Červotoč chlebový, známý také jako červotoč spížní, představuje drobného škůdce, jehož výskyt může být destruktivní nejen pro zásoby ve spížích, ale také ve skladech, sýpkách, potažmo i v dalších částech domácnosti. Jak tohoto škůdce spolehlivě poznat a jak před ním potraviny uchránit?
Jak vypadá červotoč spížní
Červotoč spížní, latinsky Stegobium paniceum, je známý také jako červotoč chlebový. Tyto přívlastky již napovídají, čím se tento hmyz živí - jedná se především o obiloviny a suché potraviny obsahující škrob.
Tento malý brouk je na první pohled velmi podobný svému příbuznému, který si raději pochutnává na dřevě. Má hnědé tělo zpevněné kutikulou, krovky jsou pokryté chloupky, tykadla jsou členěná na tři segmenty. Pod krovkami jsou ukrytá křídla, která červotoč aktivně používá k letu.
Dospělec se dorůstá přibližně 3 až 4 milimetrů, má zakrnělé ústní ústrojí a nepřijímá potravu. Škody tedy způsobují především larvy, které jsou větší než dospělí brouci - mají asi 5 milimetrů, krémovou barvu a jsou typicky stočené do tvaru “rohlíku”.
Životní cyklus
Červotoč spížní potřebuje ke zdárnému dokončení vývoje (a životu obecně) dostatek světla, tepla a potravy. Je tedy větší pravděpodobnost, že se zabydlí ve spíži o pokojové teplotě, která navíc není tmavá.
Dospělci se do interiéru dostanou společně s napadenými potravinami z obchodu, případně přiletí oknem. Když si samička vyhlédne ideální zdroj potravy pro své larvy, naklade na toto místo vajíčka. Těch může být až sto a při těch správných podmínkách ročně dospějí dvě generace červotočů.
Larvy se z vajíček líhnou asi po deseti dnech. Poté tráví svůj život konzumací okolních materiálů, zatímco rostou, svlékají se a následně se zakuklí. Stádium larvy trvá jeden až čtyři měsíce, dospělci pak žijí přibližně měsíc a půl, většinou ale o něco kratší dobu.
Čím se červotoč spížní živí?
Jak jsme si již v úvodu řekli, červotoč spížní se živí hlavně škrobem. Ten samozřejmě nejlépe získá z našich potravin jako jsou obiloviny, těstoviny, pečivo, rýže či luštěniny. Většinou se ale na tyto zdroje potravy neomezuje a pokračuje dál od spíže.
Usídlit se může například v knihovně, kde se živí lepidlem a papírem. Ve skříni najde potravu u vlněných či kožených oděvech, v ložnici si zase rád pochutná na vypadaných vlasech a zbytcích kůže pod matrací.
Jak poznat napadení červotočem
Červotoče spížního si lidé často zaměňují za jiné druhy hmyzu. Při jeho výskytu v ložnici může dojít k záměně za štěnice, ve spíži za zavíječe a jindy zase za červotoče pronikavého, protože si rád razí cestičky přes dřevo i další materiály.
Tento druh se však ve většině případů jako první pohybuje kolem potravin, teprve později proniká do jiných částí bytu. V blízkosti spíže nebo v kuchyni si tedy všímejte drobných, hnědorezavých broučků. Ti milují světlo a u jeho zdroje také často najdeme mrtvé jedince.
Larvy červotočů si poradí s každým materiálem - v papírových i plastových obalech po nich zůstávají dírky a v jejich okolí drobný “prach” tvořený zbytky po okusu.
Prohlédnete-li potraviny, můžete v nich nalézt larvy “loupákového” tvaru krémové barvy, které jsou často pokryté zbytky potravin.
Jak na červotoče spížního
Prevence hraje klíčovou roli v ochraně potravin a materiálů před invazí červotoče spížního. Skladování potravin v hermeticky uzavřených dózách, udržování čistoty prostředí a uchovávání potravin při teplotách pod 15 °C jsou nezbytným opatřením v případě jakéhokoliv nevítaného hmyzu.
Likvidace červotočů
Pokud se ve vaší domácnosti objeví červotoči, postupujte podle následujících bodů:
- všechny otevřené i neotevřené potraviny v sáčcích, plastových, papírových i hliníkových obalech vyhoďte do koše, igelitový pytel dobře uzavřete a vyneste jej neprodleně do kontejneru
- celý prostor důkladně vysajte vysavačem a umyjte horkou vodou s octem
- poté jej ještě důkladně ošetřete insekticidem ve spreji vhodným k použití v kuchyni, případně křemelinou
- do spíže a poblíž postižených prostor rozmístěte odchytové pasti na potravinové škůdce, případně feromonové návnady nebo lepové pasti
- potraviny, které donesete domů, řádně prohlédněte a hned přesypejte do uzavíratelných nádob
- pokud jste našli červotoče i jinde než v potravinách (například knihy, textilie), umístěte předměty na týden do mrazu