6 způsobů, jak na mravence

Zbavit se některých druhů mravenců může být pěkný oříšek. Například takoví faraoni směle odolávají většině insekticidů a zlikvidovat jejich kolonii trvá i týdny. Jak si poradit s mravenci v bytě i v zahradě?

Mravenci v bytě

Pokud se u vás mravenci zabydleli, vyzkoušejte nejdříve ekologické a méně radikální metody, jak se jich zbavit. Využít můžete to, že se mravenci dorozumívají pachy. Pokud jim jejich běžné cestičky a vstupy do hnízda narušíte něčím aromatickým, pravděpodobně s přesunou jinam. Co tedy na mravence doma?

Mravenec faraon(2)

1. Pepř na mravence

Asi nejrozšířenějším tipem je pepř. Ten můžete v mleté formě rozsypat na daná místa, případně si připravit pepřový sprej. Do rozprašovače dejte vodu a přimíchejte mletý pepř. Vzniklou tekutinu pak aplikujte na cestičky mravenců. To stejné můžete udělat i se skořicí, která údajně mravencům také nevoní.

2. Ocet a jedlá soda na mravence

Tyto dvě ingredience jsou všestrannými pomocníky v každé domácnosti, a dají se využít také v boji s mravenci. Stačí vytvořit roztok z jedlé sody nebo octa (nemícháme společně) a aplikovat na postižená místa. Výhodou je, že můžete tyto roztoky použít prakticky kamkoliv, třeba i na koberce nebo v dětském pokoji.

3. Kukuřičná škrobová moučka

Tento tip určitě stojí za vyzkoušení, protože kukuřičnou škrobovou moučku údajně mravenci nestráví a po jejím požití uhynou. Opět se jedná o zcela bezpečnou a ekologickou metodu, kterou můžeme aplikovat i v domácnostech s malými dětmi či domácími zvířaty.

4. Koření

Do spár můžete umístit také některé aromatické druhy koření. Hmyz přirozeně odpuzuje například bobkový list nebo hřebíček. Výhodou je, že se nezbavíte pouze mravenců, ale odradíte před návštěvou i další druhy obtížného hmyzu.

5. Tea tree olej

Tea tree olej je asi nejúčinnějším přírodním repelentem. Odpuzuje i parazity jako jsou vši nebo klíšťata, s mravenci si tedy poradí bez problémů. Olejíček nakapejte na bavlněné odličovací tampony, které strategicky rozmístěte po bytě. Místo, kterým mravenci přicházejí do interiéru, olejíčkem tovnou potřete.

6. Insekticidy a jiné přípravky na mravence

Na hubení mravenců existuje celá řada různých přípravků. Používáme insekticidy na lezoucí hmyz, které si s mravenci poradí. Avšak například mravenci faraoni jsou poměrně odolní a při postřiku insekticidem se schovají do skulin a mohou se ještě více rozptýlit po prostoru. 

Co tedy použít na mravence?

  • domečky - jedná se o šetrnou a ekologickou variantu, kdy poblíž cestiček mravenců, případně přímo poblíž mravenišť postavíme malé plastové “domečky” s účinnou látkou. Ta mravence naláká dovnitř a zahubí.
  • gelové návnady - tyto přípravky mají tenký aplikátor, kterým gel umístíte i do těžko přístupných míst. Použití gelové návnady má určité výhody - oproti práškovým či sprejovým přípravkům se nerozfouká ani neroznese po prostoru, návnady lze použít i venku, v místě kudy mravenci pronikají dovnitř.
  • prášek proti mravencům - prášek je vhodný na velké plochy, posypat s ním můžete celé místnosti, chodníky, trávník a podobně. Myslete však na to, že se jedná o silný a rychlý insekticid, který je třeba používat bezpečně. 
  • lepové pasti - jedná se o pásky s lepidlem, které umístíme mravencům do cesty k mraveništi. Hmyz se na ně nalepí a nemůže pokračovat dále. 
  • Clean kill na mravence a jiné postřiky ve spreji - za poměrně účinné lze považovat také spreje proti lezoucímu hmyzu, které aplikujeme na místa, kde se mravenci zdržují, případně přímo na hmyz. Sprejům ale často odolávají faraoni, se kterými v domácnostech člověk nejčastěji bojuje.

Mezi další oblíbené produkty pro hubení mravenců patří například křemenitý prášek, insekticidní křídy či různá lepidla

Na faraony většina přípravků nefunguje. K jejich hubení se obvykle používá speciální návnada s názvem “Faraon Protect”. Ta obsahuje účinnou látku methopren, kterou mravenci na svých tělech nanosí do hnízda. Látka způsobí, že se královna stane neplodnou a zamezí tak kladení dalších vajíček. Celá kolonie umírá přibližně za 12 týdnů.

Jak se zbavit mravenců v zahradě

V první řadě je potřeba si říct, že mravenci nejsou v zahradách primárně škůdci. Starají se o rovnováhu ekosystému, zbavují zahradu odumřelých částí rostlin a hmyzu, navíc bojují s některými škůdci. Pokud se však přemnoží, nebo máte na pozemku velké podzemní či nadzemní mraveniště, může nastat problém.

co žere mravenec

V tuto chvíli je vaše zahrada pro kolonii hlavním zdrojem obživy. Mravenci zde chrání mšice, které požírají rostliny v záhonech či okusují ovoce na keřích a stromech. Jedná-li se o agresivní druh, poštípou vás při práci i odpočinku. 

Mravenců se venku zbavíte podobně jako uvnitř. Ne všechny přípravky se však dají použít. V exteriérech se nejčastěji využívají domečky, prášek proti mravencům nebo křemenitý prášek. Kolem nejvíce ohrožených záhonů můžete rozmístit také lepové pasti, pozor však na odchyt hlodavců! Pokud máte problémy s mravenci, kteří lezou na ovocné stromy, existují lepicí pásy, které se omotají kolem kmene v takové výšce, aby to bylo pro ostatní drobné živočichy v zahradě bezpečné. Lezoucí hmyz se navíc nedostane do koruny.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: