Stačí málo. Třeba mírný větřík, který vane ze špatného místa ve špatný čas – a vaše zahradní i pokojové rostliny začnou žloutnou a chřadnout. Společně s větrem se totiž na vaši zahradu nebo balkon nastěhovaly mšice, postrach všech rostlin. Jak je poznáte a jak s nimi bojovat?
Mšice nepřehlédnete. Dorůstají velikosti dvou až deseti milimetrů, mají měkké tělo, a napadnou-li vaše rostliny, obvykle okamžitě utvoří větší shluk (obvykle na rubu listů). Navíc se velmi rychle množí. Během jednoho roku se může narodit až 30 nových generací mšic! Rada číslo 1 tak zní – v boji s mšicemi neotálejte. Jak je ale poznat?
Jak poznat mšice
Jednoduše. Listy napadené rostliny se začnou kroutit, žloutnout, pupeny se deformují a celá rostlina postupně chřadne. Mšice se totiž nejčastěji přisají na rub listů a sají z nich šťávu, zároveň ale vylučují sladký roztok, zvaný medovice. Ten na listech vytváří lepkavý povlak – živnou půdu pro houbové choroby, ale třeba i pro mravence.
Rostliny napadené mšicemi tak poznáte snadno: jejich listy budou zkroucené, lepkavé a často plné mravenců.
Jak se zbavit mšic
Jsou vaše rostliny plné mšic? Zasáhněte co nejrychleji, mšice se totiž velmi rychle množí a čím déle budete otálet, tím větší bolehlav vám nenasytný hmyz způsobí.
Zaručeným prostředkem proti mšicím je spolehlivý chemický postřik, který všechny mšice i další škůdce spolehlivě zlikviduje. V současnosti už ale bez problémů seženete i postřik bez chemie – tedy insekticid na přírodní bázi. Ten můžete beze strachu použít i v případě, že mšice napadly vaši pěstovanou zeleninu nebo ovoce.
Babské rady na mšice
Mimochodem, můžete vyzkoušet i některou z rad našich babiček. Podle těch se mšice vyhýbají zahradám, na kterých rostou afrikány nebo levandule, jako přírodní odpuzovač prý dobře funguje i kopr.
Proti mšicím také účinně zasáhne jejich přirozený predátor – nenápadné slunéčko sedmitečné.
Nejčastější druhy mšic
A na závěr jeden menší přehled. Mšic je totiž hned několik druhů. Podívejte se na přehled těch nejrozšířenějších.
Vlnatka krvavá: najdete ji na větvích ovocných stromů, všimnete si jí díky vatovitých chomáčkům na větvích.
Mšice rybízová: jak název napovídá, tento druh mšic si oblíbil hlavně rybíz. Na jeho listech se většinou tvoří žluté nebo červené puchýře.
Mšice maková: tato mšice dorůstá maximálně tří milimetrů, jejími hlavními hostiteli jsou brslen, kalina a pustoryl.
Mšice chmelová: navzdory svému názvu si mšice chmelová neoblíbila pouze chmel, ale třeba také brambory (společně se mšicí broskvoňovou a mšicí řešetlákovou). Napadené brambory obvykle nakazí virovou mozaikou nebo jinými chorobami.
Mšice zelná: objevuje se v blízkosti kapusty, kedluben a zelí. Pozor, tento druh je velmi odolný!