Jak se zbavit much

V domácnosti se setkáváme s různými druhy polétavého hmyzu. Ať už je to moucha domácí, octomilka nebo třeba smutnice, vždy se jedná o “hosty”, které doma nevidíme rádi. Mouchy mohou kontaminovat potraviny v kuchyni i obtěžovat členy domácnosti. Jak se zbavit much a co dělat, aby do interiéru vůbec nelétaly?

Mouchy v domácnosti

Poblíž lidských obydlí, ale i v nich žije hned několik druhů much. Patří mezi ně například:

  • moucha domácí (Musca domestica)
  • bzučivka rudohlavá (Calliphora vomitoria)
  • octomilka (Drosophila species)
  • masařka obecná (Sarcophaga carnaria)
  • smutnice

Některé z těchto druhů lákají zbytky potravin, jiné odpadky nebo květináče z půdou, do které mohou naklást svá vajíčka. Většinou se jedná o synantropní druhy, které žijí především v blízkosti člověka. 

Mouchy nejsou jen obtížným hmyzem. Tím, že sedají na různé povrchy, včetně hnijících odpadků a fekálií, jsou původci mnoha chorob a mohou tak kontaminovat jídlo i povrchy v kuchyni. 

Preventivní opatření proti mouchám

Prvním a nejdůležitějším krokem v boji s mouchami je prevence. Nezbytné je zamezit hmyzu přístupu do domu i zdroje potravy. Do oken tedy instalujeme sítě proti hmyzu. Ty jsou velmi efektivní proti mouše domácí a jí podobným druhům, ovšem například takovým octomilkám často v průniku do interiéru nezabrání. 

moucha domácí(3)

Dalším krokem je udržování čistoty. Pravidelně vynášejte odpadky, čistěte sifony a nenechávejte v kuchyni zbytky jídel nebo otevřené potraviny a nápoje. Ovoce je vhodné co nejdříve zkonzumovat, případně přikrýt nějakým poklopem.

Přírodní tipy a babské rady, jak se zbavit much

Vydáte-li se přírodní cestou, je potřeba vědět, co nesnášejí mouchy. Využít můžete některý z takzvaných “přírodních repelentů” - jedná se o aromatické rostliny, případně jejich esenciální oleje. Mezi takové druhy patří především levandule, máta, bazalka nebo eukalyptus. Bylinky můžete pěstovat přímo na okenních parapetech v truhlících, případně přidat pár kapek kvalitního esenciálního oleje do aromalampy.

Další “babská rada na mouchy” je zavěšení třpytivých zvonkoher nebo lapačů slunce do oken. Mouchy údajně nemají rády podobné odlesky a místu se raději vyhnou. Octomilky pak můžete nalákat do různých pastí s octem nebo pivem.

Domácí past na mouchy

Nemáte-li zrovna po ruce klasickou mucholapku, můžete si vyrobit improvizovanou lepivou past na mouchy i doma. Postačí vám k tomu pečicí papír a med nebo lepivý sirup. Z papíru vytvoříte proužky, potřete sladkým a lepivým sirupem a položíte například na okenní parapet. Další variantou je PET lahev naplněná sirupem či vinným octem. Vůně tekutiny mouchy naláká do lahve a obvykle se uvnitř utopí nebo již nenajdou cestu ven.

Přípravky proti mouchám

Selžou-li všechny pokusy o likvidaci přírodní cestou, využijte některý z přípravků či potřeb určených na likvidaci much. 

  1. Plácačky na mouchy

Plácačka na mouchy by neměla chybět v žádné domácnosti. Je to rychlé řešení pro všechny, kteří mají sítě v oknech, ale čas od času se třeba při větrání dovnitř nějaká moucha dostane. Vybírat můžete mezi klasickou, ale i elektrickou plácačkou, která usmrtí hmyz elektrickým napětím.

  1. Spreje na mouchy

Na přemnožené mušky platí také různé insekticidní přípravky ve spreji. Účinným pomocníkem je například Bros - spray proti mouchám a komárům, jeho ekologičtější variantou je pak BROS Zelená síla - Sprej proti mouchám a komárům.

mucholapka

  1. Lepicí pasti na mouchy

Mouchy lze snadno přilákat na různé vůně a feromony. Toho využívají pasti s lepkavým povrchem, na které hmyz sedne a už se neodlepí. Pokud nejste fanoušky klasických mucholapek, které visí ze stropu, vsaďte na nenápadné samolepky na okna proti mouchám. Do dětského pokoje zvolte pestrobarevné samolepky proti mouchám s motivem motýlů.  Pokud vás mouchy trápí u hospodářských zvířat, je potřeba použít těžší kalibr. Z vlastní zkušenosti můžu do stájí na mouchy doporučit stájovou mucholapku Bros.

stájová mucholapka(4)

  1. Elektrický odpuzovač much

Elektrický plašič much vysílá ultrazvukové signály, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné. Hmyzu však vadí, a tak se těmto místům raději vyhne. Jedná se o ekologické řešení vhodné i k použití na zastřešené terase, kde není možné instalovat sítě proti hmyzu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: