Hmyz do zahrady bezesporu patří. Většina zahradníků se zaměřuje hlavně na škůdce, kteří napadají rostliny a způsobují nemalé škody na úrodě. Zaměřit bychom se ale měli i na hmyz užitečný. Umí si totiž se škůdci leckdy poradit i bez chemie. Jak ho do zahrady přilákat a zlepšit tak celkovou biodiverzitu zahrady?
Čím je hmyz užitečný a proč ho do zahrady přilákat?
Bez některého užitečného hmyzu se nedočkáme úrody, dojde k přemnožení hmyzích škůdců i dalších druhů živočichů a ekosystém zahrady se tak naruší. Nepřítomnost užitečného hmyzu je často způsobena naší nevědomostí. Ať už používáte příliš mnoho nevhodných chemických postřiků, aplikujete je nesprávným způsobem, volíte nevhodné osazení záhonů i trávníku nebo prostor zahrady udržujete až příliš “čistý”.
Přilákat tyto hmyzí pomocníky přitom není nic složitého. Stačí jim nabídnout vhodné podmínky a cestu k vám si už najdou sami. Jejich výskyt mezi záhony je důležitý především pro opylení rostlin. Další výhodou je pak jednodušší boj s mšicemi a dalšími škůdci, kteří mají tendence se rychle přemnožit.
Opylování a lepší úroda
Většina plodin, které na zahradě pěstujeme, je závislá na opylení hmyzem. Bez toho nedojde k tvorbě plodů, případně zůstanou zakrnělé a nebudou se správně vyvíjet. Dostatek opylovačů v zahradě je tedy ke zdárnému vypěstování zeleniny i ovoce stěžejní. Včely, čmeláky, motýly či pestřenky přilákají především barevné květy plné sladkého nektaru.
Přirozená ochrana proti škůdcům
Jak již bylo zmíněno, některý užitečný hmyz si efektivně poradí se škůdci. Jde hlavně o dravé druhy, které se živí menším hmyzem, jako jsou mšice, svilušky, různé larvy, housenky nebo roztoči. V tomto případě nabídneme hlavně dostatek úkrytů či vhodná místa či rostliny k životu a rozmnožování.
Podpora biodiverzity zahrady
Funkční ekosystém je klíčový v každém prostředí a zahrada či sad nejsou výjimkou. Díky přítomnosti brouků a opylovačů zajistíme vyšší úrodu a menší populace škůdců. Dostatek hmyzu ale přiláká také ptáky, hmyzožravé savce, obojživelníky, ale i mikroorganismy a další důležité živočichy.
Které druhy hmyzu přivítat?
- Slunéčka sedmitečná – berušky neboli slunéčka se živí mšicemi. Dospělci pouze minimálně, ovšem jejich dravé larvy si hravě poradí s přemnoženou populací, kterou rychle zredukují.
- Včely – včely jsou asi nejdůležitějšími opylovači vůbec. Přelétají z květu na květ a sbírají pyl. Často pak pokračují ve sběru hned u dalšího květu stejného druhu, čímž rostlinu opylují. Silné včelstvo jednoho úlu denně opyluje i 200 000 jednotlivých květů.
- Čmeláci, pestřenky a další opylovači – podobně jako včely jsou užiteční i čmeláci, pestřenky nebo třeba dlouhozobky. I tento hmyz přelévává mezi květy, které opyluje. Některé druhy mají raději okrasné rostliny, jiné zase užitkové.
- Motýli – mezi důležité opylovače patří i motýli. Nejsou sice tolik efektivní jako třeba blanokřídlí, ovšem díky dlouhému sosáku se dostanou do drobných trubkovitých květů, se kterými si včely a čmeláci neporadí.
- Škvoři – se opět živí mšicemi a za jednu noc jich zlikviduje o sto. Patří také mezi rozkladače, protože nepohrdnou ani mrtvým hmyzem. Někdy se však pustí do zralých plodů, ve kterých vykousávají drobné otvory.
- Zlatoočky – larvy zlatooček se živí mšicemi. Ty na rozdíl od berušek nebo škvorů nežerou vcelku, ale vysají je. Kromě mšic likvidují i třásněnky, vlnatky, molice nebo některé larvy.
- Pavouci – k užitečnému hmyzu se řadí i pavouci, kterým se mnoho lidí spíše vyhýbá. Do svých sítí ale umí pochytat mnoho much nebo komárů.
- Parazitické vosičky – tento hmyz je zajímavý tím, že klade své vajíčka do kukel, larev i dospělců škodlivých druhů hmyzu. Larvy pak požírají hostitele zevnitř a tím ho zahubí.
Vytvořte hmyzu to správné prostředí
Nalákat všechny tyto druhy do vaší zahrádky není složité, chce to ale trochu snahy. Každý hmyz totiž vyhledává něco jiného. Zatímco některému se zavděčíte hmyzím hotelem, jinému vyhovuje záhon plný medonosných rostlin.
Hmyzí domečky a hotely
Berušky, škvoři, čmeláci či včely samotářky ocení dostatek úkrytů. Instalujte do zahrady hmyzí domky a hotely. Využijte různých přírodnin, například šišky, suchou trávu, rákos, bambusové stonky, děravé cihly nebo různá navrtaná dřeva – zkrátka cokoliv, co hmyzu připomene přitozený úkryt.
Například včely upřednostní trubkovité úkryty, do kterých mohou zalézt. Čmelákům se zase líbí domečky na zemi, vytvořit je můžete třeba z rozbitého květináče.
Oblíbené rostliny
Opylovače přilákáte vhodným osazením zahrady. Vytvořte různé trvalkové záhony plné kvetoucích rostlin. Včely a čmeláci milují levanduli, kvetoucí meduňku i mátu, mateřídoušku, kopretiny, jiřiny nebo yzop. V jarních měsících jsou pak jejich první potravou květy vrby jívy nebo různé jarní cibuloviny.
Motýly zase nalákáte na druhy rostlin s trubkovitými květy. Úplnou oázou pro opylovače je pak dřevina s příznačným lidovým názvem “motýlí keř”, odborně komule davidova (Buddleja davidii).
Pítka a bezpečné vodní zóny
V horkých letních dnech hmyz vyhledává také vodní plochy. Pozor na bazény, jezírka a další “hlubokou vodu”, ve které se mnoho brouků utopí. Bazén přikrývejte nebo do něj umístěte dostatek plovoucích předmětů, které hmyz před utonutím ochrání. To samé platí pro jezírka, ve kterých můžete pěstovat například lekníny.
Pítka pro hmyz jsou pak o něco odlišnější než pro ptáky. V tomto případě vezmeme například podmisku od květináče a vyskládáme ji kamínky. Ty poté zalijeme vodou tak, aby byly ponořené jen částečně a ja jejich vrcholky mohl hmyz bezpečně dosednout.
S chemickými postřiky opatrně
Častým nešvarem, kvůli kterému jsou zahrady prázdné a užitečný hmyz bychom v nich hledali jen těžko, je časté a nesprávné používání postřiků. Některé přípravky se musí používat večer, aby neohrozily opylovače. Jiné například jen párkrát za sezónu. Nedodržením pokynů výrobce pak neohrozíte jen škůdce, ale i hmyz, který by měl v přírodě zůstat.
Nabízí se využití různých přírodních či domácích postřiků. Oblíbený je například neemový olej nebo citronella. Neškodný pro včely je pak Neudosan a častou, poměrně šetrnou volbou, je také Rock Effect.