Jak se zbavit píďalek

Jak vypadá píďalka

Píďalky (​Larentiinae​) je označení pro malé noční motýly.

Jde o rodově a druhově bohaté podčeledi, jejíž členové mají rodový název obvykle píďalka, v některých publikacích se můžeme setkat také s označením vlnopásník, šerokřídlec či píďalička.

píďalky

Zástupci této skupiny mají menší rozpětí křídel (okolo 20 mm). Jedná se v podstatě o noční motýly s výrazným cik-cak vzorem na křídlech a nenápadným zabarvením.

Samičky mají na rozdíl od samců​ křídla redukovaná na pahýly​, a tak nejsou schopné letu.

Za škůdce považujeme především stádium housenky, které okusuje části rostlin.


Některé z druhů píďalek na našem území

Píďalka angreštová (Abraxas grossulariata)

Také známá jako​ skvrnopásník angreštový​. Dospělci měří přibližně 20 mm, mají černou hlavu, hruď spolu se zadečkem je zabarven oranžovo žlutě s černými skvrnkami a s 2 oranžovými pásy. Bílá křídla s černými skvrnami mají rozpětí až 44 mm. Vajíčka p. angreštové jsou žlutá, oválná, velká přibližně 0,9 mm. Její housenky jsou pestře zbarvené a porostlé lesklými chloupky, podobné jsou viditelné i u dospělce.

Píďalka podzimní (Operophtera brumata)

Někdy označovaná jako ​vlnopásník ovocný​ či píďalka zimní menší. Dospělci mají přední křídla světle hnědá s tmavou kresbou, přičemž zadní jsou šedá. Rozpětí samčích křídel je okolo 3 cm. Hnědošedé samičky kladou vajíčka velká okolo 0,8 mm. Ta mění postupně barvu ze světle zelené do tmavé.​ Housenky dorůstající délky až 3 cm​ a jsou zeleně až hnědě zabarvené. Po stranách mají 3 bílé pásy a jeden tmavozelený.

Píďalka zhoubná (Erannis defoliaria)

Známá také jako ​píďalka zimní​. Samci mají světle žlutá křídla s tmavými skvrnami přičemž bezkřídlé samičky jsou zelenavě šedé. Vajíčka jsou podobná píďalce podzimní, avšak měří až 1 mm. Housenky mají​ hnědočervené zbarvení​. Na hřbetu mají tmavou dvojitou čáru či rudé skvrny. Od píďalky podzimní ji odlišuje pouze vzhled a fakt, že její housenky listy nespřádají ani nesvinují.

Výskyt píďalek

Píďalka podzimní žije a škodí na ovocných dřevinách převážně ​na třešních, meruňkách, slivoních, jabloních​, ale i na listnatých a jehličnatých stromech. Podobně široké spektrum rostlin, na kterých škodí, má i p. zhoubná. Najdeme ji ​na bříze, jilmu, buku, lípě​ i na ovocných a dalších dřevinách.
Zato p. angreštovou nacházíme především ​na keřích angreštu a rybízu​.

Optimální podmínky pro ​přemnožení píďalek​ přináší ​vlhké a chladné léto​ a mírně vlhký podzim s dlouhým obdobím mrazu. Za to horký a suchý rok je pro ně nepříznivý.

Životní cyklus a rozmnožování píďalek

Píďalka podzimní

Samičky pozdě na podzim šplhají po kmenech stromů a kladou vajíčka jednotlivě na větve. Housenky se líhnou pak na jaře v době rašení pupenů. Pouští se do ​listů i květenství a zdržují se uvnitř smotků​. Ožírají i plody a základy pecek a jader, zvláště u třešní, slivoní a jabloní. V červnu se kuklí, většinou v půdě. Dospělci se líhnou v pozdním podzimu.

Píďalka angreštová

Housenky přezimují v zámotcích umístěných obvykle na listech. S příchodem jara vylézají a ožírají pupeny a mladé listy. Později se pouští i do starších listů. Během června dochází ke kuklení do vláknitého zámotku, který je uložený mezi listy v trávě, na povrchu půdy apod. Vylíhlí motýli p. angreštové​ vylétají ven v druhé polovině července​ a během srpna, aby nakladli vajíčka. Ta umisťují ve skupinách po 10 až 15 kusech na spodní stranu listů angreštů a rybízu.

Píďalka zhoubná

Motýli se objevují od konce září do listopadu, příp. prosince. Oplodněné samičky vylézají do korun stromů, kde kladou v malých skupinkách vajíčka poblíž pupenů nebo přímo na pupeny. Po přezimování se během dubna líhnou housenky. Ty žijí jednotlivě a na rozdíl od housenek p. podzimní ​nespřádají listy​. Žír ukončují na přelomu června a července, kdy se v řídkém zámotku kuklí v půdě.

Jak škodí píďalka

Počínání housenek může zpočátku ledaskomu uniknout. Když se mladé housenky pouští do právě narašených pupenů a mladých lístků, zanechávají za sebou spíše menší stopy. Spolu s růstem rostlin i škůdců se však zvětšuje i míra škod, které působí. ​Deformované květy a listy​ nemohou naplňovat svou funkci, a díky tomu se zhoršuje celkový stav dřevin. V pozdějších měsících housenky okusují i celé plody, mnohdy až do jejich jádra. To vede k jejich opadu či k výrazným deformacím.

Čím se píďalky živí

Píďalka švestková

Stravu housenek tvoří listy, květy a plody dřevin. Dospělci žijí velmi krátce a živí se šťávami rostlin.

Prevence výskytu píďalek

Základní prevencí výskytu píďalek je pravidelná ​údržba a péče o zeleň​. Nezbytné je odklízení poškozených částí rostlin, listí apod., kde by se jinak mohly píďalky ukrýt.
Vhodnou prevencí je i podpora jejich přirozených nepřátel. Mezi ty patří​ sýkorky, rehci​ a další ptáci, kteří konzumují jejich vajíčka v zimním období. Zajistíte-li těmto ptákům vhodné podmínky ve vašem okolí například pomocí budek, můžete si být jisti, že vás tito škůdci příliš trápit nebudou.

Život housenek a kukel ohrožují dále různí parazitoidi. Ti se vyskytují obvykle tam, kde je v uměle vytvořených kulturách přiměřená rovnováha, mají možnost úkrytu apod.

Lepové pásy a nátěry

Pásy či lepové nátěry s nechemickým složením jsou ideální​ pro monitorování a prevenci výskytu píďalek​ a dalších lezoucích škůdců. Instalaci pásů či nátěr provádíme přibližně v polovině října. Správně načasovaná aplikace zabrání bezkřídlým samičkám píďalek vylézt do koruny stromů a naklást zde vajíčka.

Aplikaci  lepového nátěru na důkladně​ očištěný kmen​ provádíme pomocí špachtle ve výšce 1–1,5 m. Výsledný nátěr by měl mít podobu prstence širokého 8–10 cm a vrstva lepu by měla být minimálně 1–2 mm vysoká.

Lepové pásy upevňujeme na strom,  jsou-li v blízkosti i kolíky, tak i na ně. Po jejich aplikaci provádíme pravidelnou kontrolu. Přilepený hmyz a mechanické nečistoty ihned odstraňujeme. Jsou-li pásy velmi znečištěné, je nutné je vyměnit. Jinak hrozí, že je škůdce bez potíží překoná.

Jak se zbavit píďalky

Ochrana proti píďalkám se provádí ​během března–dubna a října–listopadu​. Jarní zásah by měl být proveden při výskytu 3 a více housenek na 20 pupenech letorostů. V rámci podzimní ochrany používáme zejména ​lepové pásy​ (oboustranné) nátěry či lepové spreje. Možností, mimo ty, co jsme už zmiňovali v sekci prevence, jak se zbavit píďalek, je ještě několik dalších.

píďalka - housenka

Biologická a nechemická ochrana

Mimo lepové pásy a nátěry najdeme na trhu i několik dalších produktů pro ochranu rostlin bez chemie. Jsou to buď produkty na bázi extraktů či olejů z rostlin se silným insekticidním účinkem nebo se jedná o bezpečně zabalené biologické nepřátele píďalek.

Přípravek ​Lepinox​ v sobě obsahuje bakterii ​Bacillus thuringiensis.​ Ta produkuje protein narušující trávicí ústrojí housenek​ a následně vyvolává jejich ochromení. Housenka, která zkonzumuje část rostliny, která je Lepinoxem ošetřená, přestává s okusem a během 2–5 dnů hyne. Přípravek je účinný pouze na housenky, které jako jediné z vývojových stádií píďalek se živí žírem rostlin.

Nechemický postřikový přípravek ​Neem Azal​ je vyroben z výtažku tropického stromu Zederah indický (​Azadirachta indica​)​ ​známého jako Neem či Nimba. Roztok po aplikaci proniká do listů a rostlina jej dále rozvádí ve všech svých pletivech. Pustí-li se housenka do žíru, infikuje se a následně uhyne. K pozastavení celé populace, v závislosti na její velikosti, dochází po několika dnech. Jako první dochází k pozastavení aktivity housenek.

Postřiky proti píďalce

Existuje řada postřiků vhodných​ pro likvidaci žravých škůdců​ potažmo housenek motýlů. Mezi základní a na trhu dostupné patří například ​Fast K​ a ​Fast M​. Výhodou těchto postřikových přípravků je, že jsou k dostání už ve zředěné podobě a to i s rozprašovačem. Pro samotnou aplikaci nepotřebujete žádné další nádoby či pomůcky. K dostání jsou i náhradní náplně. Vzhledem k tomu, že se však jedná o přípravek malého objemu (500 ml), můžeme jej doporučit pro prvotní zásah proti píďalkám. Při větším napadení by jeho užití nemuselo být příliš praktické.

housenka píďalky na listě

Při větším zásahu se tedy doporučuje namíchání vlastního postřiku z koncentrátu Mospilan nebo Karate. Oba přípravky patří mezi známé širokospektrální insekticidy. Firma Agro Bio Opava před nějakou dobou přišla s inovovaným ​Karate se Zeon technologií​ s kapsulemi. Ty mimo jiné zajišťují, že nedochází k ztrátě účinnosti pesticidu v důsledku působení slunečního záření. Dle doporučení výrobce je Karate vhodný ​pro aplikaci na ovocné dřeviny před kvetením​.

Přípravek působí okamžitě a má dlouhodobě reziduální účinek (potlačuje výskyt dalších škůdců).

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: