Hubení much

Odkud se v bytě berou mouchy?

150 vajíček denně. Tolik jich moucha naklade za jediný den, a to přímo u vás doma. Jak se otravného létajícího hmyzu zbavit? Přečtěte si naše osvědčené tipy.

odkud se v bytě berou mouchy

Nekouše ani nesaje krev. „Pouze“ bzučí. V porovnání s jinými druhy hmyzu, jako jsou třeba komáři nebo vosy, tak moucha působí nevinně. Zdání ale klame.

Přestože se moucha domácí obvykle dožívá pouhých 30 dnů, stihne toho za život hodně. Během jediného dne totiž zvládne uletět až několik kilometrů, během kterých ji lákají hlavně místa, která vydávají intenzivní pach: například exkrementy, odpadky, ale třeba i jídlo.

Mouchy znečišťují potraviny

Důsledek? Choroboplodné mikroorganismy, které během dne na své končetiny nasbírá, může snadno přenést na vaši odpolední svačinku – a v nejhorším případě vás nakazit nemocemi, jako je tyfus, tuberkulóza nebo třeba úplavice.

Jak na mouchy? 4 osvědčené tipy

Zbavit se much v bytě navíc vůbec není snadné. Protože jakmile k vám vletí první moucha, je dost pravděpodobné, že budou následovat další. Průměrná moucha během života naklade až 900 vajíček (obvykle do odpadků nebo do zkaženého jídla), z nichž se klubou nové mouchy – a proti těm vám nepomohou ani síťky v oknech.

Jak se tedy much v domácnosti zbavit jednou provždy? Jděte na to s našimi osvědčenými tipy.

1. První pomoc? Klasická mucholapka

Objevila se u vás první moucha? Nasaďte osvědčenou první pomoc – plácačku a také klasickou mucholapku proti mouchám. Mucholapka je lety ověřená klasika: nejenže mouchy naláká (a uvězní) na svůj papírový proužek s lepidlem, navíc funguje bez jakékoliv chemie. Mimochodem, zajímavou alternativou ke klasické mucholapce je samolepka na mouchy. Funguje o dost lépe, a navíc není tak nevzhledná.

2. Elektrický lapač nebo odpuzovač much

Klasická mucholapka není nic pro vás? Vyrazte do boje proti mouchám a dalšímu létajícímu hmyzu s moderní alternativou – s elektrickým lapačem much. Ten nejprve mouchy spolehlivě naláká, aby je následně nasál dovnitř. Účinkuje spolehlivě a neslyšně, navíc se velmi jednoduše používá.

moucha(1)

Další variantou je použít místo lapače odpuzovač. Ten funguje trochu jinak – místo toho, aby hmyz nalákal a uvěznil, mouchy a další havěť z vašeho domu rovnou vypudí. Vydává totiž ultrazvukové vlny (lidskými smysly nepostřehnutelné), které jsou hmyzu velmi nepříjemné. Elektrický odpuzovač hmyzu vás tak much zbaví jednoduše, ekologicky a bez použití chemie.

3. Dýmovnice proti hmyzu

Zní to drasticky, faktem ale je, že dýmovnice určená k hubení hmyzu vás spolehlivě zbaví nejen much, ale i komárů, vos nebo třeba prachových roztočů. Velmi jemné částečky kouře navíc proniknou do každé škvíry a praskliny, a hubí tak i dobře schovaný hmyz.

4. Sprej na mouchy

Nic nezabralo a mouchy ne a ne se sebrat a odletět jinam? Sáhněte po poslední záchraně – klasickém insekticidním spreji proti hmyzu. Výhoda? Spolehlivě vyhubí nejen mouchy, ale i jiné druhy škůdců (například rybenky, štěnice nebo blechy). Nevýhoda? Jde o chemický přípravek, a tak se při jeho používání doporučuje zvýšená opatrnost. Obzvlášť máte-li děti nebo domácí mazlíčky.

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: