Jak chránit zahradu před zvěří

Chcete svou zahradu ochránit před nájezdy divoké zvěře a drobných hlodavců? Nasaďte pachové ohradníky, které zvěř od návštěvy spolehlivě odradí.

Srnky, zajíci, divocí králíci nebo hlodavci v zimě hledají potravu, kde se dá. A odnést to může i vaše zahrada. Divokou (a hladovou) zvěř totiž někdy nezastaví ani plot pokud není skutečně dobře udělaný.

Nejvíc tím trpí stromy, které si vyhladovělá zvířata za svůj cíl vybírají nejčastěji. Jakmile zvíře okusem poškodí kůru stromu kolem kmene, může celý strom uhynout.

Pachový ohradník vám zachrání zahradu

Nejspolehlivějším způsobem, jak loupeživým výpravám zvěře na vaši zahradu zabránit, je pachový ohradník. Jde o speciální pachový koncentrát s ekologickým složením, pečlivě vytvořený tak, aby svým pachem odpuzoval zvěř (obvykle obsahuje směs pachu člověka, spáleniště a predátora).

Jeho „instalace“ je velmi jednoduchá: stačí pachový koncentrát aplikovat na jakýkoliv materiál, který dobře nasaje pach (například na látku, dřevitou vlnu nebo buničinu). Tím pak můžete omotat například plaňku plotu.

Nejlepších výsledků a výrazně delší doby působení však dosáhnete když jako nosič pro pachový ohradník použijete speciální polyuretanovou pěnu s otevřenými póry, kterou aplikujete například na sloupek umístěný na zahradě. Nově se prodávají taky biologicky rozložitelné kostky do kterých se koncentrát aplikuje.

Pachový ohradník proti kunám

Pachový ohradník je skvělá volba i v případě, že si váš pozemek nebo dům vyhlédla kuna. Na půdě můžete pachovým koncentrátem postříkat například staré hadry nebo izolační vatu, a to ideálně v místech, kudy kuna na půdu přichází.

A podobně se můžete vypořádat i s kunou v autě. Jednoduše pod motor auta umístěte misku, do které vložíte staré hadry nebo nosič pachové látky BIO10 ty pak přestříkejte pachovým koncentrátem. Pachový koncentrát nikdy nestříkejte přímo na motor auta, jeho pach by pak obtěžoval nejen kunu, ale i vás.

Vyberte ten správný pachový ohradník

okus stromků(3)

Na trhu dnes najdete hned tři zajímavé značky pachových ohradníků, a to Hagopur, Pacholek a Antifer. Ten pravý ohradník pro vaši zahradu nebo pozemek vybírejte podle zaměření (prodávají se například speciální pachové ohradníky proti kunám) a také podle ročního období – jiný se hodí na léto a jiný na zimu.

Pachové ohradníky k silnicím

U nás už jsou poslední roky kolem cest pachové ploty také vidět, ale například v sousedním Německu se pachové ohradníky úspěšně používají u silnic, už od roku 1990. Jak si totiž Němci ověřili, spolehlivě zabrání divoké zvěři, aby vbíhala na silnici. Podle statistik se tak v Německu díky pachovým ohraníkům podařilo snížit počet srážek se zvěří až o tři čtvrtiny.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: