Jaké rostliny odpuzují vosy

Vosy sice patří mezi užitečné opylovače a jsou nedílnou součástí přírody, v létě se však s nimi často setkáváme také na zahradách, coby s obtížným hmyzem, který rád hoduje na sladkých nápojích nebo ovoci. V tomto případě je jejich přítomnost nebezpečná, jelikož jejich bodnutí, obzvlášť v oblasti úst, může způsobit i život ohrožující alergické reakce. Naštěstí existuje několik přírodních způsobů, jak tento hmyz udržet dál od terasy a domu – které rostliny je odpuzují a jak vyrobit domácí postřik proti vosám?

Jaké rostliny odpuzující vosy

Bobkový list neboli vavřín

bobkový list - vavřín

Silná aromatická vůně bobkového listu je pro vosy velmi nepříjemná a účinně je odpuzuje. Kromě vos odpuzuje také mouchy a komáry. Jeho listy se používají v kuchyni jako koření a mají i léčivé účinky.

Vavřín je teplomilná rostlina, proto se hodí spíše do květináčů, které můžete přes léto umístit na terasu nebo balkon. Sušené listy můžete rozvěsit na strategických místech, například v blízkosti dveří nebo oken, případně jimi naplnit látkové pytlíčky, které zavěste na kliky oken. Díky tomu udržíte škůdce venku.

Eukalyptus

eukalyptus

Eukalyptus obsahuje silice, které mají silný dezinfekční a repelentní účinek. Jeho vůně je pro vosy velmi nepříjemná. Stejně jako vavřín, také eukalyptus neodpuzuje pouze vosy, Hodí se také jako přírodní repelent proti komárům, mouchám a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Lidem je většinou jeho vůně příjemná – to je také důvodem, proč se využívá třeba v aromaterapii.

Eukalyptus je náročnější na pěstování, vyžaduje dostatek světla a tepla. Můžete ho pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo v letních měsících na chráněném místě venku. Chcete-li tuto rostlinu využít jako repelent, je lepší použít právě esenciální olej, který stačí nakapat do misek s vatou a dát třeba na stůl při grilovačce, nebo umístit sušené větvičky do vázy. 

Z eukalyptových listů se dá připravit také domácí přírodní repelent nebo postřik. Stačí je nechat macerovat ve vodě a směs následně zcedit a přelít do postřikovače.

Levandule lékařská

levandule odpuzuje vosy

Levandule patří mezi nejoblíbenější byliny vůbec. Má krásně fialové květy, v zahradě působí velmi esteticky a láká celou řadu užitečných opylovačů. Vosy ale mezi ně nepatří, její vůně je jim totiž z nějakého důvodu nepříjmená. Nejsou ale samy, protože levandule je jedním z nejúčinněších přírodních repelentů vůbec. Sušený květ v bavlněném pytlíku se vyplatí pověsit i do skříně nebo umístit do spíže, protože odpuzuje také moly.

Pro ochranu před vosami využijte nejlépe živé rostliny, které vysaďte kolem terasy nebo je pěstujte v květináčích. Levandule je nenáročná, stačí ji občas zalít, pohnojit a dvakrát ročně zastřihnout. Nejlépe se jí daří na plném slunci. 

Z ostříhaných květů můžete navíc vytvořit působivé sušené kytice, které vydrží dlouho ve váze, případně se dají zavěsit kolem zahradního posezení a opět vás uchrání před nezvanými hmyzími hosty.

Máta peprná

máta odpuzuje vosy

Tuto běžnou bylinku můžete kromě přípravy jídel a osvěžujících nápojů využít i jako přírodní odpuzovač hmyzu. Vosy její aroma nemají v lásce a místům, kde hojně roste, se raději vyhnou. Listy můžete také rozdrtit v hmoždíři a vzniklou “pastou” potřít místa, kde se vosy nejčastěji zdržují. 

Mátu vysaďte opět do záhonů kolem terasy, nebo do truhlíků na okna. Pokud ji chcete ve výsadbě kombinovat s jinými druhy, zvolte vlhkomilné rostliny. Například s výše zmíněnou levandulí se do jednoho květináče příliš nehodí.

Pelyněk

pelyněk odpuzuje vosy

Poslední rostlinou v našem výčtu je pelyněk. Jedná se o silně aromatickou bylinu hořké chuti, které se vosy raději vyhýbají. Pelyňky spolehlivě odradí i další druhy hmyzu, jako jsou mouchy, komáři nebo moli.

Bylinku vysaďte do záhonů, pěstujte v truhlících, zavěste sušenou nať na pergolu nebo do oken, případně nařežte kvetoucí pelyněk do vázy. Na pozoru by se však měli mít alergici – pelyňky totiž patří mezi velmi silné alergeny.

Návod na domácí postřik na vosy

Klasické spreje proti vosám jsou sice účinné, ale ne vždy obsahují složky, které bychom chtěli doma nebo při posezení u kávy na zahradě dýchat. Poměrně obstojně je nahradí domácí postřiky, které jsou přírodní, levné a šetrné. 

Na jeden takový budeme potřebovat:

  • Rozprašovač,
  • voda,
  • jar na nádobí,
  • ocet,
  • esenciální oleje (např. mátový, eukalyptový, citronový),
  • mletý hřebíček,
  • mletý pepř.

Základní roztok připravíme smícháním vody a několika kapek jaru nebo mýdla. To pomůže lépe rozpustit všechny ostatní ingredience a zlepší přilnavost postřiku. Do této základní směsi pak přidejte také asi lžíci octa. Ten zastoupí kyselý charakter, který vosy odpuzuje.

Následují esenciální oleje. Od každého zvoleného druhu přidejte několik kapek (10 až 20, dle počtu zvolených olejů), přisypejte špetku mletého hřebíčku, špetku mletého pepře a vše v rozprašovači důkladně promíchejte. 

Postřikem ošetřete místa, kde se vosy často vyskytují. Zaměřte se na hnízda, místa, kde hledají potravu a na vletové otvory. Ošetřit můžete také okolí oken, dveří, odpadkových košů a dalších míst, kam vosy mohou zaletět. Opakujte dle potřeby.

Co dalšího vosám smrdí?

Výše uvedené rostliny ale nejsou jediné, co vosy zažene dál od našeho domova. Co ještě se dá při výrobě postřiků a různých přírodních repelentů využít?

Vosy jsou velmi citlivé na pachy. Kromě již zmíněných vůní jako je máta, levandule nebo eukalyptus, nesnáší také:

  • Česnek – silná vůně česneku je pro vosy velmi nepříjemná. Můžete rozetřít stroužek česneku a rozmístit ho na místech, kde se vosy často vyskytují.
  • Cibule – podobně jako česnek, i cibule má silný zápach, který vosy odpuzuje.
  • Hřebíček – mletý hřebíček můžete přidat do domácího postřiku nebo ho rozvěsit v plátěných pytlíčkách.
  • Pepř – toto koření využijete opět v postřiku, ale i na miskách s dalšími ingrediencemi, které hmyz nemá rád.
  • Kávová sedlina – pokud si připravujete tureckou kávu, sedlinu využijete nejen jako prevenci škůdců v záhonech, ale také k odpuzení vos. Můžete ji nechat v hrníčku na stole, případně dát na misku a přidat ještě citronovou kůru pro lepší účinnost.

Rostliny uvedené v článku vosám opravdu nevoní, ale bohužel nefungují tak, že by se vosy vaší zahradě po vysazení těchto rostlin obloukem vyhýbaly.

Jsou super jako doplněk k osvědčeným způsobům jak se zbavit vos na zahradě.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: