Bojíte se čmelíků? Měli byste. Tito nenápadní parazité slepic totiž dokážou ve vašem chovu napáchat hotovou pohromu. A v mnoha případech ho dokonce zcela zlikvidovat.
Vypadá nevinně. Skoro jako „obyčejné“ menší klíště. Čmelík je ale ve skutečnosti mnohem zákeřnější. Je to drobný roztoč, který se přes den schovává ve spárech kurníku. V noci se ale mění v obávaného „upíra“ – vychází ven, aby se živil krví vašich spících slepic.
Důsledky pro celý chov přitom mohou být devastující. Napadená drůbež chřadne, může se mezi ní objevit drůbeží mor nebo encefalitida a v některých případech hrozí i kanibalismus v rámci chovu.
Čmelík navíc může negativně ovlivnit i vás samotné. Obzvlášť pokud se přemnoží. Chovatelé, kteří s napadenou drůbeží pracují, totiž obvykle hlásí silnou alergickou reakci.
Jak poznáte, že se na vašich slepicích krmí čmelík?
Přes den se parazité slepic obvykle skrývají, a to v nejrůznějších úkrytech, škvírách a stěnách kurníku. Ven vylézají až v noci.
Napadený chov obvykle slábne, slepice jsou neklidné, blednou a snášejí méně vajec. Na vejcích můžete najít stopy od krve, mladá kuřata umírají.
Jak chránit slepice před parazity?
Jako u všeho, i v boji proti čmelíkům platí, že nejúčinnější je vsadit na prevenci. Jak na to?
Pokud bude mít váš kurník hladké stěny, čmelík se nebude mít kde usadit. Dřevěné stěny kurníku navíc můžete natřít vápnem.
Používejte vyjímatelné hřady, tak aby se daly snadno čistit. Kurník udržujte maximálně čistý.
Jak na hubení čmelíka?
Nic ztraceno ale není ani tehdy, pokud už se parazité ve vašem kurníku stihli rozšířit. Pomůže vám účinný insekticid, jako je například oblíbený Čmelíkostop.
Jak se používá? Jednoduše. Kurník vyprázdněte a Čmelíkostopem ho následně důkladně vystříkujte. Funguje jako dezinfekce, likviduje tedy už rozmnožené čmelíky (dospělce i jejich vývojová stádia), zároveň slouží jako prevence při naskladnění. Jakmile přípravek zaschne, mohou se vaše slepice do kurníku bezpečně vrátit.