Slimáci jsou snad nejčastějšími nezvanými hosty v našich zahradách. Tito plži bez ulit si rádi pochutnávají na úrodě, nepohrnou listovou zeleninou ani ovocem. V záhonech dokážou napáchat opravdu velké škody, a tak je důležité před nimi rostliny chránit a plže ze zahrady vyhnat. Tipy a rady, jak na slimáky, vám přinášíme v následujících řádcích.
Jak zlikvidovat slimáky?
Jak na slimáky v zahradě? Tuto otázku si někdy kladl asi každý zahradník. Existuje plno různých “zaručených” babských rad a tipů, jak si s těmito škůdci poradit. Některé fungují dobře, jiné prakticky vůbec. To, zda si se slimáky poradíte, závisí také na konkrétním druhu, jejich přemnožení i stavu vaší zahrady. Co tedy pomáhá na slimáky?
Ruční sběr slimáků
Pravidelně procházejte zahradu a sbírejte slimáky, které najdete. Můžete je odnést na vzdálenější místo nebo je zlikvidovat. Nevýhodou tohoto způsobu je, že na “lov” slimáků musíte vyrazit každý den. Plži vylézají nejčastěji v podvečer, kdy už se začíná stmívat, nebo za deště, což jejich ruční sběr ještě ztěžuje.
Jak na slimáky bez chemie
Past na slimáky s pivem
Pivo na slimáky je asi nejznámější babskou radou vůbec. Funguje to tak, že použijete libovolnou lahev či nádobu, kterou naplníte pivem či kvasnicovým roztokem. Hrdlo lahve nebo nádoby musí být v úrovni země (ještě lépe asi centimetr nad zemí, aby se do pasti nechytali jiní živočichové - okraje nádoby však musí být hladké), je tedy dobré vykopat díru. Slimáci jsou k nástraze přilákáni vůní či kvasnic a utopí se v kapalině. Nástrahy pravidelně kontrolujte a vyprazdňujte.
Sůl
Dalším “osvědčeným” tipem je slimáky posolit. Od dříve běžné metody se dnes spíše odpouští, protože slimák při posolení údajně velmi trpí a umírá v bolestech. Dalším mínusem je kontaminace záhonů a půdy solí, která znehodnocuje její kvalitu a likviduje i užitečné živočichy v substrátu.
Chcete-li ručně nasbírané slimáky zlikvidovat, mnohem humánnější metoda je dle odborníků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy spaření horkou vodou nebo rychlé useknutí hlavy.
Aromatické rostliny v záhonech
Některé rostliny údajně slimákům nechutnají, nevoní, či je dokonce odpuzují. Mezi takové druhy patří například levandule, pryšec, kontryhel, řeřicha, rozchodníky, oměj a další. Rostliny vysazujeme ideálně kolem záhonů se zeleninou, fungují jako přirozená bariéra, která ochrání vaši sklizeň alespoň před určitým procentem škůdců.
Bariéry z hrubých materiálů
Vytvořte bariéry kolem záhonů nebo rostlin, které chcete chránit. Můžete použít jakýkoliv hrubý materiál, který půdě a rostlinám neuškodí. Osvědčily se například rozdrcené skořápky od vajec, hrubý písek, kávová sedlina nebo křemelina. Slimáci se po ostrém a hrubém povrchu nedovedou dlouhodobě pohybovat, takže se u raději vyhnou. To samé můžete uplatnit při vyvýšených záhonech, jejichž konstrukci zdrsníte - škůdci se pak po ní k zelenině nedostanou.
Chov kachen
S touto metodou zlikvidujete slimáky prakticky bez práce. Stačí si do zahrady nasadit pár kachen, tedy konkrétně plemeno “indický běžec”. Tyto kachny si na slimácích skutečně pochutnávají, zahradníci si jejich chov velmi pochvalují. Nevýhodou je, že se o drůbež budete muset starat, dočkáte se však výživných vajec.
Prevence
Slimáci se rádi schovávají pod kameny, dřevem nebo vysokou trávou. Udržujte zahradu čistou a uklizenou, aby měli slimáci méně úkrytů. Podporujte přítomnost přirozených predátorů slimáků, kromě již výše zmíněného chovu indických běžců, můžete například vytvořit malé jezírko pro žáby nebo poskytnout úkryt pro ježky. Jejich přítomnost nastolí v zahradě větší rovnováhu.
Důležité je také správné načasování zálivky. Pokud je to možné, zalévejte záhony raději ráno než večer. Slimáci milují vláhu a se soumrakem jsou navíc aktivnější. Nenechávejte záhony na noc přemokřené.
Slimáky likvidujeme hned na jaře, ještě když jsou drobní a mnohdy si jich v zahradě ani nevšimneme. Díky tomu nestihnou ve svých úkrytech naklást takový počet vajíček, ze kterých se v další sezoně vylíhne příští generace.
Účinné přípravky na likvidaci
Hlístice na slimáky
Výborným řešením jsou biologické přípravky obsahující druh hlístic Phasmarhabditis hermaphrodita, které infikují a zabíjí slimáky. Jedná se o přirozeného nepřítele plžů, hlístice se v jejich těle usadí jako parazit, konkrétně tedy její larva, která potřebuje plže jako mezihostitele k dokončení svého vývoje. Tito parazité napadají slimáky přes dýchací otvory, plži následně přestávají žrát a uhynou. Když hostitel zemře, parazité se přesunou na nejbližšího zdravého slimáka v okolí.
Jedná se o zcela ekologický a přirozený způsob likvidace těchto škůdců. Výhodou je, že hlístice nenapadají jiné živočichy ani člověka. Přípravek můžete tedy použít kdekoliv v zahradě, dokonce přímo v záhonech se zeleninou. Díky délce životního cyklu parazitů stačí přípravek aplikovat jednou za dva měsíce. Obvykle se jedná o prášek rozpustný ve vodě, který stačí přidat do konve k zálivce a při zavlažování jej tímto způsobem aplikovat na různý místa v zahradě.
Přípravky s hlísticemi používáme obvykle od dubna do října, kdy jsou slimáci nejvíce aktivní. Pozor na současné použití některých chemických přípravků jako jsou pesticidy, insekticidy a podobně. Tyto látky mohou užitečné hlístice zahubit.
Granule na slimáky
Modré granule proti slimákům jsou asi nejpoužívanějším přípravkem proti těmto škůdcům. Granule se rozhází po záhonech a slimáci je jednoduše sežerou. Tento přípravek je na bázi železnatého fosforečnanu, který funguje jako lákadlo. Po konzumaci granulí se plž cítí sytý, a tak zalézá do svého úkrytu, kde následně uhyne.
Přípravek má celou řadu výhod - je poměrně levný, účinný, osvědčený, není jedovatý pro kočky, psy ani opylovače či žížaly. Funguje dobře i za deště, granule se nerozpouští, ale bobtnají a stávají se pro škůdce ještě atraktivnějšími.
Pasti na slimáky
Využít můžete také různé pasti a lapače slimáků, které rozmístíte po zahradě. Obvykle se jedná o malé plastové “domečky”, které se naplní vhodnou návnadou - používá se speciální roztok, jehož účinnost navíc můžeme zvýšit přilitím piva, přidáním kávové sedliny nebo sušeného droždí. Stačí i obyčejné pivo.
Jak zničit vajíčka slimáka?
Slimáci za svůj život nakladou stovky vajíček, která obvykle přezimují a noví jedinci se líhnou na jaře. Zlikvidujeme-li tedy dospělce koncem léta, kdy jsou největší a páchají nejvíce škod, vajíčka už budou pravděpodobně nakladena v jejich úkrytech. Tyto skrýše je potřeba najít a vajíčka důkladně zlikvidovat. Mnoho snůšek najdete například při přehazování kompostu, v mulčovací kůře, pod různými hromadami starého listí, trávy nebo dřeva.
Najdete-li vajíčka, bezodkladně je zlikvidujte. Můžete je nabídnou ptákům, případně dát slepicím, pokud nějaké chováte. Další možností je například spálení v ohništi nebo přelití hnízd s vajíčky vroucí vodou.