Komáři patří do čeledi komárovití (Culicidae). Jsou vybaveni 2 páry blanitých křídel, přičemž ty zadní jsou zakrnělé (haltery) a slouží k udržování rovnováhy.
Nejběžnější rody a druhy komárů v ČR
Culex
Členové tohoto rodu jsou velcí 3,5–5 mm, mají světle hnědé zabarvená těla a jsou pokrytí šupinami. Při usednutí je zadeček skloněn k podložce, sosák a tělo svírají tupý úhel. Makadla samic jsou kratší než sosák, u samců je délka shodná. Nejznámějším zástupcem je komár pisklavý (Culex pipiens).
Anopheles
Dospělci tohoto rodu nemají zadeček pokrytý šupinami. Makadla mají stejně dlouhá jako sosák, přičemž u samečků jsou na koncích zduřelá. Při usednutí tělo velké 5–7 mm svírá ostrý úhel. Mezi nejznámější zástupce patří Anopheles messeaeči Anopheles claviger.
Aedes
Komáři tohoto rodu jsou tmavě hnědí až černí, dlouzí 4–8 mm. Jejich tělo je pokryto šupinkami. Makadla samic jsou kratší než sosák, u samců je délka shodná. Při usednutí je zadeček skloněn k podložce a sosák i tělo svírá tupý úhel. Nejznámějším zástupcem je komár tygrovaný (Aedes albopictus).
Výskyt komárů
Zástupci čeledi komárovití se vyskytují téměř ve všech částech světa, mimo centrální Antarktidu. Jsou schopni přežít jak zimu, tak i silná vedra.
Na našem území registrujeme přítomnost přibližně 6 rodů s téměř 50 druhy zvláště během pozdního jara a léta.
V blízkosti obydlí se setkáváme nejčastěji s komáry rodu Culex a Anopheles. Největší množství komárů se nachází obvykle v lužních lesích, v blízkosti vodních toků a rybníků.Tato místa jim totiž poskytují potřebné podmínky pro vývoj další populace. Líhništěm mohou pro ně být však i louže, zatopené sklepy, nádoby s vodou jakožto sudy a bazénky.
Rozmnožování komárů
Po spáření se samice vydávají hledat zdroj krve, aby mohly naklást vajíčka. Za svůj život nakladou několikrát 100 a více vajíček a to po každém nasátí krve.
Zástupci rodu Aedes umisťují vajíčka na místa jako jsou tůně,mokřiny či vyschlé prohlubně, které po tání bývají zaplaveny a kde následně dochází k líhnutí larev.
Zato členové rodů Anopheles, Culex kladou vajíčka jednotlivě či v shlucích na vodní hladinu,z nichž se líhnou larvy následující rok až po přeschnutí či přemrznutí.
Larvy prochází 4 fázovým vývojem ve stojaté vodě, kdy dýchají vzduch pomocí trubiček na zadečku. V první fázi jsou jedinci velcí sotva jako špendlíková hlavička, v poslední fázi měří až 1 cm. Dospělec je schopen letu už hodinu po vylíhnutí.
Proměna larvy v dospělce trvá několik dní až několik týdnů, a to v závislosti na teplotě a dalších okolnostech. Komáři, kteří se zakuklí na jaře se líhnou přibližně po 1–2 měsících. Těm, kteří se zakuklí v létě stačí k dokončení vývoje mnohdy jen 5 dní.
Pokud jde o kalamitní komáry, jejich množství je závislé na výši hladiny vody v aktuálním roce a také na tom, zda v tůních nedojde k vyschnutí dříve než larvy dospějí.
Jak dlouho žijí komáři
Samečci žijí obvykle jen několik dní a po páření hynou. Některé druhy samiček jsou schopny žít až 1 rok, někdy i přezimují.
Jak škodí komáři
Už jen samotná přítomnost komárů, často hlučná, v podvečerních a večerních hodinách není příjemná. Jejich bodání je navíc bolestivé, nepříjemné a svědivé. V oblastech, kde často dochází k přemnožení jako je Podyjí a Pomoraví, se stává pobyt venku během hlavní komáří sezóny v podstatě nemožný.
Komáři sají nejen lidskou, ale i zvířecí krev,v jistých případech může jejich nenasytnost vést i k jejich uhynutí. Mimo to jsou komáři přenašeči některých zvířecích chorob jako je červivost a leishmanióza.
Nelze vyloučit, že tento hmyz může přenést i některá onemocnění i na člověka. Dnes je to méně časté, avšak v minulosti to byla například závažná malárie, kterou na lidi přenášeli komáři rodu Anopheles a to až do poloviny 50. let tohoto století, zvláště na jižní Moravě a východu Slovenska.
Čím se komáři živí
Téměř všichni komáři se živí primárně nektarem a různými rostlinnými šťávami.
Samičky většiny rodů jsou schopny sát krev (hematofágie). Ta je pro ně nezbytným zdrojem bílkovin potřebným pro tvorbu vajíček.
Mezi komáry najdeme však i predátory, jsou jimi zástupci rody Toxorhynchites patřící mezi největší známé komáry, jejichž potravou jsou larvy jiných druhů komárů.
Jak se zbavit komárů
Prevence výskytu
Za úplně základní prevencí výskytu létajícího hmyzu je považována moskytiéra, která je běžnou součástí bydlení v mnohých exotických zemích. Podobnou službu nám zajistí i sítě v oknech a dveřích, které znemožňují vlétnutí komárů. Ty ale nemohou účinně fungovat, je-li špatně zajištěné těsnění a v domě jsou nepatrné otvory, kterými se škůdce může dostat dovnitř. Důležité je tedy provádět pravidelné kontroly a v případné nedokonalosti zakrýt pomocí silikonového těsnění. V místnostech je dobré také často větrat, neboť to je komárům nepříjemné.
Vzhledem k tomu, že komáři vyhledávají pro kladení vajíček nejrůznější plochy stojatých vod, je lepší je odstranit. Máme na mysli kaluže, zbytné nádoby s vodou apod. Nádoby s vodou můžeme také ošetřid larvicidy proti larvám komárů.
Rybníky a bazény bychom dle uvážení měli ošetřovat pomocí vhodných prostředků. Přítomnosti komárů na pozemku také zabráníte pravidelnou péčí (stříhání, sekání,...) o trávník a keře.
Jak se bránit proti štípání komárů
Vydáváme-li se do přírody, do oblastí, kde se to komáry jen hemží, je dobré se na to připravit.
Vhodné je aplikovat přípravek na kůži a oděv. Většina repelentů proti komárům obsahují hlavní účinnou látku DEET. Účinnost repelentů se pak odvíjí od koncentrace látky v přípravku. Čím větší koncentrace DEET, tím lepší účinek. Dobrou a účinnou alternativou jsou přírodní repelenty Incognito. Při volbě oblečení je vhodné zvolit volný zahalující oděv.
Domácí tipy a triky proti komárům
Proti komárům můžete vyzkoušet řadu rostlin, jejichž aroma je pro ně odpuzující. Ať už je to máta, bazalka, šalvěj, libeček, česnek, citronová tráva,stačí když je umístíte například sušené ve svazcích okolo oken a dveří. Některé z nich můžete i snadno pěstovat v truhlících před okny či přímo na záhonech.
Nepříliš dobře působí citronelové svíčky, spirály proti komárům, či aromatické oleje. Komáry odpuzují slabě, a samy o sobě většinou k jejich vypuzení nestačí.
Pasti na komáry
Past s droždím nevábí komáry ani tak pro svou vůni, ale proto, že v ní díky vybraným ingrediencím dochází k vylučování oxidu uhličitého. Ten je pro komáry mylným signálem pro přítomnost oběti, kterou by mohli vysát. Než jim to ale dojde, jsou už chyceni.
Jak vyrobit past na komáry
Pro výrobu pasti s droždím budete potřebovat PET lahev, kterou přibližně ve dvou třetinách rozříznete, tak aby horní část šlo vsadit hrdlem dolů do spodní části. Po té si připravíte návnadu z droždí, 1 lžičky cukru a přibližně 150 ml vody, kterou umístíte do spodní části a následně uzavřete horní částí láhve.
Miska s mýdlovou vodou přivábí komáry díky své vůni a mýdlové bubliny jim znemožní odletět. Stačí si v misce rozmíchat mýdlo nebo jar s vodou nádobku umístit do prostoru.
Nevýhodou podomácky vyrobených pastí je jejich omezená doba fungování.
U drožďové pasti nemůžeme počítat s efektivním působením delším než jeden den. Dále se s těmito nástrahami špatně manipuluje a mnohdy působí i nevzhledně. Vzhledem k tomu, že nejsou nijak zajištěné, mohou se snadno vylít, zničit apod.
Hubení komárů
K účinné likvidaci komárů existuje řadu typů přípravků. Při jejich výběru byste se měli vždy orientovat podle konkrétního problému a místa, kde je chcete užít.
Plácačka na komáry
Klasikou všech klasik však neuděláte chybu nikdy. Plácačka je vhodné okamžité řešení. Ovšem vyžaduje od vás ochotu sledovat škodlivý hmyz a případně jej i pronásledovat. Také se s ní nedá řešit efektivně větší napadení. Nyní je oblíbená modernější elektrická verze plácačky, která hmyz zabíjí elektrickým výbojem. Komára tak pohodlně zabijete i za letu.
Insekticidní spreje proti komárům
Pro okamžitou likvidaci komárů s jistým výsledkem jsou ideální různé insekticidní aerosoly, postřiky, či spreje proti komárům, které působí při přímé aplikaci ihned. Většinou mají i dlouhodobý účinek po aplikaci na plochy a dlouhodobě tak snižují výskyt škůdců.
Odpařovače proti komárům do interiéru
Odpařovače proti komárům jsou dobré pro dlouhodobější ochranu před komáry v uzavřených prostorách. Výhodou je jejich možné opakované užití a dobrá účinnost. Nevýhodou je, že celou noc dýcháte chemické výpary.
Zvukové odpuzovače komárů
(např. Weitech) vydávají zvuk o frekvenci 3 400–22 000 Hz napodobující zvuky komářích samců. Na něj jsou samičky v období páření, kdy nejeví zájem o samce, přecitlivělé. Slyší-li jejich zvuky či zvuky, které jsou těm samčím podobné, místu se raději vyhnou. Výhodou těchto zařízení je, že nevyžadují žádnou pravidelnou výměnu náplně a jsou nechemické. Můžete je tak bez obavy použít i v pokojích, kde pobývají přecitlivělé osoby či děti.
Zvukové odpuzovače komárů se dají využít tam, kde jepřipojení k elektrické síti. Existují také modely na baterie,vhodné i na ochranu při outdoorových aktivitách jako je rybaření. Přístroj je však mírně slyšitelný, v závislost na nastavení, pokud jej máte blízko u hlavy, může vám vadit.
UV lapače komárů
Zatímco odpuzovače zajišťují, aby se komáři nedostali do prostoru, kde jej umístíte, světelné lapače je velmi silně přitahují svým UV zářením. Po té, co se k nim hmyz přiblíží, je polapí a následně usmrtí. UV lapačeje lepší umisťovat dále od místa, než sedíme. Předejdeme tak nepříjemnému obtěžování. Při aktivitě nevylučují žádnou chemickou látku a jejich světlo není nepříjemné lidskému ani zvířecímu zraku.
Jsou vhodné i do dětských pokojů a dalších místností, kde je častá přítomnost osob. K dostání jsou na trhu různé modely, s pomocným ventilátoremči bez něj. Mimo lapače, které se zapojují přímo do zásuvky existují i UV lampy proti hmyzu,které se snadno zavěšují do prostoru. Tato zařízení vyžadují zapojení do sítě, občasnou kontrolu zásobníku, do kterého je zachycen hmyz. Provoz je jinak nenáročný a je lze je používat denně bez jakéhokoli omezení.
Spirály proti komárům
Pro pohodové venkovní posezení bez obtížného hmyzu, tam kde nemůžete zapojit odpuzovač do sítě, jsou vhodná různá vykuřovadla jako třeba spirály proti létajícímu hmyzu. Dým doutnající ze zapálených spirál odpuzuje mouchy i komáry, přičemž pro lidi není nijak nepříjemný či dokonce škodlivý. Jedna spirála účinkuje po dobu několik hodin. Pokud však fouká vítr, účinek spirály to výrazně snižuje.
Plošné postřiky proti komárům
Při dlouhodobých potížích, je vhodnější metodou, jak se zbavit komárů, plošný postřik, který se provádí v období výskytu hmyzu. Sadu proti klíšťatům a komárům můžete použít pro ošetření celé zahrady včetně trávníků, zastíněných keřů a dalších míst, kde se komáři či klíšťata nejčastěji vyskytují.
Po aplikaci postřik působí na hmyz kontaktně, požerově a velmi odpudivě (má repelentní účinek). Sada obsahuje jednak insekticidní postřik a adjuvant, který vlivem slunečního záření vytváří polymerový film, zajišťující dlouhodobé působení insekticidních složek. Pro ošetření až 100 m² plochy vám vystačí sada 50+50 ml, pro ošetření plochy nad 100 m² je vhodnější větší balení.
Postřik proti komárům v bytě
Postřik proti komárům můžete provést také v interiéru. Pro tento účel je vhodný například spray proti komárům a mouchám. Po té, co přípravek rozředíte dle pokynů, můžete postřik aplikovat na všechny místa, kde se komáři vyskytují a kde vám činí časté potíže. Postřik proti komárům dobře účinkuje i na další druhy hmyzu. Jeho účinek je rychlý. Po kontaktu s ošetřenou plochou hmyz hyne do 24 hodin,v závislosti na jeho odolnosti. Přípravek účinkuje dlouhodobě, neboť nedochází k odpařování účinné látky, a tak zabraňuje výskytu dalšího hmyzu.