Kloš jelení: je nebezpečný člověku?

Kloš jelení je na první pohled nenápadný hmyz, který se živí krví teplokrevných živočichů. Mezi jeho hlavní hostitele patří lesní zvěř. Ovšem při procházce v přírodě na něj můžeme narazit i my. Na člověka “útočí” spíše sporadicky, dostat se do hejna klošů je ale nepříjemným zážitkem. Je kloš jelení nebezpečný? A jak se bránit jeho kousnutí? 

Jak vypadá kloš jelení

Kloš jelení je drobný hmyz z kmene členovců, který dosahuje délky okolo pěti milimetrů. Prakticky řečeno je to spíše moucha, a to moucha velice otravná. Ne nadarmo se mu říká také „létající klíště,“ což skutečně sedí, ale jen zčásti. S klíštětem totiž krom saní krve nic moc společného nemá, přesto tam jistá podobnost je, a to především kvůli pocitu, který máte, když po vás leze.

kloš jelení

Létající klíště

Fyziologicky má však na rozdíl od klíštěte pouze šest nohou, zato má drsnější kusadla a také křídla. Navíc, klíště se přichytí a bez mechanického zásahu se ho jen stěží zbavujeme, zatímco kloš se zhruba po dvaceti minutách odporoučí sám. A pozoruhodné mimochodem je, že ani ta křídla nemá kloš permanentně. Ztratí je totiž v momentě, kdy se mu podaří dostat k hostiteli.

Kousnutí klošem

Kousnutí klošem povětšinou ani neucítíte, takže se toho není potřeba bát. Problém však je, že jedním štípnutím to většinou nekončí. Jeden jedinec vás může štípnout i několikrát vedle sebe, navíc se drží ve skupinách, takže štípanců obdržíte více. Boj s nimi není snadný, velmi rychle se na případného hostitele slétají. Nicméně pomůže urychlený odchod na místo, kam pálí slunce. Slunce totiž kloš nemá právě v lásce. 

I když se dostanete do hejna klošů štípance nemusíte “vyfasovat” žádné. Ne vždy totiž tyto obtížné mušky útočí. Nutno ale podotknout, že u některých lidí dochází ke zpožděné reakci na kousnutí, což může představovat i zdravotní problémy.

Repelenty proti klošům - fungují ty na klíšťata a komáry

 

 

Jak vypadá kousnutí od kloše jeleního?

V místě kousnutí klošem se objevuje zarudnutí, někdy také drobná vyrážka nebo otok. Neobvyklé není ani výraznější svědění a pálení, které trvá i několik dní. V některých případech se objevuje i lokální zánět a mírná alergická reakce, která je spíše výjimečná.

kousnutí od kloše jeleního

Je dobré vědět, že vyrážka se neobjevuje hned po kousnutí, jako je tomu u jiných druhů hmyzu. Štípance jsou viditelné až další den, někdy až po několika dnech.

Přenáší kloš jelení nemoci?

Třebaže si kloš jelení člověka jakožto svůj terč vybírá spíše příležitostně, neznamená to, že nám nic nehrozí, ba naopak. V případě infikování mohou hrozit i vážnější zdravotní obtíže.

Mezi ty patří choroby jako bartonella a tularémie, i když pravděpodobnost přenosu je v tomto případě spíše vzácná. 

Obávaných strašáků v podobě s klíšťaty notoricky spojenou boreliózou, či encefalitidou se však bát nemusíte. Nakažený kloš může způsobit i další nepříjemnosti jako jsou horečky, popřípadě záněty srdečního svalu, nebo malátnost. Tyto nemoci se pak povětšinou léčí antibiotiky. 

Obecně je ale kloš pro zdravého člověka v podstatě neškodný, závažnější následky pak může mít u domácích zvířat, zejména u dobytka, který může nakazit mimo jiné třeba anthraxem. 

Kousnutí kloše u psa

Oproti lidem, kde se kloš přisává nejčastěji ve vlasech, u zvířat je to většinou na břiše, ve slabinách, nebo popřípadě na řitním otvoru. Jiné to není ani u našich nejlepších přátel – psů. Pakliže kloš napadne vašeho čtyřnohého kamaráda, může to pro něj být velice nepříjemné. V krajních případech mu to může způsobit i zánět kůže, silný pocit svědění, či tvorbu vřídků. 

Již zmíněná bartonella hrozí obecně u zvířat mnohem častěji než u lidí, proto je důležité psa po takovém útoku co nejdříve vysprchovat. Jako prevence pak slouží obojky proti parazitům nebo spot-on kapky aplikované na srst psa - repelentní přípravky mohou kloše spolehlivě odradit.

Jak se bránit proti klošům

Proti klošům se můžeme bránit hned několika způsoby, které je při procházkách do lesa a přírody dobré znát:

  • Používejte repelent. Ochrání vás nejen před kloši, ale také před dalším hmyzem jako jsou klíšťata nebo komáři. Ideální je použití repelentu ve spreji, který lze v případě potřeby aplikovat také do oblasti vlasů, kterou kloš nejčastěji vyhledává.
  • Dobře se oblékněte. K vycházkám do přírody se nejvíce hodí oděv s dlouhým rukávem a nohavicemi. Nezapomínáme ani na pokrývku hlavy.
  • Svažte si vlasy, máte-li je dlouhé. Letící hmyz se do nich snadno připlete a pak už je jen otázkou času, kdy vyleze až k pokožce hlavy a přisaje se. 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: