco větší, než například komár pisklavý.

komár tygrovaný

Výskyt “tygřích” komárů

Komáři tygrovaní pocházejí původně z teplých oblastí jihovýchodní Asie. V současnosti se však jedná o invazivní druh rozšířený různými vlivy člověka do dalších koutů světa, kde páchá značné škody na zdraví tamějších obyvatel.

V sedmdesátých letech se poprvé objevil komár tygrovaný v Evropě, konkrétně v Albánii, a následně ve Francii a v Itálii. V prosinci 2007 byl zaznamenán i ve Švýcarsku, kde naštěstí místní populace nebyla infikována, stejně tak jako u nás na jižní Moravě v roce 2012. Já se s nimi pravidelně setkávám na letní dovolené na Sicílii, kde nás dost obtěžují.

Podle vědců bychom se v současnosti měli mít na pozoru v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích Čechů - tedy v Chorvatsku, Slovinsku i Itálii. Výstraha před tygřími komáry platí také v Turecku, na Kypru a na Balkánském a Pyrenejském poloostrově. 

Mimo Evropu jsou samozřejmě tito komáři aktivní v teplých oblastech s pomalu proudícími řekami. Ideální je pro ně Jižní Amerika, některé části střední Afriky, Austrálie a samozřejmě jihovýchodní Asie. 

Čím je tygrovaný komár nebezpečný

Bohužel, tento nenápadný hmyz má na svědomí více lidských životů, než jakýkoliv jiný živočišný druh. Komáři tygrovaní jsou hlavními přenašeči hned několika patogenů:

  • virus Zika,
  • horečka dengue,
  • žlutá zimnice,
  • onemocnění Chikungunya.

komár tygrovaný napitý krví

Většina těchto nemocní je v případě omezené a nedostatečné zdravotní péče velmi nebezpečná a často končí i fatálně. Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé Afriky a Jižní Ameriky. Zejména v Africe mají komáři díky vysoké trávě a stojatým vodám ideální podmínky pro život. Jejich způsob života navíc ještě zvyšuje riziko nakažení, jsou totiž aktivní také ve dne.

Jak se chránit před komárem tygrovaným

V oblastech se zvýšeným výskytem tohoto druhu je dobré nepodcenit především prevenci. Ta spočívá v moskytiérách nad postelí, ale i v instalaci sítí do oken. Při procházkách v místech, kde je komárů opravdu hodně, se také doporučuje nosit oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi a minimalizovat tak plochu pro kousnutí komárem. Během ranních a večerních hodin je vhodné omezit venkovní aktivity.

repelent proti komárům

Tygří komáři jsou ale jiní než komár pisklavý žijící u nás. Klasické repelenty ani odpařovače do zásuvek jim moc nevadí. Pokud se chystáte na dovolenou a kupujete si odpařovač do zásuvky u nás, vybírejte ten, na kterém je uvedeno, že účinkuje i na tropické komáry. Ale z vlastní zkušenosti vím, že ani tak není účinek 100%.

Při letních dovolených na Sicílii nás každoročně sužují komáři tygrovaní. Testovali jsme na sobě i dětech různé druhy repelentů přivezených z ČR, nebo koupených v obchodech a lékárnách přímo na Sicílii. Italské přípravky byly většinou přírodní s obsahem výtažku z eukalyptu. Sice příjemně voní, ale komárům také moc nevadily.. 

Jaké repelenty fungují na komára tygrovaného

  1. Repelenty s vysokým obsahem DEET.
    Aby repelent fungoval na komáry tygrované, musí musí mít koncentraci DEET přes 20%.
    Nejvíc se nám osvědčil sprej na komáry max se zvýšeným obsahem DEET.
    Repelenty které měly obsah DEET pod 20% komárům moc nevadily a štípaly nás i přes ně.

  2. Repelenty incognito.
    Letos se nám velmi dobře osvědčil i přírodní repelent incognito, který opravdu funguje i na komáry tygrované i když má přírodní složení.

Co na komára tygrovaného nefunguje

Na komáry tygrované na terase nezabíraly eukalyptové odpuzovače komárů, přírodní repelenty ani chemické repelenty s nízkým obsahem DEET (pod 20%).
Komárům tygrovaným nevadí ani citronelové svíčky nebo spirály proti komárům.

V pokojích komárům tygrovaným nevadily ani odpařovače proti komárům do zásuvek, které přitom v ČR používáme, a na našeho komára pisklavého fungují 100%.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: