Komár pisklavý - kde žije a jak se ho zbavit

Největšími zabijáky v říši zvířat nejsou lvi, tygři ani žraloci. Jsou to drobní, nenápadní komáři, kteří přenášejí mnoho smrtelných chorob. Ačkoliv tento problém je aktuální hlavně v Africe, Jižní Americe nebo některých asijských státech, ani u nás se komárům nevyhneme. I když nejsou tolik nebezpeční, jejich přítomnost a štípance dokážou pěkně potrápit. Jak vlastně poznat našeho nejběžnějšího komára pisklavého a jak se tohoto létavého hmyzu zbavit?

Jak vypadá komár pisklavý

Komár pisklavý (Culex pipiens) , asi nejznámější ze všech komárů v České republice, patří do čeledi komárovitých. Samičky tohoto druhu jsou známé především pro jejich stravovací návyky. Živí se totiž krví teplokrevných savců, včetně člověka. Ve skutečnosti pro nás však tento druh nepředstavuje takovou hrozbu, jako jeho příbuzní z rodu Aedes

komár pisklavý(1)

Co se vzhledu týče, komáři rodu Culex jsou obvykle menší a světleji zbarvení, než jejich "příbuzní" z rodu Aedes. Jedinci jsou asi půl centimetru dlouzí, přičemž jejich zadeček směřuje dolů. Když ale samice pijí krev, zadeček se mírně nadzvedává a je téměř rovnoběžný s podkladem. Rozlišit od sebe některé druhy komárů není snadné a tento druh mezi ně rozhodně patří. Jako charakteristický znak bychom mohli zmínit poměrně dlouhý sosák, chloupky na tykadlech a jemně šupinatý zadeček.

larvy komárů ve vodě

Larvy tohoto druhu se živí vodními organickými zbytky či planktonem, zatímco samečci si pochutnávají na nektaru z květů a samice se živí krví.

Poddruhy komára pisklavého

Druh Culex pipiens můžeme rozdělit ještě na dva poddruhy, které se od sebe mírně liší spíše v chování a způsobu života.

  • Culex pipiens molestus, známý také jako "komár obtížný", se pohybuje především v blízkosti člověka, který je hlavní položkou na jídelníčku samiček. Obecně preferuje zejména savce, najdeme ho v lidských obydlích, provozech, veřejných budovách a podobně. I rozmnožování a život larev probíhá v blízkosti člověka - nejčastěji jde o stojaté louže, jezírka nebo nádoby s vodou na zahradách.
  • Na druhé straně Culex pipiens pipiens preferuje sání krve spíše u ptactva. Tento poddruh dává přednost životu mimo města. Častěji ho najdeme poblíž řek, jezer, rybníků a mokřad.

Další druhy komárů v ČR

Na našem území se setkáme s více než 40 druhy a poddruhy komárů. Ty navíc dělíme do šesti rodů a od sebe je odlišují pouze drobné znaky. Většina těchto druhů nevyhledává lidskou společnost a žijí poblíž vodních toků a stojatých vod.

Mezi nejznámější druhy u nás patří kromě komára pisklavého také:

  • komár útočný syn. kalamitní (Aedes vexans)
  • komár obecný (Aedes cantans)
  • komár záplavový (Aedes vexans) - nejčastěji po záplavách, může přenášet infekční onemocnění
  • komáři rodu Anopheles - nárazově na jižní Moravě

Život komára pisklavého

Komár je hmyz procházející kompletní metamorfózou - vývoj tedy zahrnuje 4 stádia - vajíčko, larvu, kuklu a dospělce.

Oplodněné samičky z posledního podzimního ročníku si před zimou nasbírají tukové zásoby a vstupují do klidového stavu hibernace. Často vyhledávají sklepy nebo podzemní dutiny s dostatkem vlhkosti, aby přečkaly chladné období. Přestože se mnohé snaží přežít zimu, mnoho z nich nakonec zahyne. 

V květnu se samičky probouzejí a kladou svá vajíčka na vhodné místo, často přímo do vody. Zde se z vajíček vyklubou larvy, které se živí organickými zbytky nebo planktonem. Larvy některých druhů komárů jsou dravé a loví ve vodě jiný hmyz. Když přijde jejich čas, zakuklí se. Často se tak děje na březích vod, na vodních rostlinách a podobně. Z kukly se líhne dospělý jedinec schopný rozmnožování - v případě dlouhého a teplého léta někdy komáři stihnou naklást vajíčka i dvakrát nebo třikrát. Poté se poslední generace samiček opět ukládá k zimnímu spánku.

Co nesnáší komáři a jaká je prevence

Komáři jsou citliví na různé chemické látky a vůně, které mohou působit jako repelenty. 

repelent proti komárům

Mezi “přírodní repelenty” a esence, které tomuto hmyzu příliš nevodí, patří například:

  • citronela
  • eukalyptus
  • levandule
  • rozmarýn
  • máta
  • tea tree

V zahradě, na terase, balkonu i okenních parapetech tedy můžete pěstovat některé z těchto rostlin, jindy stačí využít jejich esenciální oleje do vonných lamp nebo ve formě spreje přímo na kůži.

Důležitou prevencí je také minimalizace optimálního prostředí pro rozmnožování komárů. Ti musejí svá vajíčka klást do vody nebo do její blízkosti, larvy totiž bez vody nepřežijí. Nezapomeňte tedy v blízkosti domu a na zahradě odstraňovat stojaté louže, různé nádoby s vodou, ale i ucpané okapy, ve kterých voda stojí a podobně. Chytáte-li dešťovou vodu, využijte uzavíratelných zásobníků, do kterých se hmyz nedostane. Komáři také milují zahradní jezírka, která bývají obvykle plná jejich larev.

Svou domácnost ochráníte před nálety krvelačných samiček nejlépe kvalitními sítěmi do oken. Při posezení pod pergolou je dobré využít moskytiéry, které se upevňuj jako závěsy. Existují také různé svíčky a pochodně s repelentními účinky.

Vyrazíte-li do přírody podél řek a mokřadů, oblékněte si dlouhé rukávy i nohavice. Komáry údajně přitahuje tmavá barva, i když toto tvrzení není ničím podložené. Vzít si světlý oděv však není na škodu. Rozumné je také dobře promyslet dobu pobytu venku - komáři jsou nejaktivnější od večera do brzkého rána, nicméně v takovém lužním lese se s nimi setkáte po celý den.

Jak se zbavit komárů 

Komáři jsou citliví na různé chemické látky a vůně, které mohou působit jako repelenty. Mezi efektivní repelentní látky patří DEET (diethyltoluamid), IR3535 (ethyl butylacetylaminopropionate), picaridin a olej z eukalyptu. Tyto látky jsou často součástí účinných repelentů ve spreji proti bodavému hmyzu.

V domácnostech se kromě sítí do oken dají využít také různé odpařovače do zásuvky nebo ultrazvukové odpuzovače hmyzu. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: