Hubení hrabošů

Hraboši patří mezi nejškodlivější hlodavce na našem území. Budují si rozsáhlé systémy chodbiček, narušují skladové zásoby zeleniny, obilovin a také ničí okusem mladé stromy. Za jeden rok mohou mít až 70 mláďat. Během podzimu, kdy schraňují potravu, se také často přemnožují. Jak na vypuzení a hubení hrabošů nejen v tomto období, se dozvíte v článku.

Chování hrabošů a jejich životní cyklus

Tito hlodavci osidlují ornou půdu, trvalé kultury, obdělávané plochy a zahrady. Ideální podmínky jim poskytují nižší polohy, ale vyskytují se i ve vyšších nadmořských výškách (okolo 700 m. n. m.). Dávají přednost suchým slunným a krytým místům například.: podél příkopů, břehů, náspů, okrajů lesa a tam, kde je hustá vegetace. Při budování svých rozvinutých chodbiček narušují kořenové systémy rostlin. Nory si budují obvykle horizontální, někdy vertikální či šikmé do hloubky až 60 cm. Hnízda si staví v hloubce okolo 15–30 cm. Chodby jsou rozsáhlé, východy nor otevřené, propojené s místy, kde je dostupná potrava. Jejich stravu tvoříobiloviny, cibuloviny, brambory, zelí, mrkev, kořeny či kůra mladých stromů.

Rozmnožování

Samice má 4x–5x ročně 4–10 mláďat. Je-li mírná zima, může mít až 7 vrhů ročně. Pohlavní dospělosti dosahují hraboši během druhého měsíce života přičemž se průměrně dožívají 2–4 let. Hustota populace se zvyšuje od jara do podzimu, běžně v intervalu jednou za 3–5 let. K přemnožení dochází po mírných zimách​​na jaře a na podzim po suchých létech.

hraboš(3)

Příznaky výskytu a škodykteré hraboši způsobují

Identifikace může někdy působit potíže. Rozpoznání výskytu hraboše na vašem pozemku může mimo vytvořených nor a pěšinek usnadnit také všudypřítomný trusv blízkosti nor a tam, kde přijímají potravu. Ten mívá nazelenalou barvu, je velký 4–8 mm, široký 2 mm.Také je prozradí mizející a okusem poškozená zelenina (brambory, řepa,...) ve sklepech a skladech. Mimo to tito hlodavci také často okusují kůru na spodních částech mladých stromů.

hraboš

Pokud můžete, při kontaktu s těmito škůdci buďte opatrní. Ať už jejich kousnutí, či jejich výkaly u lidí vyvolávají někdy horečnaté onemocnění.

Jak na hubení hrabošů

K tomu, abyste se zbavili hrabošů na svém pozemku, můžete použít ultrazvukové odpuzovače, pasti, nástrahy a podobně. Výhody jednotlivých metod i praktická doporučení uvádíme níže.

Odpuzovače hrabošů

Ultrazvukové plašiče hrabošů (také odpuzovače) vylákají škůdce z pozemku díky zvukovým a akustickým signálům, které jsou pro jejich sluch nepříjemné. Člověk tyto zvuky nevnímá, za to hraboši, krtci i hryzci ano. Vysílané zvuky se navíc střídají nepravidelně, a tak si na ně jmenovaní hlodavci a drobní škůdci nemohou zvyknout. Zvuk dobře proniká celými chodbičkami, přičemž zařízení má obvykle dosah 100 m. Tato metoda je časově nenáročná a funguje bez chemie.

Pasti na hraboše

Nastražení pastí na hraboše je dobrým řešením především při menší výskytu.
Při manipulaci s pastmi je důležité používat rukavice. Případně může pomocí i rozemnutí hlíny mezi prsty, aby nedošlo ke kontaminaci s lidským pachem, který mnozí živočichové vnímají jako varování a vyhýbají se mu. Pasti aplikujte za
suchého počasí,jinak se může snadno stát, že otvor bude zablokován vlhkou zeminou. Na závěr nezapomeňte nalákat nějakou chutnou nástrahou, například kouskem zeleniny.

Pasti na hrabošejsou obvykle uzpůsobené pro odchyt živých jedinců. Je proto nezbytné ji pravidelně kontrolovat.Chyceného škůdce je pak nutné v co nejkratším čase převézt na vhodné místo, co nejdále od obydlí. Je to nutné proto, aby nedošlo k případnému návratu nebo přesunu hlodavce na okolní pozemky, kde by také mohl škodit.

hraboš(2)

Nástrahy

Zvětšující se populace hrabošů se můžete zbavit pomocí nástrah, které umístíte buď před vchod do jejich nor.Dostupné jsou buď bloky nebo takzvané měkké nástrahy jindy označované jako samoobslužné sáčky. Na trhu jsou aktuálně pro profesionální i domácí použití dostupné například značky Ratimorči Kilrat.Je pravda, že tohoto škůdce můžete nalákat do pasti kouskem zeleniny, nelze však očekávat, že tato nástraha bude 100% funkční. Má-li hlodavec dostatek zásob potravy jinde, za hůře dostupným kouskem potravy se jen tak nepožene. Zmiňované nástrahy však fungují velmi dobře, protože jsou pro hlodavce velmi voňavé a chutné, více než třeba kousek mrkve. Navíc se užívají bez pastí,na rozdíl od potravinových nástrah.

Sáčky snižují hlodavcům srážlivost krve (antikoagulanty), po několika dnech po jejich pozření způsobí bezbolestné vnitřní krvácení.

Prevence proti výskytu hrabošů

Máte-li opakovaně potíže s hraboši, je dobré důsledně dodržovat i preventivní opatření. Snažte se zamezit podmínkám, které jim vyhovují. Doporučujeme pravidelně sekat trávníki v příkopech a jiných hůře dostupných místech. V sadech je důležité odstraňovat spadané ovoce, prořezávat stromy atd.
Vysazujete-li cibuloviny jako jsou třeba narcisy, před okusem hrabošů je ochráníte pomocí sázecích košů. Dále je dobré
podporovat přítomnost jejich přirozených nepřátel.

Jaké jsou rozdíly mezi hrabošem a hryzcem se dočtete v tomto příspěvku.

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: