Jak chránit stromy proti okusu

Vysadili jste nové stromky? Dávejte na ně dobrý pozor. Obzvlášť na podzim a v zimě jsou totiž častým terčem srnek, zajíců a dalších zvířat.

Okousané stromky, to je noční můra většiny českých zahrádkářů. Na svědomí je obvykle mají srnky, zajíci, divocí králíci nebo hlodavci, kteří v zimě hledají potravu, kde se dá. Mladé sazeničky navíc mohou okousat a rozhrabat i vaši domácí mazlíčci.

Následky přitom mohou být velmi vážné. Poškodí-li zvíře okusem kůru stromu kolem celého kmene, už strom pravděpodobně nezachráníte. Jak tedy bránit stromy proti okusu?

Oplotit pozemek

Nejspolehlivějším řešením je dokonale oplotit pozemek, což je však velmi nákladné, a často neproveditelné. Pokud nemáte dokonale oplocený pozemek, musíte mladé stromky chránit jinými způsoby.

okus stromků(1)

Mechanická ochrana stromů proti okusu

Mechanická ochrana? Může pomoct, ale…
Jednou z možností, které máte, je mechanická ochrana – strom omotáte plastovou nebo kovovou plotovinou, případně ochranným tubusem. Nejde ale o ideální řešení. Srnky okoušou strom nad ochranou, zající a drobní hlodavci naopak pod ní. Hledáte-li tedy skutečně funkční řešení, zvolte raději účinný pachový odpuzovač.

okus stromků

Pachové ohradníky

Pachový odpuzovač v ysoké zvěře funguje na čistě biologické bázi, neublíží proto ani vaší zahradě, ani zvěři. Srnky, zajíce, divoká prasata i další potenciální škůdce přirozeně odradí směs aromat, které odpuzovač vylučuje, ke stromu se zvěř proto ani nepřiblíží.

Přípravek funguje celoročně, nejen v zimě, navíc chrání stromy nejen proti okusu, ale třeba i proti otloukání parožím. Použít ho můžete na jehličnaté a listnaté stromy, na okrasné keře a stromy, na okrasné rostliny a rostliny všeobecně a také na ovocné plodiny.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: