Hubení štěnic

Štěnice, latinsky Cymex, jsou rodem polokřídlého hmyzu, který se živí především krví obratlovců. Do tohoto rodu spadá hned několik druhů. Většina z nich se specializuje na zvířata, štěnice domácí (syn. postelní) pak vyhledává zejména přítomnost člověka. 

Štěnice jsou na světě velmi dlouho. Vědci se domnívají, že se tento hmyz vyvinul již během druhohor, tedy ještě v době, kdy po planetě chodili dinosauři. Díky parazitickému stylu života na úkor teplokrevných živočichů se jim daří dobře přežívat dodnes. Setkat se s nimi není nic příjemného a zbavit se štěnic je náročný běh na dlouhou trať. V našem článku se podíváme, jak štěnice poznat, jak je zlikvidovat a jak předcházet jejich napadení.

Štěnice domácí

Štěnice domácí, někdy také jako štěnice postelová či postelní (Cimex lectularius), je polokřídlý hmyz z čeledi štěnicovití (podřád ploštice). Vyskytuje se téměř po celém světě a jejím hlavním hostitelem je člověk. Jedná se o nočního živočicha, který vylézá ze svých skrýší po setmění. Člověka dokáže tento hmyz lokalizovat až na jeden a půl metru - díky tepelným senzorům v tykadlech vycítí tělesné teplo a orientuje se také podle zvýšeného CO2, který lidé vydechují. 

štěnice

Během noci saje člověku krev. K té se dostane díky bodavě-sacímu ústrojí. Samotné sání trvá většinou 3 až 10 minut. Při průniku kůží vstříkne štěnice anestetikum, díky kterému samotné sání nebolí. Mírná bolest a silné svědění se dostavují až po odeznění jeho účinků. I přesto, že se lidé štěnic velmi obávají a jejich napadení má pro nás také jakýsi socio-psychologický význam (často si je spojujeme se špínou a nedostatkem hygieny), štěnice na člověka nepřenášejí žádné onemocnění ani bakterie. 

Životní cyklus štěnice domácí

Štěnice patří mezi hmyz s proměnou nedokonalou. Životní cyklus se tedy skládá z vajíčka, larvy a dospělce. Vajíčka štěnice jsou velmi drobná. Samička je lepí sekretem k podkladu na skrytá místa, kde jsou chráněna před světlem. Za celý život naklade samička 200 až 500 vajíček.
Po vylíhnutí je štěnice ve stádiu nymfy. Doba, za kterou hmyz dospěje, je závislá na teplotě okolí. Při teplotě okolo 23 °C dospějí nymfy přibližně za 60 dní. Pokud je teplota nižší než 18 °C, trvá dospívání déle než 120 dnů.

vajíčka štěnic(2)

  • štěnice se živí pouze krví
  • štěnice dokáže hladovět až několik měsíců
  • štěnice žije 1-2 roky

Štěnice ptačí

I když se v lidských obydlích v převážné většině zdržují štěnice domácí čili postelní, v některých případech se můžeme setkat také se štěnicí ptačí (Oeciacus hirundinis). Ta obvykle parazituje na ptactvu, nejčastěji na břehulích říčních, vlaštovkách, jiřičkách, na vrabci domácím nebo na rorýsovi obecném. Pokud ptáci odletí a štěnice zůstanou v hnízdě poblíž okna, mohou se vydat hledat potravu právě do bytu.

Jak vypadá štěnice?

Pro správnou identifikaci problému je třeba vědět, jak vypadají štěnice. Jedná se o drobný bezkřídlý hmyz. Její tělo je ploché a má světle hnědou až rezavou barvu (štěnice ptačí má méně ploché tělo a je mírně načervenalá). Vzhledem k tomu, že tvar těla štěnice se mění v závislosti na stáří a na napití krví, je velmi těžké od sebe štěnici obecnou a štěnici ptačí rozeznat. Velikost štěnice se pohybuje mezi 4 a 5 milimetry. Nymfy mají slámové zbarvení a jsou velké přibližně jeden a půl milimetru. Tělo má tři páry nohou a tykadla se senzory tepla.

Jak poznat že mám doma štěnice?

Jak vypadá dospělec či larva štěnice jsme si již popsali výše. Přítomnost tohoto hmyzu však nejčastěji poznáme podle jiných faktorů, než že se s jedincem přímo setkáme. Štěnice se totiž skrývají před světlem a jsou citlivé na mnoho dalším podnětů jako je pohyb nebo teplo. Když během noci rozsvítíte, hmyz se urychleně schová, a tak se s ním setkáte spíše sporadicky.

Ukazatelem výskytu štěnic v bytě může být:

  • nejčastěji štípance, které se objevují na kůži po sání krve
  • o přítomnosti štěnic může svědčit také jejich trus - malé černé tečky ukryté nejčastěji v konstrukci postele, nebo záhybech matrace
  • najít můžete také zbytky svleček nebo mrtvá těla štěnic

Trus štěnic na konstrukci postele

Pokud jste na kůži objevili kousance a nejste si jistí, zda se jedná či nejedná o tyto parazity, vyzkoušejte pastičky na štěnice. Jedná se o lepicí test na štěnice, na který se štěnice přichytí a po probuzení je zde najdete.

Jak vypadá kousnutí od štěnice?

Kousnutí od štěnice vypadá jako červený pupínek s tmavým bodem uprostřed. Pokousání štěnicí obvykle nebolí. Hmyz totiž do místa vpichu nejdříve vstříkne anestetikum. Mírná bolest a svědění se objevuje přibližně po 8 hodinách od štípnutí, nicméně pokud jste se s kousnutím ještě nikdy nesetkali, může začít kousnutí svědit klidně i za týden. Během této doby už jedna štěnice stihne naklást přibližně 8 vajíček.

Jak vypadá kousanec od štěnice


Kousance bývají obvykle umístěné v takzvaném “řetízku”, tedy v řadě za sebou, někdy ve shluku. Pupínky se také často objevují na místech, která jsou během spánku bez oděvu - na lýtkách, předloktí nebo na krku. Tyto informace pomohou odlišit štípnutí štěnice a kousnutí od blechy, komára nebo jiného hmyzu. 

Pisivka - brouk podobný štěnici

V domácnosti se můžeme setkat ještě s jedním druhem hmyzu - brouk podobný štěnici nese jméno pisivka bledá (Trogium pulsatorium) nebo pisivka knižní (Liposcelis divinatorius). Oba tyto druhy se zabydlují v blízkosti člověka, kde mohou škodit například na knihách, herbářích nebo sbírkách hmyzu. Krví se ale narozdíl od štěnic neživí a na člověku nijak neparatizují. Pisivek je poměrně snadné se zbavit - k životu potřebují vlhko, takže stačí topit a větrat. Pisivky potom samy vymyzí. Pokud to z nějakého důvodu není možné, můžete se jich zbavit pomocí jakéhokoli spreje proti hmyzu - pisivky nejsou narozdíl od štěnic nijak zvlášť odolné.

Jak se zbavit štěnic?

Zjistíte-li doma přítomnost štěnic, je potřeba jednat velmi rychle. Každý den navíc totiž znamená další nakladená vajíčka a další nové vylíhnuté jedince. Štěnice si budují kolonii velmi rychle a čím více se rozmnoží a rozšíří do většího prostoru, tím hůře se jich zbavíte. Pokud jsou štěnice zavlečené pouze v jedné místnosti, obvykle stačí jeden zásah profesionálů a je po problému. Jsou-li však “zabydlené” ve více místnostech nebo se již šíří například stupačkami v panelovém domě, je boj mnohem náročnější.  Jak se jich tedy zbavit, co štěnice nesnášejí a jak jim předejít?

Co odpuzuje štěnice aneb prevence

Říká se, že štěnice odpuzují různé vůně, například skořice, česnek, alkohol, levandule, esenciální oleje nebo čerstvá máta. Většina těchto vůní skutečně odpuzuje mnohé druhy hmyzu jako jsou moli nebo komáři. Není tedy na škodu umístit do truhlíků na okně levanduli s mátou a do skříní, úložných prostor pod postelí nebo pod matraci uschovat látkové pytlíky se sušenou levandulí či rýží napuštěnou esenciálními oleji. Na štěnice to ale opravdu nefunguje, a zkoušet ji je zbytečná ztráta času.

Prevence výskytu štěnic

Nejdůležitější je snažit se si štěnice domů vůbec nepřinést. Tento hmyz se obvykle vyskytuje v místech s velkou koncentrací lidí, hlavně tam, kde lidé v noci přespávají. Odvézt si je tak můžete nejčastěji z dovolené. I když si mnoho lidí tyto parazity spojuje s nečistotou, špínou a špatnou hygienou, opak je bohužel pravdou - štěnice si tak můžete klidně přinést domů z pětihvězdičkového luxusního hotelu, stejně jako z chatového kempu.

V ubytování si vybalujte co nejméně věcí. Ideální je ponechat si zavazadla včetně jejich obsahu například v koupelně či v chodbě. Není vhodné si oděvy a další věci ukládat přímo do skříní či do blízkosti postele. Máte-li ze štěnic velké obavy, můžete si zavazadla uložit do igelitového pytle, nicméně ani dodržení těchto “pravidel” vás nemusí stoprocentně ochránit před napadením. 

Po příjezdu domů vyperte všechny oděvy a textilie na co nejvyšší teplotu a místo aviváže přidejte do praní bílý ocet. Ostatní věci dejte například na balkon na přímé slunce nebo na 48 hodin do mrazáku. 

Babské rady “Jak na štěnice”

Zahrnují kromě rozmístění vonných bylin a esencí mnoho dalších “zaručených” tipů. Mezi ně patří například vytřít všechny prostory savem, octovou vodou či jiným přípravkem. Savo na štěnice však bohužel nefunguje, stejně jiné domácí úklidové přípravky. 

Hubení štěnic svépomocí

Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že při napadení těmito škůdci je nutný zásah odborníka. To ale není vždy pravda. Důležité je začít zavčasu, snažit se najít hnízda štěnic, jejich vajíčka a úkryty. Poté je důležité použít opravdu účinné přípravky určené přímo na hubení štěnic. Štěnice jsou natolik odolné, že jim většina běžně prodávaných postřiků na hubení hmyzu neublíží.

K likvidaci svépomocí používáme vřdy kvalitní postřik na štěnice ideálně v kombinaci s dýmovnicí. Jako pomůcku můžeme využít i past na štěnice, ovšem vždy v kombinaci s uvedenými přípravky. Po provedení postřiku je důležité ošetřené plochy nevysávat ani nevytírat. Protect je pro štěnice toxický i po zaschnutí, a je potřeba aby štěnice po postříkaných plochách přelezly. Štěnice je potřeba vylákat z úkrytů, a i když se vám do toho nebude chtít, nejlepší je v posteli dál spát, a dělat tak návnadu. Po 14 dnech zopakujeme postřik aby se vyhubily i štěnice vylíhnuté z vajíček.
Účinným pomocníkem je také parní čistič - pára zabije dospělé štěnice i vajíčka.

dezinsekce štěnice

Hubení štěnic odbornou firmou

Při podcenění prvních náznaků přítomnosti tohoto hmyzu a jeho přemnožení někdy vlastní síly nestačí. V tuto chvíli je již nutná deratizace štěnic (správný termín je dezinsekce). Hubení štěnic odbornou firmou zahrnuje zásah profesionálů přímo ve vašem domě, který je nutné obvykle minimálně na 8 až 10 hodin vyklidit. Vše probíhá velmi diskrétně, v jednom až třech zásazích. 
Odborníci obvykle přijedou co nejdříve po vaší žádosti, nejčastěji další ráno, dovolí-li to jejich kapacita. Zjistí stav přemnožení škůdců, seznámí majitele bytu či domu s dalším postupem, s použitými insekticidy i cenou. Cena hubení štěnic se pohybuje od 2 do 10 tisíc, v závislosti na stavu přemnožení a velikosti napadené nemovitosti. 

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: