Mravenci jsou problémem především v interiéru - v tomto případě nejčastěji bojujeme s faraony, kteří preferují teplo a sucho lidských obydlí. V zahradě je jejich výskyt běžný a jsou žádanou součástí přírody. Někdy si však mohou stavět rozlehlá mraveniště v trávníku a postupně likvidovat rostliny v záhonech i ve skleníku. Jak se proti přemnožení mravenců v zahradě účinně bránit?
Jak mohou mravenci v zahradě škodit?
Mravenci do přírody, tedy i do našich zahrad patří a najdeme je prakticky v každém trávníku. Jsou nezastupitelným článkem ekosystémů - zajišťují provzdušnění půdy, podílejí se na tvorbě humusu i rozkladu odumřelých částí rostlin nebo mrtvých těl jiného hmyzu a udržují mnoho symbiotických vztahů. Některé z těchto vztahů jsou pozitivní, jiné už pro člověka tolik ne.
Jedním z nich je symbióza s mšicemi. Právě to je hlavním důvodem, proč většina zahrádkářů proti většímu výskytu mravenců bojuje. Tento organizovaný a inteligentní hmyz totiž mšice “chová”, podobně jako lidi hospodářská zvířata. Mravenci je nechávají “pást” na rostlinách v záhonech, chrání je před predátory, přenášejí je na místa s dostatkem potravy a zajišťují jim optimální podmínky pro život. Mšice vylučují lepivou tekutinu zvanou medovice, kterou mravenci milují a slouží jako jejich potrava.
Nemají-li mravenci dostatek potravy pro své početné společenství, vydávají se na výpravy do záhonů, na ovocné stromy a keře. Zde hodují nejen na pupenech a nektaru z květů, ale také přímo na plodech, které tímto způsobem znehodnocují.
Přítomnost mravenců v zahradě může být nepříjemná i pro jejich mnohdy bolestivé kousnutí při sezení v trávě nebo odpočinek u bazénu. Hmyz se také ze zahrady může snadno přesunout do domu, kde hledá další zdroje potravy v kuchyni.
Babské rady a eko tipy na mravence v zahradě
Vzhledem k tomu, že se mravenci pohybují mezi zeleninou, ovocem a vlastně po celé zahradě, je dobré využít spíše ekologické prostředky k jejich likvidaci. Které to jsou?
- Esenciální oleje - ty fungují spíše v interiérech, dají se ale použít i venku. Stačí do rozprašovače nalít roztok čisté vody a zvoleného oleje, a tekutinou postříkat místa, kudy mravenci nejčastěji chodí. Dobře fungují esence z cedrového dřeva, pačuli nebo tea tree.
- Dětský pudr - zásyp pro miminka mravence udusí a ostatním zvířatům či rostlinám neuškodí. Stačí pudr nasypat do vchodů mraveniště a přímo na mravence. Postup je třeba opakovat a provádět v době sucha.
- Vápno - hašené vápno je skvělým hnojivem pro zahradu, funguje však jako účinná dezinfekce a mnohdy i dezinsekce. Hmyzu žijícímu hlouběji pod zemí neublíží, mravenci, kteří se pohybují po povrchu půdy ho ale v lásce nemají.
- Droždí s cukrem - z těchto dvou ingrediencí stačí po přidání trošky vody vytvořit hustou kašičku a rozmístit ji k mraveništi a na cestičky, kudy se hmyz pohybuje. Pro mravence je chuť a vůně kašičky neodolatelná, začnou ji konzumovat a ve velkém snášet i dalším mravencům do hnízda. Po nějaké chvíli však začne droždí s cukrem v mravencích kvasit a kvůli rozpínajícímu se plynu v trávicím traktu hynou.
- Vroucí voda - víte-li, kde mají mravenci mraveniště, můžete jej zalít horkou vodou přímo z konvice. Použijte větší množství vroucí vody, nebo kolem mraveniště postavte “bariéru”, která horkou vodu udrží na místě déle. K tomu skvěle poslouží například keramický květináč obrácený dnem vzhůru.
Co s mravenci ve skleníku?
Ve skleníku lze samozřejmě použít všechny výše zmíněné tipy. Díky vyšší teplotě a uzavřenějšímu prostoru se ale nabízí i další preventivní opatření.
Proti mravencům skvěle funguje vysazení citrusových rostlin. Ty obsahují látku limonen, na kterou mravenci nereagují dobře a většinou je udusí. Stejně účinné je i pěstování chilli papriček a kajenského pepře. Pokud plody nevyužijete, stačí je nasušit, pomlít a vzniklý prášek vysypat ve skleníku nebo z něj smícháním s vodou vytvořit přírodní postřik.
Podobné “domácí repelenty a postřiky” se dají vytvořit i z jiných surovin. Stačí smíchat třeba ocet a vodu v poměru 1:1, rozmixovat pomerančové slupky s vodou, rozmíchat ve vodě pepř nebo chodníčky a obrubníky ve skleníku postříkat jarovou vodou.
Účinné prostředky k hubení mravenců v zahradě
- Eko křemelina - pro využití v zahradě je ideální. Je ekologická a používá se i v potravinářství, takže se nemusíte obávat o děti, domácí zvířata a další živočichy v zahradě, ale ani o vaši zeleninu či bylinky. Prášek rozsypejte na místa, kde se mravenci vyskytují. Ti jím projdou a nalepí se na jejich tělo, postupně z něj vysaje vlhkost a doslova je vysuší.
- Kyselina boritá a borax - tyto látky v zahradě používáme především tam, kde nepěstujeme jedlé rostliny a kde se nepohybují děti ani domácí zvířata. Z kyseliny borité se připravuje roztok s vodou a cukrem. Roztok se nalije na vatu a ta se pokládá poblíž mraveniště. Borax můžete smíchat s medem nebo s arašídovým máslem.
- Lepicí pásy - pokud se mravenci vydávají na výpravy za ovocem na stromech, opatřete jejich kmeny lepicími pásy, které zabrání lezoucímu hmyzu dostat se do koruny k plodům.
- Biologicky rozložitelný postřik - Loxiran S je postřik určený pro likvidaci mravenců venku. Obsahuje účinné látky s neurotoxickými účinky na hmyz. Některé složky však mohou škodit i užitečnému hmyzu jako jsou včely a další opylovači, proto by tento krok měl být tím posledním, kdy jiné metody selhaly.