Jak se zbavit třásněnek

Jak vypadají třásněnky

Třásněnky patří do řádu třásnokřídlých (​Thysanoptera)​, čeledi třásněnkovití (​Thripidae)​. Jedná se o drobný plochý hmyz dorůstající velikosti přibližně okolo 1 mm vybavený čtyřmi křídly, která jsou zakončena ​drobnými třásněmi.​ 

třásněnka(1)

Stavba těla je u všech druhů podobná, jednotlivé druhy se od sebe liší pouze velikostí, barvou a svým hostitelem (rostlinou, kde nejčastěji parazitují). Někteří zástupci tohoto rodu hostují na jednom rostlinném druhu, jiní se vyvíjí na širokém spektru rostlin (např. třásněnka zahradní).​ Larvy jsou podobné dospělcům,​ avšak jsou bezkřídlé.

Nejčastější druhy třásněnek

třásněnka zahradní​– nejčastější druh u nás. Dospělci jsou asi 1 mm dlouzí. Během sezóny je pro ně typické žluté zabarvení, které na podzim tmavne až do hněda. Larvy jsou podobné dospělcům, na rozdíl od nich nemají křídla.

třásněnka úzkohlavá​– podobná jako třásněnka zahradní

třásněnka hrachová​ –​ l​arvy jsou zbarvené do žluta až do oranžova, dospělci jsou černí, dlouzí 1–1,5 mm.

třásněnka štírovníková ​– dospělci jsou na rozdíl od žlutých larev (1 mm) zbarvení do černa a dorůstají délky 1,1–1,6 mm.

třásněnka mečíková – ​​dospělci jsou​​hnědí, velcí přibližně 1 mm, jejich přední křídla jsou na bázi zakouřená.

třásněnky(1)


Výskyt třásněnek

Tohoto škůdce nalézáme tam, kde je ​dostatečné teplo a vlhko.​Za deštivého počasí se mu však příliš nedaří. Mimořádně škodlivé bývají třásněnky ve vytápěných místnostech. Třásněnky v bytech a třásněnky ve skleníku mohou mít ​za rok až 8 generací.​ Mají zde totiž stálé optimální podmínky pro rozvoj.

V prvních stádiích napadení vídáváme obvykle na rostlinách nymfy, připomínající malé čárky, ​na spodní straně listů.​Na přítomnost škůdce nás v prvních chvílích také mohou upozornit bílé tečky na listech. Pokud ani larvy, ani dospělce nevidíme, v identifikaci nám pomůže​trus v podobě černých teček,​který je pro tohoto škůdce typický.

V pozdějších fázích jsou škůdci vidět všude, a to jak na listech, vrcholcích listů či na cibulích (některé druhy).

Některé třásněnky, například třásněnka zahradní, hostují také na plevelu. Proto je nezbytná také pravidelná likvidace plevelných rostlin. Jinak název škůdce obvykle odpovídá místu, kde se vyskytuje nejčastěji.

Jaké rostliny třásněnky napadají

Na rostlinách z čeledi Bobovité (Fabaceae) škodí : třásněnka hrachová, třásněnka štírovníková a třásněnka žlutá

Mečíky napadá třásněnka mečíková

třásněnky na konopí

Třásněnky na zahradě

Na zahradě se nejčastěji vyskytuje třásněnka úzkohlavá a třásněnka zahradní. Napadají široké spektrum rostlin – polní plodiny, zelenina (brukvovitá, cibulová), plodová, kořenová atd.

Třásněnky na pokojových rostlinách

U pokojových rostlin​se nejčastěji vyskytují teplomilné druhy třásněnek, napadající například azalky, růže, bramboříky, vánoční hvězdy, palmy, fíkusy či dracény. Poškozené listy mají ​stříbrný lesk.​

třásněnky na fikusu

Kde se berou třásněnky

Nejčastěji přečkávají zimu nymfy a dospělci ​ukrytí v půdě​nebo pod zbytky rostlin či spadanými listy. S rostoucí teplotou začínají vylézat třásněnky ven, aby našli vhodnou hostitelskou rostlinu pro osídlení. Samičky kladou vajíčka do pletiv listů.

Třásněnky prochází proměnou nedokonalou. Množí se oboupohlavně – za příznivých podmínek se líhnou ​z vajíček bez oplození​pohlavními buňkami. Nymfy po vylíhnutí nemají křídla. Larvy procházejí nejprve běžným vývojem, před dosažením dospělosti nastává období, kdy se jejich aktivita snižuje a dochází ke kuklení. Po tomto období klidu nastává poslední svlečení. Nymfy po vylíhnutí nemají křídla. ​Vývoj jedné generace trvá 20 dní​ a je závislý na teplotě.

Třásněnky a jejich škody

Dospělci i nymfy vysávají buňky v povrchových pletivech. ​Vysátá místa se následně plní vzduchem,​což má vliv na vzhled i stav rostlin. V prvních fázích napadení se objevují na listech či květech skvrny, ty bývají zpočátku bílé, později mění zabarvení do žluté či hnědé, případně se na nich objevují i stopy černého trusu. Následně dochází k osychání napadených částí, objevují se i deformace a poškozené části opadávají.

třásněnka(3)

Takto poškozené rostliny mají zakrnělý růst či tvoří méně květů. Někdy se objevuje také metlovitost,​ což je nadměrné tvoření výhonů (u dřevin tzv. vlků).
U některých rostlin vyvolávají toxiny uvolněné třásněnkou​ tvorbu nádorů,​ např. u zelí vyrůstají až 3 mm velké útvary naplněné vzduchem. Je-li napadení slabší, nádory se objevují na prvních listech, při silném napadení jsou nádory i hlouběji (ve středu hlávky).

Čím se třásněnky živí

Dospělci mají různorodou stravu, mimo jiné se živí pylem. Larvy konzumují rostlinné šťávy z listů, ale i okvětních plátků, výhonů a plodů a působí tak většinu deformací rostlin.

Prevence proti třásněnkám

Základním preventivním opatřením je pravidelná důsledná ​kontrola​ rostlin. Při té by neměly být vynechány ​spodní strany listů,​kde se často třásněnky skrývají. Při objevení vajíček či larev je doporučována také okamžitá manuální likvidace.

Všechna stádia třásněnek využívají jako ​skrýš půdu, ​ale i například ​posklizňové zbytky.​ Proto je nezbytným preventivním opatřením pravidelné odklízení těchto zbytků u brukvovité a další zeleniny.

Zabránit v kuklení v posledním stádiu nymfy v půdě můžete pomocí ​netkané textilie.​ Podobně lze použít i křemelinu, kterou nasypete na povrch substrátu. Tyto metody jsou mimořádně účinné zvláště ve sklenících, protože ve venkovních prostorách si nymfa najde snadněji jiný možný prostor pro úkryt. Díky těmto krokům znemožníte další vývoj a tedy další rozšiřování škůdce.

Jako prevence výskytu třásněnek fungují i různá ​základní pěstitelská opatření,​která působí pozitivně na růst a vývoj rostlin. Mimo to platí, že výsev je dobré provádět do půd, které snadno neprosychají.

Preventivní postřiky proti třásněnkám

Proti třásněnkám lze aplikovat jako prevenci​ postřiky na přírodní bázi.​Ty si můžete vyrobit s pomocí vody a skořicového oleje, česneku či chilli papriček. Aplikace domácky vyrobeného přípravku může mít i dostatečný efekt při počátečním napadení. Výhodou těchto postřiků je, že je lze bez obav použít i v domácnosti, což v případě hotových postřiků říci nelze. Pokud se vám přírodní postřik nechce míchat doma, můžete použít Prevgard.

třásněnka(2)

Lepové desky proti třásněnkám

Monitoring třásněnek ​pomocí lepivých modrých pastí na třásněnky j​e užitečný hned z několika důvodů. Jednak slouží jako vhodná prevence, ale také mohou pomoci s eliminací těchto škůdců, jejich efekt je nejpatrnější v počátečních fázích. Nejčastěji mají tyto pasti podoby papírových archů ​s​e světle jasnou modrou barvou, která třásněnky přitahuje. Lze je navíc užít j​ak v zahradě, tak i v domácnosti.​
Občas je dobré s pomocí lupy provést kontrolu. Na lepové pasti se zachytí pouze létající dospělci.

Jak se zbavit třásněnek

Existuje řada prostředků a rad, jak se zbavit třásněnek. Výše preventivní opatření mohou z počátku být nápomocné, nemohou však být zcela účinné při silném napadení. Před tím, než se rozhodnete použít jeden z mnoha přípravků pro likvidaci savého hmyzu, doporučujeme vše důkladně zvážit. Přípravků pro likvidaci třásněnek existuje řada. Obvykle se jedná o koncentráty pro výrobu postřiků či samotné hotové postřikové přípravky.

Přírodní prostředky proti třásněnkám

Mimo klasické insekticidní postřiky jsou na trhu dostupné  také přípravky s kratší ochrannou lhůtou a s nižší škodlivostí vůči okolnímu prostředí. Těchto přípravků pro likvidaci savých škůdců je na trhu hned několik.

Neem Azal je přípravek na rostlinné bázi vhodný​pro ošetření v počáteční fázi napadení třásněnkou ​či jiným savým škůdcem. Jeho užití se doporučuje bezprostředně po zaznamenání výskytu. Jak už název přípravku napovídá, hlavní účinnou složkou je olej z exotického stromu Neem, Nimba (Zaderah indický). Jedná se o strom, který je populární mimo jiné i v ajurvédské medicíně.

Rock Effect můžete bez obav použít při zbavování se třásněnek na zelenině, bylinkách i okrasných rostlinách. Jeho nespornou výhodou je velmi ​krátká ochranná lhůta – pouze 1 den.​ V praxi to znamená, že přípravek můžete použít pro ošetření jeden den a už za 24 hodin můžete bez obav s rostlinami manipulovat či je sklízet a konzumovat jejich plody.
V tomto přípravku je​ hlavní účinnou složkou olej z exotické dřeviny​​ Pongamia pinnata (syn. Millettia pinnata), z​námé pod českým názvem kaleda lysá.

Nejlepší postřik proti třásněnkám

Nejspolehlivější způsob jak zbavit rostliny třásněnek je použití chemických postřiků určených proti savým škůdcům.​ Nejznámější a nejpoužívanější je karate. Nyní ho lze pořídit v inovované podobě. ​Karate se Zeon Technologií​ na rozdíl od původní receptury obsahuje kapsle, které prodlužují délku účinnosti. Přípravek obsahuje pyrethroidy, což jsou syntetické látky podobné pyrethrinu, který přirozeně produkuje například kopretina starčkolistá.

Insekticidní složka obsažená v přípravku Karate se Zeon technologií působí širokospektrálně, ​proti většině savému a žravému hmyzu.​ Zároveň má repelentní účinek a díky speciálním kapslím je světlo stabilní a dlouhodobě účinkující. Optimální teplota pro ošetření je​20–25 °C.​ Vyšší teploty snižují jeho účinnost. Za nás je tedy nejlepší postřik proti třásněnkám Karate. Jeho brzká jarní aplikace navíc výrazně snižuje také výskyt svilušek.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: